Bielsko-Biała: Kto uratuje ostatnią mozaikę Bieńka przed barbarzyństwem?

Łukasz Klimaniec
Maciej Chrobak z Bielska-Białej uważa, że jedyną ocalałą mozaikę Ignacego Bieńka widoczną od strony  ul. Partyzantów trzeba ratować, póki na to jest czas. Inaczej po dziele artysty nie będzie śladu
Maciej Chrobak z Bielska-Białej uważa, że jedyną ocalałą mozaikę Ignacego Bieńka widoczną od strony ul. Partyzantów trzeba ratować, póki na to jest czas. Inaczej po dziele artysty nie będzie śladu Jacek Góralczyk
Ostatnia ocalała mozaika Ignacego Bieńka znajdująca się na ścianie budynku wymaga pilnej konserwacji. Inaczej przepadnie jak poprzednia.

Skandalem, barbarzyństwem, wandalizmem w biały dzień określano zburzenie mozaiki Ignacego Bieńka, którą bielski artysta stworzył na ścianie tkalni "Welux" przy ul. Leszczyńskiej w latach 1966-1969. Monumentalne dzieło (500 metrów kw.), przedstawiające sceny z tysiącletniej historii Polski i przeszłości Bielska-Białej wyburzyła w listopadzie 2000 roku firma z Raciborza pod mające powstać w tym miejscu centrum handlowe. Sprawa poruszyła bielskie środowisko artystyczne i zwykłych mieszkańców. Zajęła się nią nawet prokuratura.

- Nie chcemy, żeby mozaika Bieńka przy ul. Partyzantów podzieliła jej los - mówi Maciej Chrobak, bielszczanin, który w ramach budżetu obywatelskiego złożył projekt konserwacji jedynej ocalałej mozaiki bielskiego artysty znajdującej się pod gołym niebem. Utworzył też fanpage na Facebooku poświęcony ratowaniu dzieła (facebook.com/ratujemymozaike).

- Za rok przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Ignacego Bieńka. Przywrócenie blasku mozaice byłoby pięknym gestem - hołdem oddanym artyście, który nad Białą tworzył swoje najważniejsze dzieła - dodaje Chrobak.

Mozaika Bieńka znajduje się na zewnętrznej ścianie muru otaczającego od strony ul. Partyzantów dawny oddział zakładów włókienniczych "Welux". Widzą ją kierowcy i turyści, którzy przejeżdżają przez Bielsko-Białą w kierunku Szczyrku. Mozaika jest częściowo zniszczona przez grafficiarzy, ale głównie przez ząb czasu. Wymaga pilnej konserwacji. Sęk w tym, że ani dzieło, ani mur nie znajdują się w rejestrze zabytków, a obiekt należy do katowickiej firmy będącej aktualnie w stanie upadłości.

Chrobak obawia się, że niepewny los własnościowy sprawi, iż ściana z mozaiką Bieńka może zostać łatwo wyburzona. Jego zdaniem, w ramach budżetu obywatelskiego można byłoby m.in. oczyścić mozaikę z graffiti, wzmocnić uszkodzone narożniki muru, a także uzupełnić lub wymienić brakujące i uszkodzone części mozaiki. Koszt? Około 50 tys. zł.

Grzegorz Bieniek, syn artysty cieszy się, że taki pomysł powstał. Zwłaszcza, że miastu nie udało się zachować choćby najmniejszego śladu po mozaice przy ul. Leszczyńskiej.

- Tamtej mozaice ojciec poświęcił się całkowicie. Spędził przy jej tworzeniu cztery lata, nawet kosztem rodziny. Mozaika przy ul. Partyzantów jest jej namiastką. Ale to ślad po jego działalności artystycznej - mówi.

Dr Krzysztof Groń, autor książki "Oddany sztuce. Życie i twórczość Ignacego Bieńka", który obecnie pracuje nad komputerową rekonstrukcją 3D mozaiki przy ul. Leszczyńskiej, zwraca uwagę, że po artyście zostało niewiele dzieł. W dużej mierze znajdują się w prywatnych kolekcjach.

- Ta mozaika to ostatnie z takich dzieł. Zachowało się o niej niewiele informacji. Wiadomo, że powstała na zlecenie. Jej celem było przyozdobienie przestrzeni. Ale to wartość historyczna i dydaktyczna. Powinna zostać odnowiona i zachowana - uważa.
Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza przyznaje, że projekt konserwacji mozaiki, podobnie jak inne, zostanie poddany analizie formalno-prawnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alkor
Za zburzenie wielkiej mozaiki wielu powinno być przywiązanych do pręgierza i oplutych
a
ale
przecież ten facet to v-ce przewodniczący RAŚ na Śląsku Cieszyńskim i jako że RAŚ na Podbeskidziu ma praktyczne 0% poparcia to wymyślili projekt wypromowania 'człowieka' przed najbliższymi wyborami.

Z drugiej strony p.Chrobak to czysty Małopolanin, góral z podbialskiej Straconki tak więc może w nim odradza się małopolska krew i dlatego walczy o twórczość innego Małopolanina, Ignacego Bieńka, rodem z Bystrej Krakowskiej.
P
Podpioł
Szkoda gadać ! Niezbadane sa "Wyroki Boskie" wadzy !
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie