MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błękitny Ekofest w Parku Śląskim w Chorzowie. Zajęcia z karate, pokazy strażaków i plener malarski. Zobaczcie zdjęcia!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W sobotę 8 czerwca przy Kręgach Tanecznych w Parku Śląskim w Chorzowie można było zobaczyć m.in.: wielkie drony badające jakość powietrza, wozy straży pożarnej oraz elektryczny autobus. Wszystko za sprawą "Błękitnego Ekofestu" czyli imprezy mającej promować troskę o powietrze, którym oddychamy. Poza tym uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w wykładach, zajęciach jogi, karate, spróbować swoich sił w plenerze malarskim, a także zobaczyć atrakcje programu artystycznego. "Błękitny Ekofest" to oficjalne wydarzenie partnerskie Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.

Organizatorzy "Błękitnego Ekofestu" w Parku Śląskim przygotowali dla odwiedzających cztery sektory: sportowy, kulturalny, wystawienniczy oraz edukacyjny. W części sportowej chętni mogli wziąć udział w ćwiczeniach indoor cyclingu, silent fitness, jogi i karate, w warsztatach tanecznych, a także pobiec z maratończykami.

- Chodzi nam o to, aby trochę w zabawowej formie, ale jednak pokazać wartość czystego powietrza. Stąd też w programie zajęcia sportowe, bo dobre powietrze potrzebne jest do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Mamy też zajęcia związane z tworzeniem ogrodów społecznych, poszerzające wiedzę o zapylaczach czy mówiące o tym jak ratować zwierzęta. Chcemy pokazać, że powietrze to nie tylko smog, o którym się mówi w kółko, ale że jest to ten element, który działa na wszystkich - mówi Wojciech Łukowski, organizator, projekt "Śląskie. Przywracamy błękit"

Choć na "Błękitnym Ekofeście" sporo atrakcji skierowanych jest do dzieci to organizatorzy chcą w ten sposób dotrzeć... do dorosłych. Jak przekonują, wiedza dzieci w zakresie ekologii jest bardzo szeroka.

- Dzieci to taka grupa, która nas zaskakuje, ponieważ ma naprawdę bardzo dużą wiedzę na temat ekologii, segregowania śmieci czy tego skąd się bierze smog i jak dbać o powietrze. Rzeczywiście przez dzieci często docieram do rodziców lub dziadków - podkreśla Wojciech Łukowski. - Zapraszamy, aby tatusiowie lub mamy poćwiczyli z nami fitness czy na rowerach stacjonarnych. Wtedy zobaczymy, że potrzebny jest głęboki oddech. Jak weźmiemy taki, który nie jest zbyt zdrowy, to czuje się to w płucach - dodaje.

Z oferty imprezy można skorzystać w wymiarze rekreacyjnym ale nie tylko. To dobra okazja do zaczerpnięcia wiedzy przed różnymi domowymi inwestycjami.

- Mamy ekodoradców, którzy udzielają informacji na temat możliwych źródeł finansowania wymiany pieców czy termomodernizacji - mówi Wojciech Łukowski.

Część wystawiennicza to przede wszystkim stoiska i pokazy sprzętu służb: karetka i wyposażenie zespołu ratownictwa medycznego, a także dwa wozy straży pożarnej. Między nimi znajduje się namiot kominiarzy. Nieopodal al. Planetarium zaparkował natomiast elektryczny autobus z floty PKM Świerklaniec.

- To elektryczny autobus Solaris z PKM Świerklaniec. Dla gości naszego stoiska mamy gry transportowe, plansze i składany autobus - mówi obsługa stoiska. - Ludzie bardzo pozytywnie podchodzą do ekologii. Widać, że wiele osób podróżuje komunikacją miejską i rowerami - dodaje.

Na alejce prowadzącej stąd w stronę dużego Kręgu Tanecznego znajduje się kilkanaście namiotów wystawców, którzy również przygotowali atrakcje dla gości Parku Śląskiego. Wśród nich jest m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza.

Błękitny Ekofest w Parku Śląskim
Marcin Śliwa

Pracownicy ITPE pokazują, jak drony mogą kontrolować jakość powietrza i wykrywać osoby, które spalają śmieci i inne nieodpowiednie substancje.

- To demonstracja możliwości oceny stężeń zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza. Dziś koncentrujemy się na emisjach z urządzeń indywidualnych. Pokazujemy jak latając nad urządzeniem spalającym jakieś paliwa można stwierdzić jak uciążliwa jest ta emisja - wyjaśnia Jacek Żeliński z Zakładu Ochrony Powietrza ITPE. - Chcemy pokazać ludziom, że współspalanie odpadów nie jest całkiem bezimienne, bo są metody, dzięki którym można to stwierdzić i namierzyć, czyli można ponieść odpowiedzialność. Czasy, w których można było robić to bezkarnie przeszły do przeszłości - dodaje.

Jak tłumaczy dalej, negatywne wyniki pomiarów z drona mogą być podstawą do wejścia patrolu, który ma uprawnienia do ukarania osoby spalającej odpady.

- Użycie takiego drona powoduje, że prawdopodobieństwo natrafienia na osobę spalającą odpady znacznie się zwiększa i służby mogą skuteczniej funkcjonować - dodaje Jacek Żeliński.

Na znajdującym się kilka metrów dalej stoisku Śląskiego Ogrodu Botanicznego można z bliska zapoznać się z różnymi niecodziennymi zwierzętami, takimi jak np. karaczan.

Błękitny Ekofest w Parku Śląskim
Marcin Śliwa

O program artystyczny, po godzinie 16.00 zadbał Zespół Pieśni i Tańca Tysiąclatki oraz twórcy ze Studia Piosenki Aleksandry Stano. "Błękitny Ekofest" to oficjalne wydarzenie partnerskie Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej. Jego organizatorem jest "Śląskie. Przywracamy błękit" czyli największy w Europie program ochrony powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni