Bartosz Arłukowicz: Gros spraw trzeba odkręcić po czterech...

  Bartosz Arłukowicz: Gros spraw trzeba odkręcić po czterech latach rządów PiS

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Bartosz Arłukowicz

  Bartosz Arłukowicz ©Bartek Syta

  - Jesienne wybory nie określą przyszłości na najbliższą kadencję, tylko na dwie-trzy kolejne. Gramy o to, żeby w ciągu najbliższych ośmiu-dwunastu lat Polska nie znalazła się w rękach Jarosława Kaczyńskiego - mówi Bartosz Arłukowicz, europoseł Platformy Obywatelskiej.
  Bartosz Arłukowicz

  Bartosz Arłukowicz ©Bartek Syta

  O co gracie w tych wyborach?
  Gramy o zwycięstwo. Gramy o to, żeby w ciągu najbliższych ośmiu- dwunastu lat Polska nie była w rękach Kaczyńskiego.

  Osiem - dwanaście? Przecież kolejne wybory za cztery lata.
  Ale jesienne wybory nie określą przyszłości na najbliższą kadencję, tylko na dwie-trzy kolejne.

  Czyli partia, która wygra teraz, będzie rządzić przynajmniej do 2027 r.?
  Nie mam wątpliwości, że czekają nas najważniejsze wybory po 1989 r. One określą przyszłość Polski na osiem - dwanaście lat.

  Pan mówi, że jeśli teraz wygra Kaczyński, będzie rządził do minimum 2027 r.?
  Nie szedłbym drogą zbyt dużych uproszczeń. Generalnie uważam, że ten, kto wygra najbliższe wybory, będzie rządził dłużej niż jedną kadencję.

  Piątkowo-sobotnia konwencja Koalicji Obywatelskiej przybliżyła was choć o jotę do wygranej?
  Na naszym forum programowym było mnóstwo ludzi. Także osób niezwiązanych na co dzień z polityką - co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Usłyszałem wiele uwag. Pozytywnych, negatywnych, różnych. Najważniejsze, że one są.

  Słuchałem dyskusji w czasie kilku piątkowych paneli konwencji. Uderzyło mnie jedno - pojawiające się postulaty sprowadzały się właściwie do haseł cofnięcia zmian wprowadzonych po 2015 r. przez PiS. Nic do przodu.
  Mam wrażenie, że niezbyt uważnie pan słuchał tych paneli.

  Słuchałem wyrywkowo. Proszę więc wyprowadzić mnie z błędu.
  Uczestniczyłem w panelu poświęconym kwestiom równościowym. Tam mówiliśmy dużo o polityce antyprzemocowej, o prawach kobiet, o in vitro, które chcemy przywrócić.

  Właśnie o tym mówię. Pan jako minister zdrowia wprowadził program in vitro, PiS go zatrzymał - a teraz wy go chcecie przywrócić. To samo w innych dziedzinach. Świeżych pomysłów nie było słychać.
  To pana opinia, ja się z nią nie zgadzam. Na przykład ja w czasie dyskusji przekonywałem, że trzeba zapewnić Polakom dostęp do wszystkich najnowocześniejszych metod leczenia - niezależnie od ideologicznych przesłanek rządu, który w danym momencie sprawuje władzę.

  Jakie metody pan ma na myśli?
  Na przykład in vitro.

  Teraz pan potwierdził moją teorię.
  Pan ma swoją diagnozę, ja mam swoją.

  Swoją diagnozę przedstawił też Grzegorz Schetyna. Też sporo z jego elementów to kwestie powrotu do stanu rzeczy sprzed rządów PiS, choćby in vitro, reformy sądów, kwestia handlu w niedzielę.
  Akurat zakaz handlu w niedzielę to absurdalny pomysł. To hasło populistyczne, nieprzynoszące żadnego efektu. Jeśli mamy rozmawiać o tego typu rozwiązaniach, to dużo sensowniej byłoby wprowadzić do prawa pracy przepis zmierzający do zapewnienia pracownikom przynajmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. W ten sposób chroni się ich prawa, a jednocześnie nie blokuje możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. I to nie jest powrót do tego, co było. Jest to świeże spojrzenie na ten temat.

  Nie chcę rozmawiać o poszczególnych rozwiązaniach. Chodzi mi o pomysł na całość - gros waszych propozycji programowych to postulaty powrotu do sytuacji z 2015 r.
  Mamy takie propozycje, bo gros spraw w Polsce trzeba odkręcić po czterech latach PiS. Obecny rząd zdewastował kraj w obszarze praworządności i trzeba to naprawić. Podobnie w innych obszarach. Nie możemy pozwolić, aby np. przepisy łamiące konstytucję nadal obowiązywały.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo