MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa prezydencka o Jaworzno. Paweł Silbert i Michał Kirker zmierzą się w II turze wyborów samorządowych. Jaki jest pomysł na miasto?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
UM Jaworzno, Facebook
Bitwa prezydencka o Jaworzno. Paweł Silbert z Komitetu Wyborczego Jaworzno Moje Miasto i Michał Kirker z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych. Mieszkańcy miasta dokonają wyboru już w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku. Zaprosiliśmy obu kandydatów do udziału w przedwyborczej Bitwie prezydenckiej. Zadaliśmy im te same pytania, dotyczące rządzenia miastem oraz pomysłów na jego rozwój, a także sposobów pozyskiwania środków finansowych na konkretne inwestycje.

Bitwa prezydencka o Jaworzno

Bitwa kandydatów o urząd prezydenta Jaworzna w drugiej turze wyborów samorządowych. Oto sześć konkretnych pytań, zadanych Pawłowi Silbertowi i Michałowi Kirkerowi. Odpowiedzi na nie udzielił tylko Paweł Silbert, obecnie urzędujący prezydent miasta.

Dlaczego to Pan powinien zostać prezydentem miasta?

Dlatego, że za mną stoi doświadczenie, wiedza o mieście, zgrany i skuteczny zespół, gotowe do realizacji projekty, umiejętność realizacji zmian korzystnych dla wszystkich mieszkańców. Potrafię podejmować trudne decyzje, a kiedy zostaną popełnione jakieś błędy to do nich się przyznać i je naprawić. Nikt za mną nie stoi poza wyborcami. Nie biorę udziału w politycznych roszadach.

Jakie dwie najważniejsze Pana cechy gwarantują rozwój miasta?

Jestem bezpartyjny co jest wielką zaletą w obecnych czasach. Nie muszę realizować polityk żadnej partii ani nie muszę otaczać opieką polityków a w zamian mogę skoncentrować się na mieszkańcach i ich problemach. Znam miasto. Nie muszę się uczyć od podstaw, bo znam każdy jego zakątek i rzeczywiste problemy jego mieszkańców.

Trzy największe problemy do rozwiązania w mieście?

Dekarbonizacja gospodarki – trzeba przygotować miasto na zmiany klimatyczne i zbudować bezemisyjny model przemysłu by zastąpić kopalnie i elektrownie oparte na węglu. Demografia – miasto musi być gotowe na starzenie się społeczeństwa i zmniejszanie z tego powodu ilości mieszkańców, będziemy promować dzietność i osadnictwo. Rewitalizacja dzielnic w północnej części miasta – Szczakowej i Pieczysk, wykorzystując ich położenie w terenach cennych przyrodniczo i dostępność kolejową.

Cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach. Co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w mieście?

Podpiszę umowę na dokończenie Obwodnicy Północnej, która na zawsze rozwiąże problem nadmiernego ruchu na Niedzieliskach. Rozpocznę projektowanie rewitalizacji Szczakowej razem z centrum przesiadkowym. Będę kontynuował sprzedaż gruntów pod fabryki wysokich technologii na JOG, w specjalnej strefie ekonomicznej. I będę musiał podjąć kilka decyzji personalnych, żeby poprawić jakość działania niektórych instytucji miejskich.

Pięć inwestycji, które zostaną zrealizowane podczas najbliższej kadencji, jeśli zostanie Pan prezydentem?

Jaworznicki Obszar Gospodarczy – uzbrojenie terenów inwestycyjnych w zachodniej części miasta. Ulice Nowoszczakowska i Nowodługoszyńska – pierwsza zapewni zamknięcie przebiegu Obwodnicy Północnej miasta, druga zapewni dojazd do najlepszych terenów mieszkaniowych w mieście. Zbudowanie docelowego przebiegu Obwodnicy Południowej przez Azotkę, co poprawi dostęp do terenów przemysłowych. Budowa stadionu lekkoatletycznego na Azotanii. Rozbudowa Geosfery 2, która ma stać się kolejnym magnesem przyciągającym ruch turystyczny i rekreacyjny do miasta. Budowa centrów przesiadkowych z koleją – w Jęzorze na granicy z Sosnowcem i w Szczakowej w ramach rewitalizacji. Projekty te zapewnią zrównoważoną mobilność przy podróżach do Metropolii GZM i Krakowa. Dalej, zwiększenie nakładów na drobniejsze prace: remonty ulic, chodników, mała infrastruktura – wszystko to co ludziom dokucza na co dzień.

Jak zdobyć środki na realizację inwestycji? Z jakich programów zamierza Pan skorzystać? Gdzie znaleźć oszczędności?

Większość projektów ma już zapewnione finansowanie z funduszy krajowych, Centrum Przesiadkowe w Szczakowej i Geosfera 2 będą aplikować o środki unijne. Obwodnice będą finansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Budżet miasta jest w świetnej kondycji. Mamy spore możliwości bezpiecznego pożyczenia pieniędzy na cele inwestycyjne, gdyby to było konieczne. Doprowadziliśmy jednak do tego, że nie musimy sięgać po nowe kredyty czy obligacje.

Drugi z kandydatów – Michał Kirker z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska – nie udzielił odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera