Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Berlin – stolica Niemiec na majówkę. Odwiedzamy najważniejsze punkty miasta - Brama Brandenburska znalazła się nawet na eurocentówkach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Brama Brandenburska to symbol zjednoczenia Niemiec - znalazła się na niemieckich eurocentówkach
Brama Brandenburska to symbol zjednoczenia Niemiec - znalazła się na niemieckich eurocentówkach Paweł Kurczonek / Polska Press
Berlin to stolica i jednocześnie największe miasto Niemiec. Mieszka w nim 3,8 mln osób, co czyni je po tym względem rekordzistą w Unii Europejskiej. Centrum naszego województwa dzieli od Berlina nieco ponad 500 km. To za daleko, by wybrać się tam na jeden dzień, ale na majówkę jak najbardziej.

Spis treści

Berlin, czyli moczary podzielone murem

Jak dowodzą językoznawcy, nazwa Berlin pochodzi od prasłowiańskiego słowa „brl” oznaczającego bagno, bądź moczary. Można więc uznać, że Berlin to „miasto na bagnach”. Początki osadnictwa w tym regionie sięgają jeszcze czasów sprzed naszej ery. Jednak osada, która dziś urosła do jednej z największych w Europie, powstała w XII wieku, wiadomo, że Berlin stał się miastem przed 1237 rokiem.

Zapraszamy na wirtualny spacer po Berlinie

Nie sposób wskazać miasto, które nie zostałoby naznaczone historią, nieraz trudną. Nie inaczej rzecz się ma w Berlinie. Wydarzeniem, które z pewnością odcisnęło największe piętno na stolicy Niemiec, była II Wojna Światowa. Po zakończeniu wojny, miasto zostało podzielone na dwie części murem, którego pozostałości do dziś przypominają o wydarzeniach sprzed lat.

- Mój dom murem podzielony, podzielone murem schody, po lewej stronie łazienka, po prawej stronie kuchenka – śpiewa Kazik Staszewski w utworze „Arahja”.

Spacerując ulicami miasta można natrafić na kilka dłuższych fragmentów Muru Berlińskiego, a także na jego ślady w przestrzeni miasta. Dawny przebieg muru można śledzić podążając za kostką brukową umieszczoną w powierzchni chodników i ulic – czasami biegnącą dosłownie przez środek skrzyżowania.

Checkpoint Charlie – granica między dwoma Berlinami

Obiektem, który pojawia się bodaj w każdym przewodniku po Berlinie jest Checkpoint Charlie – jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Niemiecką Republiką Demokratyczną, a Berlinem Zachodnim. Dziś punkt kontroli granicznej jest jedną z atrakcji miasta. Na ustawionym obok budki billboardzie widzimy zdjęcia dwóch żołnierzy – radzieckiego patrzącego na Berlin Zachodni i amerykańskiego, który obserwuje drugą stronę barykady. Pewnym rozczarowaniem będzie informacja otrzymana od lokalnego przewodnika – Checkpoint Charlie to atrapa, a historyczne przejście znajdowało się w nieco innym miejscu.

W muzeum można zapoznać się szczegółowo z historią muru i podzielonego nim miasta, a także zobaczyć, w jaki sposób mieszkańcy Berlina Wschodniego uciekali
W muzeum można zapoznać się szczegółowo z historią muru i podzielonego nim miasta, a także zobaczyć, w jaki sposób mieszkańcy Berlina Wschodniego uciekali przez mur na Zachód. Paweł Kurczonek / Polska Press

Z tego względu o wiele bardziej interesującym miejscem jest Muzeum Muru Berlińskiego, zlokalizowane w budynku obok Checkpoint Charlie. W muzeum można zapoznać się szczegółowo z historią muru i podzielonego nim miasta, a także zobaczyć, w jaki sposób mieszkańcy Berlina Wschodniego uciekali przez mur na Zachód. Zbiory muzeum zawierają liczne zdjęcia podkopów i pracujących przy nich ludzi, a także, co szczególnie interesujące, maszyny latające, prowizoryczne kolejki linowe, przerobione głośniki i walizki, przy pomocy których uciekano do Berlina Zachodniego. Tu już nie ma mowy o żadnej atrapie, wszystko to oryginalne sprzęty przekazane przez osoby, których ucieczki się powiodły.

Najbardziej charakterystyczne punkty Berlina

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Berlinie jest potężna wieża telewizyjna górująca nad miastem. Budowla ma 368 metrów wysokości, co czyni ją jednym z najwyższych budynków w Europie. Została otwarta w 1969 roku i była wówczas drugą pod względem wysokości wieżą telewizyjną na świecie. W kuli „nabitej” na iglicę dziś znajduje się restauracja i punkt widokowy, z którego roztacza się imponujący widok na miasto.

Kolejnym z symboli miasta jest gmach parlamentu Rzeszy. Przydługa niemiecka nazwa Reichstagsgebäude jest skracana do potocznego określenia Reichstag. Neorenesansowy budynek, wybudowany pod koniec XIX wieku, jest obecnie przykryty nowoczesną, ażurową kopułą. Przy odrobinie szczęścia, z jej wnętrza można zobaczyć obradujący poniżej parlament.

Bodaj najważniejszym zabytkiem Berlina jest Brama Brandenburska wybudowana w 1791 roku. W czasie podziału miasta znajdowała się na środku obszaru granicznego i pozostawała niedostępna dla mieszkańców żyjących po obu stronach muru. Do symbolicznego „zamknięcia” Bramy Brandenburskiej odniósł się Ronald Reagan. 12 czerwca 1987, podczas wizyty w Berlinie, ówczesny prezydent USA zwrócił się do przywódcy Związku Radzieckiego słynnymi słowami.

- Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten Mur – Ronald Reagan.

Jako symbol zjednoczenia Niemiec, do którego doszło kilka lat później, Brama Brandenburska znajduje się obecnie na niemieckich eurocentówkach.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – jedno z najbardziej przejmujących miejsc w Berlinie

Odwiedzając Berlin nie sposób nie odwiedzić jednego z najbardziej wymownych pomników na świecie. Znajdujący się nieopodal Bramy Brandenburskiej Pomnik Pomordowanych Żydów Europy zajmuje powierzchnię 19 tys. metrów kwadratowych. Został odsłonięty w 2005 roku, a składa się z 2711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach. Każdy z bloków symbolizuje jedną stronę Talmudu. Ale symbolika tego miejsca jest o wiele głębsza. Betonowe, surowe bloki z daleka przypominają nagrobki, pozornie jednakowe. Gdy podejdzie się bliżej, okazuje się, że każda z milczących brył jest inna, każda jest odchylona w nieco innym kierunku od pozostałych, każda ma inną wysokość. Wchodząc na teren pomnika, te bryły zaczynają przytłaczać, po ciemku łatwo tam się zgubić.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składa się z 2711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składa się z 2711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach Paweł Kurczonek / Polska Press

Częścią wymownego pomnika jest również podziemne muzeum mieszczące sale wystawowe i księgarnię. Można tu poznać historię Holokaustu i jego ofiary.

Berlin to nie tylko wstrząsająca historia wojen i podziałów. To również miejsce kultury i rozrywki. W mieście znajduje się kilka oper, wiele teatrów i muzeów. Swoją siedzibę ma tu jedna z najsłynniejszych światowych orkiestr symfonicznych – Berliner Philharmoniker. Berlin to również kolebka europejskiej muzyki elektronicznej i miejsce, w którym odbywają się największe festiwale i wydarzenia muzyczne i filmowe. To wszystko jest jedynie wąskim wycinkiem tego, co miasto ma do zaoferowania...

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty