Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe święto. To Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Teraz czas na Sejm

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Andrzej Grygiel / UMWS
Katalog polskich świąt państwowych powiększa się. Niedawno ustanowiony został Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, obchodzony 27 grudnia, a teraz w kalendarzu pojawi się Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał już projekt ustawy.

Powstania śląskie zostały upamiętnione

W przyszłym roku w polskim kalendarzu pojawi się nowe święto. Narodowy Dzień Powstań Śląskich będziemy obchodzić 20 czerwca. Święto państwowe ma upamiętnić zryw narodowy, jakimi były trzy powstania z lat 1919–1921 oraz jego bohaterskich uczestników.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Sejmik Województwa Śląskiego, który zwrócił się do prezydenta RP z apelem o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Podobne apele wystosowały inne organizacje m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk. Przypomnijmy, że sprawą tą radni Sejmiku Śląskiego zajmowali się pod koniec stycznia tego roku. Podczas sesji niemal jednogłośnie zagłosowali za tym, żeby 16 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Śląskich i żeby skierować stosowny apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dlaczego zdecydowano się na tę datę? 16 lipca 1922 r. podpisano w Katowicach dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. Był to końcowy akt formowania odradzającego się państwa polskiego oraz kształtowania jego zachodniej granicy.

- Sejmik Województwa Śląskiego zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ustanowienia w dniu 16 lipca nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Tego dnia, 16 lipca 1922 roku, został w Katowicach uroczyście podpisany Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej – czytamy w uchwale podjętej 24 stycznia 2022 roku przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.

Prezydent RP dał zielone światło. Teraz sprawą zajmie się Sejm

Apel ten został przyjęty. W piątek, 6 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy i skierował go do Sejmu.

- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ten dzień wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich – mówił Andrzej Duda, prezydent RP. - Powrót Śląska do Polski to ważny moment w naszej historii. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Powstań Śląskich. To forma hołdu oddanego uczestnikom tych wydarzeń i wierzę, że to święto zaistnieje podobnie jak ustanowione niedawno święto związane z Powstaniem Wielkopolskim – dodał prezydent RP.

Finalnie, świętowanie przesunięte zostało na 20 czerwca. Tego dnia w 1922 roku polskie oddziały dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły od strony Szopienic do Katowic.

- Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnianie wiedzy o tych zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione – czytamy w projekcie ustawy, który podpisał Andrzej Duda.

Jeśli Sejm przyjmie ustawę, nowe święto pojawi się w kalendarzu jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich, natomiast 2021 - Rokiem Powstań Śląskich ustanowiony został decyzją Senatu RP.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo