Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Miasto kupiło fiata 126p. Kolekcjonerski maluszek stoi w Bielskim Centrum Kultury

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Kolekcjonerski, nigdy nierejestrowany, 33-letni egzemplarz fiata 126p można oglądać w holu Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Ten wyjątkowy fiacik został kupiony przez miasto, co ma związek z przypadającą w tym roku 50. rocznicą rozpoczęcia produkcji „maluchów” w Bielsku-Białej.

Samochód ikona znów w Bielsku-Białej. 33-letni fiat 126p stoi w Bielskim Centrum Kultury

Jeśli ktoś ma ochotę na małą sentymentalną podróż w czasie, powinien wybrać się do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. To właśnie w BCK zaparkował kolekcjonerski, nigdy nierejestrowany fiat 126p, który został kupiony przez miasto. Okazją do tego, zresztą niemałą, jest zbliżająca się 50. rocznica rozpoczęcia produkcji samochodu w Bielsku-Białej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Fiat 126p, który 2 lutego stanął w holu BCK, to auto w kolorze czerwonym w odcieniu ceglastym, dla koneserów nr 75 Polifarbu. To bardzo rzadki egzemplarz. Jest z 1990 roku, nigdy nie był rejestrowany, jest w pełni oryginalny, a odpala lepiej niż niejedno nowe auto, mimo upływu lat. Dodatkowy lakier w puszce, który jego właściciel otrzymał przy zakupie auta, nadal jest w stanie płynnym. Mało tego, fiacik ma oryginalne folie na tylnych siedzeniach - podała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego magistratu.

Co ciekawe, z uwagi na kolekcjonerski stan auta i złe warunki drogowe, auto przyjechało z Gliwic do Bielska-Białej na krytej lawecie.

Fiat 126p, czyli legendy polskich dróg

Pierwsze samochody z linii Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały w 1971 roku. Były to syreny. 29 października 1971 roku podpisano w Warszawie umowę licencyjną na wytwarzanie fiata 126. Otrzymał symbol: p – polski. Montaż tych samochodów ruszył w 1973 r. Do września 2000 r. z taśm montażowych zjechało ponad 3,3 mln „maluchów”.

Poprzednikami malucha były dwa starsze pojazdy: produkowany w latach 1936-1955 Fiat 500, nazywany toppolino, czyli myszka, ze względu na niewielkie rozmiary oraz szary kolor nadwozia, a także zupełnie inny, nowszy fiat 500, wytwarzany w latach 1957-1975, który zmotoryzował Italię i stał się ikoną włoskiej motoryzacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera