MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W I Liceum Ogólnokształcącym w Mysłowicach powstała Pracownia Wychowania Komunikacyjnego. Jest to pierwsza taka sala w mieście

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W I Liceum Ogólnokształcącym w Mysłowicach powstała Pracownia Wychowania Komunikacyjnego. Uczniowie mogą korzystać z trzech symulatorów ruchu drogowego. Jest to pierwsza taka sala w mieście.

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach stale się rozwija. Aktualnie szkoła przechodzi remont elewacji, a w ostatnich latach w budynku powstała biblioteka oraz Piwnica Artystyczna. To jednak nie koniec niespodzianek dla podopiecznych placówki.

Nowa sala edukacyjna w I LO w Mysłowicach

16 kwietnia o godzinie 12.00 odbyło się oficjalne otwarcie „Pracowni Wychowania Komunikacyjnego” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Sala przeznaczona będzie do edukacji dotyczącej bezpiecznego zachowania na drodze. „Kościuszko” jest pierwszą taką placówką w Mysłowicach, która w swoim pakiecie nauki, będzie posiadała praktyczne zajęcia związane z komunikacją drogową.

Szkoła weszła we współprace z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach, który zaoferował placówce potrzebny sprzęt do przeprowadzenia zajęć praktycznych. W nowej sali znajdują się trzy symulatory ruchu, dwa fantomy przeznaczone do nauki pierwszej pomocy czy alkogogle.

Zobacz, jak prezentuje się nowy nabytek I LO w Mysłowicach

Pracownia Wychowania Komunikacyjnego

Działanie edukacyjne sali ma być rozpowszechnione na Mysłowice, aby jak największa grupa mogła z tego korzystać. Jednak z uwagi na koszt sprzętu oraz pewne procedury jego obsługiwania, dostęp do sali będzie kontrolowany. Pierwszym etapem projektu jest szkolenie prowadzone przez pracowników katowickiego ośrodka, jak korzystać z omawianych narzędzi. Ponadto uczniowie mogą liczyć na wyjazdy do nowopowstałego Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach. Na co dzień w sali będą odbywać się zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego pod okiem wyszkolonych nauczycieli.

Umowę mamy podpisaną bezterminowo i nie sądzę, żeby WORD, który sukcesywnie wymienia sprzęt na coraz nowszy chciał odzyskać to, co jest u nas. Mam wręcz nadzieję, że będzie to działać w drugą stronę i że będziemy mogli liczyć na kolejny sprzęt w przyszłości. Ważne jest jednak to, że ta sala nie będzie przeznaczona tylko dla naszych uczniów, ale i do tego projektu będziemy zapraszali szkoły podstawowe oraz średnie — tłumaczyła Dorota Konieczny-Simela, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.

WORD zamierza współpracować ze szkołami

„Kościuszko” jest pierwszą szkołą w Mysłowicach z taką salą oraz jedną z pierwszych w województwie śląskim. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach zamierza nawiązać współprace z innymi placówkami edukacji, aby jak najbardziej poszerzać naukę bezpiecznego poruszania się po drogach.

W tej chwili nawiązujemy współprace z innymi szkołami średnimi. Chociaż w Katowicach możemy się pochwalić współpracą ze szkołą podstawową. Nasza oferta skierowana jest również do szkół technicznych. Tutaj już mamy pierwsze kontakty, które będą obfitować w konkretną współpracę. Może to być w formie takich pracowni jak w Mysłowicach, czy na poziomie czterech naszych regionalnych Centrów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które znajdują się w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Tychach czy Rybniku — mówił Krzysztof Przybylski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Dla mieszkańców województwa śląskiego dostępne jest również powstałe w marcu 2024 roku Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach. Więcej o tym TUTAJ.

Prowadzone prace w I LO w Mysłowicach

Na 95-lecie szkoły w budynku powstała strefa biblioteczna wraz ze strefą „Chillout”. 5 lat później „Kościuszko” mogło się pochwalić powstaniem Piwnicy Artystycznej (więcej TUTAJ). Nowa sala edukacyjna, która powstała w szkole została wcześniej wyremontowana.

W zasadzie cała ta część to była rupieciarnia, a dziś jest to miejsce bardzo lubiane przez uczniów — mówiła dyrektor placówki.

Miejsce, w którym teraz znajduje się nowa sala, służyło do trzymania tam węgla. Było ono bardzo zaniedbane i wymagało gruntownego remontu. Realizacja była możliwa dzięki sponsorowi, który wyciągnął do placówki pomocną dłoń i opłacił wymagane pracę. Koszt tej inwestycji wynosił około 50 tys. złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera