MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach przy ul. Huberta powstało Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne. Otwierał je sam Ben Furman, światowej sławy psychiatra

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Katowice z lepszą opieką psychologiczną. W czwartek, 13 czerwca przy ul. Huberta 2 otwarto Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne. W wydarzeniu wziął udział światowej sławy psychiatra i psychoterapeuta, Ben Furman. Przybysz z Finlandii znany jest z prac na temat rozwoju osobistego, budowania zespołu i rozwoju społeczności zawodowych. Nowo otwarte centrum jest jedynym takim miejscem na mapie Polski. Kliknij w GALERIĘ i zobacz je piękne przestrzenie!

Jedyne takie miejsce na mapie Polski! Katowice pionierem w pomocy psychologicznej

Centrum Motywacyjno - Profilaktyczne im. dr. Bena Furmana to nowoczesna przestrzeń, w którym specjaliści z Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica będą prowadzili pracę terapeutyczną, skupiając się na potrzebach najmłodszych mieszkańców województwa śląskiego. To pierwszy tego typu ośrodek na terenie naszego kraju.

- Mam wrażenie, że słowo "pierwszy" towarzyszy naszej fundacji od wielu lat. Nasze dzieciaki jako pierwsze wchodziły na Himalaje i zdobywały szczyty, jako pierwsze zdobywały North Camp na rowerach, więc jest to któryś z pierwszych razy, które możemy robić razem - mówiła Agata Gemser-Wrębiak, dyrektor Centrum Motywacyjno-Profilaktycznego im. dr. Bena Furmana.

Swojej radości z otwarcia ośrodka nie kryła Urszula Koszutska, która za sprawą ostatnich eurowyborów i zwycięstwa Borysa Budki, zastąpi go w poselskich ławach i będzie reprezentowała województwo śląskie w Warszawie.

- Spotykamy się w miejscu, które będzie głównie poświęcone pomysłowi wspierania młodych ludzi w rozwoju. Cieszy mnie to, że takie miejsce jest na Śląsku, w naszym województwie. A tym bardziej, że jest to pierwsze tego typu miejsce na terenie całego kraju. Jego ideą jest wyszukiwanie mocy młodych ludzi, uczenie sprawczości i radzenia z wyzwaniami życia, które spotykają ich na co dzień - mówiła Urszula Koszutska.

Miejsce budowania relacji, wspierania dzieci i młodzieży, szkolenia specjalistów

Choć fundacja od lat prowadzi działania, mające na celu pomoc psychologiczną dzieciom i młodzieży, to w ostatnim czasie zauważono potrzebę dodatkowego wsparcia. W centrum znajdzie się przestrzeń na rozmowy i budowanie relacji.

- Sam pomysł powstał i narodził się w momencie, kiedy dzieci i młodzież w sytuacji postpandemicznej zaczęły przeżywać bardzo duży kryzys zdrowia psychicznego. I wtedy szukaliśmy pomysłu na to, w jaki sposób móc młodych ludzi wspierać najlepiej jak jest to możliwe. Na naszej drodze pojawił się dr Ben Furman i okazało się, że te same idee, z którymi pracujemy od lat, są tożsame z filozofią pana doktora. Na bazie jego metody, naszego doświadczenia i wsparciu wielu szkół i specjalistów, którzy na co dzień pracują z młodzieżą w innych przestrzeniach, stworzyliśmy to miejsce, aby móc wspierać młodzież na pierwszej linii frontu, czyli oferować im zarówno usługi rozwojowe, terapeutyczne, ale również, co bardzo ważne - szkolić i wspierać specjalistów - wyjaśniała Agata Gemser-Wrębiak.

Metoda dr Furmana Kid`sSkills skupia się na przezwyciężaniu problemów, gdzie terapeuta koncentruje się nie na przeszłości i historii klienta, ale na jego przyszłości i zasobach.

- Cała filozofia jest stosunkowo prosta i dlatego możliwa do zastosowania. Każdy z nas mierzy się z jakimiś problemami i tak skonstruowany jest nasz mózg, żeby tych problemów w naszym doświadczeniu się doszukiwać. Ale również ma taką magiczną właściwość, że jeżeli znajdziemy odpowiednią umiejętność, której potrzebujemy się nauczyć, żeby ten problem jakoś móc zwalczyć i go pokonać, wtedy zaczynamy skupiać się nie na problemie, ale na tym, co potrzebujemy w swoim życiu zmienić - dodawała Agata Gemser-Wrębiak.

W Katowicach odbyło się Forum Pieczy Zastępczej z udziałem Bena Furmana

To nie koniec ważnych wydarzeń, które odbyły się dzisiaj w stolicy województwa śląskiego w zakresie pomocy najmłodszym mieszkańcom regionu. O godzinie 9:00 rozpoczęło się Forum Pieczy Zastępczej. W Sali Marmurowej w Urzędzie Wojewódzkim rozmawiano jak zachęcić rodziny do stanowienia pieczy zastępczej.

- Forum pieczy skupia przede wszystkim te osoby, które dyskutują o metodach, czyli jak wspierać przede wszystkim rodziców z pieczy zastępczej. W pierwszej części wypowiadał się dr Ben Furman, fiński psychiatra, którego gościliśmy 11 czerwca w Senacie, a dzisiaj na Śląsku. Podczas spotkania krótko opowiedział na czym polega metoda Kid`s Skills, czyli wzmacniania dzieci, ale też i ich rodziców, w tym rodziców z pieczy zastępczej - mówiła Anna Zasada-Chorab, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Kłopotem naszego województwa, ale również całego kraju, jest ogromny deficyt chętnych, którzy zdecydowaliby się objąć dzieci pieczą zastępczą.

- Mimo że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obecnie dołożyło tysiąc złotych rodzinom zastępczym, to problem wydaje się nie do rozwiązania. Natomiast z drugiej strony mamy proces deinstytualizacji narzucony przez Unię Europejską, w związku z tym w poprzedniej perspektywie skorzystaliśmy ze środków i otworzyliśmy pierwszą w Polsce palcówkę opiekuńczo-terapeutyczną, całodobową dla dzieci w Bytomiu. A w tej perspektywie finansowej z kolei będziemy realizować projekt dla całego województwa i powołamy pięć Regionalnych Centrów Wsparcia Pieczy Zastępczej - wyjaśniała Anna Zasada-Chorab.

Decyzja ta spowodowana jest zauważeniem problemów z jakimi borykają się rodzice decydujący się na pieczę zastępczą oraz same dzieci.

- Podejście holistyczne, gdzie jest potrzebny i psychiatra i psycholog, niejednokronie psychoterapeuta i stomatolog. Chcemy, aby takie centra powstały w naszym regionie, w zależności od potrzeb. Będziemy do tego zachęcać różne powiaty, aby się zgłaszały, aby takie centra powstawały - dodawała Anna Zasada-Chorab.

Kliknij w przycisk GALERIA i zobacz to niezwykłe miejsce, które powstało z myślą o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni