Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bestwina: kwarantanna? Nie wszyscy wiedzą, że powinni być nią objęci

KLM
materiały Bielskiego Pogotowia Ratunkowego
Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej z niedzieli, 22 marca, w Bielsku-Białej i powiecie bielskim 518 osób jest poddanych kwarantannie - to o 331 osób więcej niż w sobotę, 21 marca. Po ujawnieniu dwóch przypadków koronawirusa w gminie Bestwina pojawiły się głosy, że nie wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, zostali powiadomieni o zagrożeniu i otrzymali nakaz kwarantanny.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej z niedzieli 22 marca w Bielsku-Białej i powiecie bielskim 518 osób jest poddanych kwarantannie - to o 331 osób więcej, niż w sobotę 21 marca. Hospitalizowane są aktualnie trzy osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1124 osób (w sobotę 21 marca było ich 983).

W gminie Bestwina zostały potwierdzone dwa przypadki koronawirusa.

- Wszystkie osoby, które miały bezpośrednią styczność z jedną z nich (w ośrodku zdrowia w Kaniowie) są już zweryfikowane i powiadomione przez sanepid lub policję o tym jak się mają zachować - napisał na swoim facebookowym profilu wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.

Zobacz koniecznie

Mieszkańcy w mediach społecznościowych wskazywali jednak, że nie wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, zostali powiadomieni o zagrożeniu i otrzymali nakaz kwarantanny.

- Z tymi osobami mogły mieć kontakt setki osób - argumentowali wskazując, że w tej sprawie panuje dezinformacja.

Takich przypadków w Polsce jest wiele - nie każdy jest świadomy kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem, a służby nie są w stanie dotrzeć do wszystkich naraz. Sprawa koronawirusa w niewielkim Kaniowie w gminie Bestwina wzbudziła duże poruszenie, bowiem policjanci podjeżdżali do domów osób, z którymi bielski sanepid lub przedstawiciele zarządzania kryzysowego nie mogli skontaktować się telefonicznie i wręczali im nakaz kwarantanny.

Przedstawiciele bielskiego sanepidu podkreślają, że skontaktowali się w sprawie kwarantanny z osobami m.in. z Kaniowa i Czechowic-Dziedzic, a także z tymi spoza terenu administrowanego przez siebie - w takich przypadkach powiadomione zostały stacje sanepidu właściwe konkretnemu rejonowi.

Nie przegap

Bielscy policjanci pomagają sanepidowi. Jak informuje asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego bielskiej policji, wszystko odbywa się sukcesywnie.

Jeśli jednak jest ktoś, kto uważa, że powinien zostać objęty kwarantanną, bo np. miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, powinien skontaktować się w tej sprawie z sanepidem - całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej na temat koronawirusa 504 022 816 oraz 514 122 992.

Kwarantannie domowej obowiązkowo poddawane są osoby, które przyjeżdżają do Polski z zagranicy. Kwarantanna domowa przez okres 14 dni odbywa się pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. Jeśli jednak ktoś nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, może ją odbyć we wskazanym przez służby ośrodku.

Zobacz koniecznie

Kwarantanna domowa - zalecenia

  • Nie opuszczaj domu
  • Nie wychodź do sklepu
  • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
  • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
  • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
  • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Zachowaj zasady higieny.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
  • Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
  • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
  • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
  • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady.
  • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.

Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista
Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera