- To historyczny dzień - powiedział dzisiaj podczas oficjalnego rozpoczęcia odwiertu wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.
Wójt przypomniał, że starania o rozpoczęcie odwiertu, dzięki któremu można by stwierdzić czy w gminie są wody geotermalne i w przyszłości zbudować kompleks, taki jak na przykład w Chochołowie, trwają od lat.
- W 1999 roku poprosiłem nieżyjącego już prof. Sokołowskiego, aby przeprowadził analizę czy w ogóle w gminie Jasienica możemy mówić o termie. Opracowanie liczące prawie sto stron przyniosło nam odpowiedź, że na terenie gminy Jasienica jedynym miejscem, gdzie możemy mówić o geotermie jest Grodziec i tereny w stronę Skoczowa - wspominał wójt Pierzyna.
Następnie gmina kupiła 5,5 hektara w Grodźcu od Instytutu Zootechniki. W marcu tego roku wójt Pierzyna i Marek Pyrek i dyrektor departamentu sprzedaży firmy Exalo Drilling S.A. podpisali umowę na wykonanie odwiertu wód geotermalnych w Grodźcu. Wykonanie odwiertu będzie kosztować prawie 15 mln zł. Na wykonanie odwiertu „poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych” wójt Pierzyna pozyskał wsparcie z rządowego programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.
- Faktycznie historyczna chwila - mówił dzisiaj wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wyrażając nadzieję, że odwiert będzie początkiem wielkiej inwestycji, która przysłuży się rozwojowi gminy i regionu.
Odwiert na głębokość prawie 2 km
Przewiercenie zostanie dokonane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie odwiertu i opracowanie dokumentacji wiertniczej. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek – zostanie opracowana przez Inżyniera Kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Ten komplet dopiero będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.
- Ten odwiert, na głębokość ponad 1800 metrów, traktujemy jako badawczy. Jaką przyjmie rolę, okaże się, jak dowiercimy się do planowanych warstw wody - tłumaczył dzisiaj dr Zbigniew Halat, koordynator ze strony inżyniera kontraktu.
Jeśli okaże się, że w tym miejscu jest woda, konieczny będzie kolejny odwiert - technologiczny.
Marzenia Jasienicy o basenach termalnych
Geotermia to jeden z elementów stworzenia na terenie Grodźca kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy” powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa.
Sercem kurortu ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać ma m.in. centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Powstać ma również dom dla weteranów.
Oprócz stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, ciepłe źródła także mogłyby zostać wykorzystane do ogrzewania domów w całym rejonie.
Wójt Pierzyna stwierdził dzisiaj, że budowa takiego kompleksu, jak np. w Chochołowie to inwestycja warta 500-600 mln zł. Jeśli okaże się, że w Grodźcu są wody termalne powinna powstać spółka, w której gmina będzie udziałowcem.
Na razie to plany na przyszłość, bo póki co wszyscy w Jasienicy i okolicy czekają na efekty rozpoczętego dzisiaj odwiertu.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?