Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezcenna wiedza o powstaniach śląskich

dr Piotr Greiner
W nawiązaniu do artykułu Pani Agaty Pustułki "Archiwa powstań śląskich do druku i internetu" (DZ nr 147 z 27.06.2011 r.) chciałbym wyjaśnić, iż określany przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego mianem "Archiwum powstań śląskich" zbiór archiwalny jest spuścizną archiwalną przedwojennego Archiwum Wojskowego w Warszawie, który wchodzi obecnie w skład zasobów dwóch instytucji: Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku pod nazwą "Powstania Śląskie" oraz Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie pod nazwą "Powstania Górnośląskie".

Akta "Powstania śląskie" z nowojorskiego Instytutu zostały uporządkowane przez archiwistów z archiwów państwowych podległych Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych. Następnie przewiezione zostały przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Polski. (...) Dokumenty zostały poddane konserwacji przeprowadzonej przez Bibliotekę Śląską w Katowicach przy zaangażowaniu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (...), zmikrofilmowane i w tej postaci - mikrofilmów - dostępne są w Bibliotece Śląskiej oraz w Archiwum Państwowym w Katowicach. W odpowiedzi na oczekiwania korzystających, katowickie Archiwum wykonało dodatkowo skany z tych akt i w tej postaci również je udostępnia.

O POWSTANIACH ŚLĄSKICH NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Akta "Powstania Górnośląskie" przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie zostały zdigitalizowane na koszt Ministerstwa Obrony Narodowej i ich cyfrowe kopie przekazano w sierpniu 2010 roku - w 90. rocznicę II powstania śląskiego - Archiwum Państwowemu w Katowicach, gdzie pozostają do dyspozycji zainteresowanych badaniami nad dziejami powstań śląskich.
Dla zwiększenia dostępności, ale również w celu ułatwienia prowadzenia badań i podejmowania tematów badawczych związanych z powstaniami śląskimi, skany wykonane w katowickim Archiwum z akt nowojorskiego Instytutu dostępne są na stronie: www.pilsudski.org/powstania/ (...).

Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, iż wspomniane powyżej dokumenty to jedynie część wojskowa archiwalnych materiałów źródłowych do badań nad dziejami powstań śląskich. Niezależnie od nich w polskich archiwach państwowych, m.in. w Katowicach, przechowywane są materiały wytworzone przez polskie władze cywilne na Górnym Śląsku w latach 1919-1921, np. akta Polskiego Komisariatu Plebiscytowego dla Górnego Śląska w Bytomiu.

CZYTAJ: ARCHIWA POWSTAŃ ŚLĄSKICH DO DRUKU I DO INTERNETU

Wszystkich zainteresowanych podejmowaniem ciekawych tematów badawczych zapraszam do Archiwum Państwowego w Katowicach (ul. Józefowska 104), a szersze informacje dostępne są na stronie internetowej Archiwum: www.katowice.ap.gov.pl

dr Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected]

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!