Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogactwo narodowej kultury w NOSPR w Katowicach [FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE]

Redakcja
Fundusze Europejskie - 470 mln euro na Dziedzictwo Kulturowe
Fundusze Europejskie - 470 mln euro na Dziedzictwo Kulturowe Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Program Infrastruktura i Środowisko: Centrum Nauki „Kopernik” w stolicy, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej PR w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina to tylko kilka najbardziej znanych przykładów inwestycji kulturalnych ostatnich lat.

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Program Infrastruktura i Środowisko

Bogactwo narodowej kultury

To instytucje, które wpływają nie tylko na życie kulturalne regionu, ale ściągają publiczność z różnych zakątków Polski i zagranicy. Reprezentują różne dziedziny kultury, ale łączy je jedno – powstały dzięki dofinansowaniu z budżetu unijnego. Program Infrastruktura i Środowisko, o którym piszemy od kilku tygodni, to nie tylko inwestycje związane z transportem, ochroną środowiska czy energetyką, ale także inwestycje w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Z funduszy POIiŚ w ciągu ostatnich siedmiu lat remontowano teatry, opery, filharmonie, budowano i rozbudowywano muzea, poddawano renowacji najważniejsze zabytki, dofinansowywano szkolnictwo artystyczne.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Kultura nadal pozostaje jedną z ważnych dziedzin, w które Polska zainwestuje część funduszy europejskich przyznanych nam na lata 2014–2020. Kwota prawie 470 mln euro zostanie podzielona między projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Mają one sprawić, aby kultura była bardziej dostępna i aby więcej Polaków faktycznie uczestniczyło w życiu kulturalnym.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 31 proc. naszego społeczeństwa korzysta z oferty kulturalnej. Dzięki realizacji projektów dofinansowanych z POIiŚ odsetek ten ma wzrosnąć do poziomu 36 proc. Analizy podkreślają, że społeczeństwa korzystające z dóbr kultury tworzą też bardziej konkurencyjne gospodarki. Trudno się z tym nie zgodzić, widząc przykłady państw Europy Zachodniej, w których odsetek społeczeństwa korzystający z oferty kulturalnej jest wysoki, a sama kultura oraz turystyka kulturalna są ważną dziedziną gospodarki, wytwarzającą dużą część PKB.

Korzystanie z oferty kulturalnej to nie tylko chodzenie do teatru, na koncerty czy odwiedzanie galerii i muzeów, ale także zwiedzanie zabytków oraz innych miejsc związanych z naszym dziedzictwem kulturowym. Dlatego też część środków unijnych zostanie przeznaczona na projekty związane z renowacją zabytków znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO czy tych uznanych przez prezydenta RP za pomniki historii. Na liście UNESCO znajdują na przykład Stare Miasta w Krakowie, Toruniu czy Zamościu, kopalnie w Wieliczce i Bochni, zamek w Malborku, drewniane cerkwie w Karpatach czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Miano pomników historii zyskało dotychczas prawie 60 obiektów, m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Kozłówce czy Kórniku, liczne opactwa, katedry i bazyliki, np. we Fromborku czy Nysie, czy tak czytelne obiekty symbole wpisane w historię Polski jak Jasna Góra, Biskupin czy Ostrów Lednicki.

Nowoczesna sala koncertowa, oryginalne muzeum czy miejsce, w którym rozegrały się ważne wydarzenia historyczne, są magnesami dla zwiedzających. Kultura może być tworzącym miejsca pracy kołem zamachowym dla rozwoju całego regionu i powiązanych z nią sektorów gospodarki – turystyki, usług hotelarskich, gastronomicznych i wielu innych.

W POIiŚ będzie można m.in. pozyskać dofinansowanie na renowację i przystosowanie zabytków do potrzeb zwiedzających, remont istniejących obiektów i ich wyposażenie, technologie pozwalające na digitalizację, a następnie udostępnienie większej liczbie osób cennych zasobów kultury. W efekcie oferta kulturalna będzie bardziej bogata i atrakcyjna.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
Projekty związane z dziedzictwem kulturowym będą realizować instytucje kultury, archiwa państwowe, samorządy, szkoły i uczelnie artystyczne nadzorowane przez MKiDN, kościoły i organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na listę UNESCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty