Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała na początku XX wieku. Tak wyglądały dwa miasta 100 lat temu. Zobacz zdjęcia ludzi, budynków...w kolorze! Robią wrażenie?

RED
Zdjęcia Bielska-Białej sprzed blisko 100 lat w kolorze? Takie rzeczy są możliwe dzięki nowym technologiom
Zdjęcia Bielska-Białej sprzed blisko 100 lat w kolorze? Takie rzeczy są możliwe dzięki nowym technologiom Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zdjęcia Bielska-Białej sprzed blisko 100 lat w kolorze? Takie rzeczy są możliwe dzięki nowym technologiom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Bielska i Białej z okresu międzywojennego, kiedy te dwa miasta tworzyły oddzielne organizmy miejskie. Zdjęcia pochodzą z lat 1918-1939. Pokolorowaliśmy je, dzięki temu możemy dojrzeć więcej szczegółów i łatwiej wyobrazić sobie życie w tamtych czasach.

Stare Bielsko i Biała na kolorowych fotografiach

Warto pamiętać, że dziejsze miasto Bielsko-Biała utworzone zostało w 1951 roku. Połączono wtedy dwa sąsiadujące ze sobą ośrodki miejskie, które dzieliła rzeka. Przed stu laty Bielsko i Biała wciąż były oddzielnymi miastami, leżącymi w dwóch różnych wojewdztwach (odpowiednio: śląskim i krakowskim). Odmienna historia tych miast widoczna jest jeszcze w ich architekturze. Różnice dostrzec można i dziś.
Do kolorowania archiwalnych zdjęć użyliśmy specjalnej aplikacji, która nie jest w pełni doskonała. Czasem niektóre elementy zdjęć koloruje na szary kolor. Jednak warto zobaczyć takie zdjęcia, bo to inaczej oddziałuje na naszą wyobraźnie. Często dzięki temu możemy dostrzec elementy, które w czarno-białym wydaniu nam umykały.

Zdjęcia Bielska i Białej sprzed blisko 100 lat - w kolorze! Tak wyglądało przed wojną

Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego zabierają w niezwykłą podróż w czasie po przedwojennych miastach: Bielsku i Białej. Niektóre części miasta wyglądają zupełnie inaczej, niż dziś. To nie tylko Wysoki Trotuar przed Zamkiem Sułkowskim, ale i kratownice na moście na rzece Białej, otoczenie Domu Żołnierza, plac Żwirki i Wigury, czy plac przed katedrą św. Mikołaja.

Zdjęcia Bielska-Białej sprzed blisko 100 lat w kolorze? Takie rzeczy są możliwe dzięki nowym technologiom

Bielsko-Biała na początku XX wieku. Tak wyglądały dwa miasta...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera