Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blaut: Prawda o historii czy śląskie fobie

Marek Blaut
Marek Blaut
Marek Blaut ARC
Pod koniec stycznia w Muzeum Miasta Mysłowice odbyła się impreza edukacyjna. Jej współorganizatorem było stowarzyszenie "Ślunsko Ferajna" - pisze w liście do redakcji Dziennika Zachodniego Marek Blaut, pracownik muzeum.

Poniżej zamieszczamy kontrowersyjny list Marka Blauta, pracownika Muzeum Miasta Mysłowic. Listy do redakcji nie odzwierciedlają stanowiska Dziennika Zachodniego.

Tytuł "Obozy pracy przymusowej na Górnym Śląsku po 1945 roku" mógł odstraszyć. Jednak wypowiedzi prelegentów z katowickiego IPN (S. Rosenbaum, prok. D. Psiuk, dr A. Dziurok) były rzeczowe. Systematyzowały wiedzę na temat działania obozów w warunkach obecności wojsk radzieckich na Śląsku.

Nie sposób streścić tych wystąpień bez szkody dla meritum. Warto jednak odnotować wystąpienia niektórych spośród widzów. Ze względu na treść - wołają o komentarz. Tym bardziej że tezy te pobrzmiewają w wypowiedziach członków stowarzyszeń tęskniących za tzw. autonomią.

Tezą numer jeden było postawienie znaku równości między hitlerowskimi obozami koncentracyjnymi a obozami polskimi. I tu, i tu gromadzono ludzi wbrew ich woli; i tu, i tu ludzie tracili życie.

Teza numer dwa: nowe władze wypowiedziały wojnę Bogu ducha winnym Ślązakom i to Żydzi oraz Polacy gnębili Ślązaków po wojnie, co było i jest naganne. Liczba ofiar jest na pewno większa, choć dowodów na to brak.

Teza numer trzy: wszystkim ofiarom powojennych represji należy się życzliwa pamięć, a oprawcom - nawet pośmiertnie - procesy i potępienie. Między linijkami nietrudno było dosłyszeć generalną konkluzję: za doznane krzywdy Śląskowi i Ślązakom - z Polską - nie po drodze.

W skrótowej relacji brzmi to niepoważnie, ale sprawa jest poważna. Młodzież reagowała ostrożnie na te wypowiedzi. Prelegenci z IPN podjęli wyważoną polemikę. Spotkanie miało więc ogromny walor informacyjny. Trudno jednak nie odnieść się do cytowanych tez.

Przypomnijmy więc: celem działania niemieckich obozów była eliminacja ludzi niewygodnych dla reżimu ze względu na rasę, pochodzenie, wyznawaną religię lub poglądy polityczne. Realizowano to zadanie mordując miliony, gazując, rozstrzeliwując, wieszając. Nigdy celem polskich obozów pracy nie była fizyczna eliminacja Niemców. Współczuć można niewinnym, zwłaszcza Ślązakom czującym się Polakami. Bo współczuć śląskim Niemcom można umiarkowanie. Wojna zaczęła się nie w styczniu 1945 r. ,a we wrześniu 1939 r. Niemcy robili w całej Europie rzeczy potworne. Walczyli z nimi nie tylko komuniści, Rosjanie i Żydzi, ale cały cywilizowany świat: USA. Angla, Francja, Kanada, Australia. I Polacy. Powojenny porządek był karą za niemiecką pazerność i szaleństwo całego "narodu panów". Rola niewolników, jaką przewidziano dla słowiańskich podludzi, już sama w sobie upoważniała do bezwzględnej walki z nimi. Niemcy już to zrozumieli, ale prawdy te są dziś zapominane na Śląsku.

Czy w obozach po wojnie siedzieli sami niewinni? Kto więc donosił na gestapo? Kto denuncjował powstańców, harcerzy, AK-owców? Kto grabił mienie Polaków? Ciszej więc może nad tą trumną?

Polemika z wierzącymi w swoje wizje nie ma sensu. Tym większą uwagę należy zwracać na kłamstwa kolportowane 68 lat po wojnie. I wierzyć, że młodzi ludzie dosłyszą prawdę, a nie ksenofobiczne brednie.

* Marek Blaut jest pracownikiem Muzeum Miasta Mysłowice

Marek Blaut, Czytelnik Dziennika Zachodniego

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM LISTU? NAPISZ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!