Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biurokracja opóźnia sprzedaż czechowickiej kopalni Silesia

Jacek Drost
Czechowicka kopalnia Silesia czeka na nowego inwestora i zastrzyk gotówki
Czechowicka kopalnia Silesia czeka na nowego inwestora i zastrzyk gotówki fot. Łukasz Klimaniec
Mijają kolejne tygodnie, a wystawiona (już po raz trzeci) na sprzedaż czechowicka kopalnia Silesia nadal nie została sprywatyzowana.

Pracownicy zastanawiają się czy trzeci przetarg nie zakończy się tym samym, co dwa poprzednie, czyli fiaskiem.
- Z tego, co wiem umowa miała zostać podpisana na przełomie czerwca i lipca - mówi jeden z górników z Silesii.
Jacek Korski, koordynujący prace zarządu Kompanii Węglowej, na łamach portalu gospodarczego wnp.pl też stwierdził, że "niektóre działania trwają już zbyt długo". Podkreślił jednocześnie, że to pierwsza w Polsce sprzedaż kopalni, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, polskie prawo jest zawiłe i dlatego wszystko się przeciąga.
- Nie chcielibyśmy komentować przebiegu transakcji, bo nie komentujemy bieżących transakcji - stwierdził Aleš Gavlas, dyrektor wykonawczy ds. komunikacji i public relations Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (spółka pracownicza, która z czeskim Energetycznym i Przemysłowym Holdingiem zamierza kupić Silesię). Wyjaśnił, że PG Silesia podpisało 29 czerwca warunkową umowę sprzedaży Silesii, jest ona ważna i zostanie wypełniona, jeśli wszystkie warunki biznesowe zostaną spełnione.
- Spekulacje, iż transakcja mogłaby być w jakiś sposób opóźniona są więc nieuzasadnione. Wspólnie z stroną sprzedająca dążymy do wypełnienia warunków umowy - dodał dyplomatycznie Gavlas, zaznaczając jednocześnie, że negocjacje są dwustronne, dlatego nie jest możliwe podanie konkretnej daty, bo zależy ona od obu stron.

Droga kopalni do prywatyzacji

6 maja 2003 r. - kilkuset górników rozpoczyna podziemny strajk w obronie miejsc pracy; otrzymują zapewnienie, że do 2006 r. kopalnia nie zostanie zamknięta.
2005 r. - Silesia zostaje połączona z KWK Brzeszcze w jeden zakład, niedługo później KW postanawia ją "uśpić" na początku 2008 r.
2007 r. - pierwszy przetarg na sprzedaż kopalni, która pilnie potrzebuje inwestora. Zakupem zainteresowany jest szkocki koncern Gibson Group.
Lato 2008 r. - Kompania unieważnia przetarg na sprzedaż kopalni Szkotom.
Luty 2009 r. - Drugi przetarg na sprzedaż czechowickiej kopalni. Najpoważniejszym oferentem jest koncern energetyczny Enea.
Czerwiec 2009 r. - Enea rezygnuje z zakupu Silesii.
Jesień 2009 r. - Kopalnia po raz trzeci wystawiona na sprzedaż, powstaje spółka pracownicza PG Silesia, zainteresowana zakupem kopalni.
2010 r. - Czeski holding EPH i PG Silesia negocjują z KW warunki umowy.

Dwa głosy na temat prywatyzacji

Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej

Na razie mogę powiedzieć tyle, że toczą się rozmowy techniczne w sprawie prywatyzacji kopalni. Diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy transakcja będzie finalizowana, wówczas z porozumieniu z PG Silesia i Czechami poinformujemy o niej.

Dariusz Dudek, przewodniczący Solidarności w Silesii

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, a nie sprzedaży kopalni. Ufamy, że do końca roku transakcja zostanie sfinalizowana. Nie może stać się nic złego i wszystko skończy się szczęśliwie, bo kopalnia i jej załoga zasługują na to.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera