Tuż przy szlaku Via Regia, za cmentarzem w Siemoni, ktoś porzucił wszystko, co nie było mu już potrzebne po remoncie. Odpadki budowlane, kawałki ścianek gipsowych, pojemniki po farbach.
Wygląda to wszystko fatalnie. I tak sobie to wszystko od kilku może kilkunastu dni leży. Na to znalezisko natrafił jeden z twórców części szlaku Via Regia w województwie śląskim, społecznik Dariusz Jurek. To, czego nie ukrywa, bardzo go zbulwersowało.
- Takie nielegalne pozbywanie się odpadów budowlanych, podrzucanie ich, w tym przypadku na szlak Via Regia, to całkowita bezmyślność. Jeśli jednak już to się stało, to ktoś powinien na to zareagować, uprzątnąć – podkreśla Dariusz Jurek.
- Nie może być tak, by dzikie wysypisko straszyło pielgrzymów na międzynarodowym i najważniejszym szlaku kulturowym Europy, drodze św. Jakuba Via Regia. Już teraz zaczyna się sezon wędrówek i już teraz awizowani są na tym odcinku wędrowcy z Polski oraz z innych krajów. W czerwcu mają się tu pojawić pielgrzymi z Portugalii. Co sobie pomyślą o nas, o naszym kraju, kiedy zobaczą takie wysypisko na swoje drodze – dodaje.
Nie przeocz
Zapytaliśmy więc w Urzędzie Gminy w Bobrownikach, czy ktoś zajmie się tym problemem?
- Zbadamy sytuację. Jeśli jest to teren gminny, to usuniemy te porzucone odpadki. A jeśli teren prywatny, wówczas będziemy prowadzić postępowanie, którego efektem powinno być posprzątanie gruntów przez ich właściciela – tłumaczy Tomasz Gajek, kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy w Bobrownikach.
Jak czytamy na portalu szlaki24.pl droga św. Jakuba, czyli droga prowadząca do grobu apostoła w Santiago de Compostela służyła, jako jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych, łącząc rubieże chrześcijańskiej Europy. Jednym z odcinków na terenie Polski jest Via Regia, określana też Wysoką Drogą lub Drogą Królewską. Odcinek ten łączy zachodnią granicę Ukrainy z Niemcami. Na trasie szlaku powstały tak ważne ośrodki miejskie, jak Lwów, Kraków, Wrocław, czy też Lipsk w Niemczech.
Obecnie szlak Via Regia oparty jest na średniowiecznej trasie, która obowiązywała w czasie swojej największej popularności w okresie późnego średniowiecza. Przemierzając drogę, którą niegdyś pokonywali kupcy, dyplomaci i pielgrzymi przemierzymy region Podkarpacia, Małopolski, Górnego i Dolnego Śląska, dochodząc do samego Zgorzelca na granicy z Niemcami. Łącznie pokonamy dystans blisko 900 km.
Musisz to wiedzieć
Szlak Via Regia od strony Małopolski w woj. śląskim przebiega przez takie tereny i miasta: Bukowno - Sławków - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Kazimierz Górniczy - Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Będzin Góra Zamkowa - Góra św. Doroty - Będzin Grodziec - Rogoźnik - Siemonia - Sączów - Piekary Śląskie.
Na trasie Via Regia w Polsce znajdują się liczne kościoły. Napotkamy je na szlaku m.in. w Korczowej, Brzesku, Krakowie – kaplica św. Jakuba w sanktuarium św. JP II, Sławkowie, Sączowie, Lubaniu.
Zobacz koniecznie
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?