Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BohaterON w Katowicach: Nauczyciele szukali sposobu na ciekawsze lekcje historii [ZDJĘCIA]

MCH
Gra miejska, planszowa, a może spotkanie z powstańcem? Nauczyciele z woj. śląskiego uczyli się jak w nietuzinkowy sposób prowadzić zajęcia z historii i skąd czerpać pomysły na realizację ciekawych lekcji. Pedagodzy spotkali się w środę, 4 października, w Centrum Edukacyjnym IPN na szkoleniu organizowanym przez inicjatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON i Instytut Pamięci Narodowej.

Spotkanie było częścią ogólnopolskiego cyklu seminariów organizowanego w ramach kampanii BohaterON – włącz historię! Łącznie w szkoleniach bierze udział ponad 200 pedagogów z całej Polski. Na seminarium w Katowicach przyjechało 19.

– Chcemy pokazać nauczycielom, że przy wykorzystaniu prostych elementów edukacji pozaformalnej i aktywnych form nauczania mogą nie tylko przeprowadzić interesujące zajęcia, ale również zachęcić uczniów do samodzielnego poznawania historii Polski, dyskusji o patriotyzmie i pamięci o świadkach wydarzeń sprzed lat – mówi Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!

Aby zainteresować młodzież historią nie wystarczy bowiem tylko trzymać się podstawy programowej. Trzeba wykazać się wyobraźnią. Toteż każdy uczestnik seminarium otrzymał od organizatorów pakiet materiałów, m.in. gry edukacyjne „Cenzura” i „ZnajZnak”, gotowe ćwiczenia i przykładowe scenariusze lekcji.

– Podczas zajęć proponowaliśmy wykorzystywanie osi czasu, gier historycznych, podpowiadaliśmy, jak znaleźć świadka historii i zaprosić go do szkoły, albo przeprowadzić z nim wywiad – wymienia Agata Biernat z komitetu organizacyjnego projektu. – Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń nauczycieli.

Szkolenia prowadzili przedstawiciele wojewódzkiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizatorzy ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Cykl seminariów dla nauczycieli został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Po szkoleniu nauczyciele przeprowadzą w swoich placówkach warsztaty z młodzieżą, wraz z pięcioma wybranymi uczniami zrealizują również specjalny projekt promujący historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Najbardziej kreatywne pomysły zostaną nagrodzone pakietami materiałów dydaktycznych i gier Instytutu Pamięci Narodowej, a zwycięska szkoła wybierze się na wycieczkę po wojennej Warszawie i spotka ze świadkami historii – uczestnikami Powstania Warszawskiego.

– Może to być organizacja biegu, koncertu, gry miejskiej, specjalnego wydarzenia czy innych działań, do których włączą się zarówno uczniowie, jak i lokalna społeczność – tłumaczy Agnieszka Łesiuk. – Zachęcamy do podtrzymywania pamięci o ludziach, którzy walczyli o wolność naszego kraju i z którymi nadal możemy nawiązać kontakt, by poznać historię Polski „z pierwszej ręki”.
Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacją PZU, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Grupą ENERGA, Krajową Spółką Cukrową, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz portalem Onet.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!