Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bokser z Auschwitz. Bielsko-Biała upamiętni Tadeusza Teddy'ego Pietrzykowskiego

KLM
Kadr z filmu "Mistrz" opowiadającego o losach Tadeusza Pietrzykowskiego. Film będzie można zobaczyć na ekranach kin w październiku 2020 roku.
Kadr z filmu "Mistrz" opowiadającego o losach Tadeusza Pietrzykowskiego. Film będzie można zobaczyć na ekranach kin w październiku 2020 roku. Robert Pałka/materiały prasowe
Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, znakomity pięściarz, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, trener i nauczyciel WF, zostanie upamiętniony w Bielsku-Białej, gdzie uczył dzieci i młodzież w Szkole Podstawowej nr 12 w Bielsku-Białej Leszczynach.

Z propozycją upamiętnienia Tadeusza Pietrzykowskiego wyszli bielscy radni Maksymilian Pryga i Piotr Kochowski, którzy w tej sprawie zwrócili prezydenta Bielska-Białej.

Nawiązując do realizowanego właśnie filmu „Mistrz” (z Piotrem Głowackim i Marianem Dziędzielem w rolach głównych) przedstawiającego losy boksera Tadeusza Pietrzykowskiego, który jako jeden z pierwszych więźniów trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich przypomnieli, że Tadeusz Pietrzykowski w szczególny sposób był związany z Bielskiem-Białą.

- Osoba Teddy’ego Pietrzykowskiego jest wśród młodego pokolenia bielszczan, a w szczególności wśród mieszkańców dzielnicy Bielsko-Biała Leszczyny w pozytywny sposób kultywowana – zauważa Maksymilian Pryga. - To był nauczyciel wychowania fizycznego w dawnej Szkole Podstawowej 12 w Bielsku-Białej Leszczynach, dziś to filia Szkoły Podstawowej nr 33. Był mistrzem wszech wag niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau. Bardzo bym chciał, by na poziomie naszego miasta upowszechnić tę osobę, ocalić ją od zapomnienia i pozytywnie ją wyeksponować – podkreśla.

Przypomina, że w Bielsku-Białej przez pewien czas funkcjonowała ulica Tadeusza Pietrzykowskiego, ale z uwagi na to, że nikt przy niej nie mieszkał i nie stały tam żadne zabudowania, decyzją rady miejskiej z 18 września 2007 r. została zlikwidowana.
Chcąc upamiętnić osobę Tadeusza Pietrzykowskiego Pryga i Kochowski zaproponowali rozważenie zorganizowania memoriału, konkursu wiedzy lub nadania nazwy rondu czy ulicy poświęconej Pietrzykowskiemu.

Pomysł spodobał się władzom miast. - Uważam, ze powyższa propozycja jest warta rozważenia. Miasto Bielsko-Biała włączy się do tego przedsięwzięcia we współpracy z Beskidzką Radą Olimpijską Radą Sportu przy prezydencie miasta oraz organizacjami sportowymi miasta – zapowiedział zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak. Dodał, że pierwsze rozmowy już zostały przeprowadzone w celu opracowania i uzgodnienia formy upamiętnienia postaci Tadeusza Pietrzykowskiego.

Kim był Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski?
Tadeusz „Teddy” Pietrzykowskiurodził się w Warszawie w 1917 roku. Karierę bokserską rozpoczął jako gimnazjalista, trenując m.in. pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Był wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej.

Nie przegap

Po wybuchu II wojny światowej brał udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji próbował na wiosnę 1940 r., przedostać się do Francji i wstąpić do formowanych tam wojsk polskich. Aresztowany przez Niemców w pobliżu granicy węgiersko-jugosłowiańskiej, przetrzymywany był kolejno w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu oraz Tarnowie, skąd został 14 czerwca 1940 r., z pierwszym transportem więźniów został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Do historii przeszedł jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem. W KL Auschwitz Tadeusz Pietrzykowski stoczył ponad 40 walk. W 1943 r. został deportowany do obozu Neuengamme, gdzie kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu m.in. z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. Wyzwolenia przez aliantów doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy.

W latach 60. trafił do Bielska-Białej, gdzie pracował jako nauczyciel w SP 12. Zmarł 18 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej, spoczął na cmentarzu parafii w Białej. Film „Mistrz” poświęcony jego osobie trafi do kin 16 października 2020 r.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera