Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: tężnia w parku na Dolnej Syberce prawie gotowa. Jak wypada w porównaniu z innymi w regionie? ZDJĘCIA

PAS, KK
Tak wygląda nowa tężnia solankowa w Będzinie
Tak wygląda nowa tężnia solankowa w Będzinie PAS

Konstrukcja tężni stoi już w pobliżu skrzyżowania ul. Czeladzkiej i Małobądzkiej, w rejonie Galerii Sztuki Ulicznej. Tężnia ma formę altany – ośmiokąta o szerokości około 9 metrów i wysokości do 8 metrów. Wraz z budową tężni przewidziane jest zagospodarowanie terenu. Pojawią się chodniki, oświetlenie terenu, mała architektura. Będzie to m.in. 11 ławek, kosze na odpady oraz sześć stojaków na rowery. Całość uzupełnią nowe krzewy, które zostaną posadzone w pobliżu tężni.

Jak dowiedzieliśmy się w firmie Aquarius System, która wykonuje wszystkie prace, w przyszłym tygodniu pojawi się oświetlenie całej konstrukcji i wylana zostanie solanka. Całość ma być natomiast gotowa przed 1 września.

Budowa tężni wraz z zagospodarowaniem otoczenia kosztować ma ponad 400 tysięcy złotych.

Kolejne dwie tężnie solankowe mają stanąć na terenach przy plaży miejskiej w rejonie Brzozowicy oraz w parku Warpie.
Pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa powstała w Czeladzi. Znajduje się w dzielnicy Piaski przy ulicy Krótkiej. Jest dostępna dla wszystkich mieszkańców. Solanka wykorzystywana w tężni w Czeladzi pochodzi z Zabłocia.

Nie przegapcie

- Solanka ta została odkryta pod koniec XIX wieku, wtedy już było wiadomo, że solanki jodkowe są korzystne i były stosowane w uzdrowiskach w Darkowie, Jastrzębiu. Solanka ta zawiera ekstremalną ilość jodu 140 miligramów na litr. Zawiera także inne mikroelementy, wapń, magnez korzystne dla organizmu - tłumaczy Ryszard Ślaski, zastępca prezesa zarządu spółki Solanka z Zabłocia. Jest ona właścicielem odwiertów, z których wypływa solanka stosowana w czeladzkiej tężni.

- Solankę tę zbadał przed 1900 rokiem profesor Ludwik z Wiednia. Była ona wówczas stosowana w lecznictwie szpitalny, do leczenia chorób skóry, układu oddechowego, układu kostno-stawowego, chorób kobiecych. Oczywiście wraz z pojawieniem się antybiotyków, ten obszar został zawężony do chorób skóry i górnego układu oddechowego - dodaje Ślaski.

Solanka w tężni powinna być uzupełniana raz w miesiącu. Zimą tężnia jest zamknięta, ponieważ solanka zamarza przy - 4 stopniach Celsjusza.

Obecnie powstaje także w Czeladzi druga tężnia, w Parku Grabek. Ma być gotowa do 14 września. A jak podoba wam się pierwsza tężnia w Będzinie? Porównajcie jej wygląd z innymi tego typu realizacjami w regionie w naszej galerii.

Zobaczcie koniecznie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera