Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boruszowicka szkoła patriotów. Jedna z pierwszych placówek na ziemiach śląskich włączonych w 1922r. do Rzeczypospolitej obchodzi jubileusz

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Koniec lekcji. Korytarzem boruszowickiej podstawówki biegnie Bazyliszek, a za nim chłopiec z lusterkiem. Uczniowie śmieją się, nie krępuje ich niecodzienna stylizacja. Kiedy w innych polskich szkołach dzieci przebierają się za Elsę, BuzzaAstrala czy Harry`ego Pottera, w Szkole Podstawowej w Boruszowicach szybciej można dostrzec Skarbka, Smoka Wawelskiego czy Śpiącego Rycerza. Zamiast Dnia Postaci z Bajek w szkole odbywa się Dzień Legend Polskich. Jak twierdzi Anna Rogala-Goj, dyrektorka placówki, każdy dzień jest dobry na krzewienie patriotyzmu.

Szkoła Podstawowa w Boruszowicach jest jedną z pierwszych polskich placówek oświatowych utworzonych na śląskich ziemiach, które w 1922 roku zostały włączone w granice II Rzeczypospolitej. Rankiem 4 września 1922r. uczniowie rozpoczęli naukę w języku, który do dziś rozbrzmiewa na szkolnych korytarzach.

- Obecnie obwód edukacyjny szkoły obejmuje trzy miejscowości – Boruszowice, Hanusek i Mikołeskę. Po plebiscycie nieopodal placówki przebiegała granica państwa polskiego i niemieckiego. Boruszowice i Mikołeska należały do Polski, a miejscowość Hanusek do Niemiec. Granica często przedzielała ogródki mieszkańców – wyjaśnia dyrektorka szkoły.

Sytuacja geopolityczna była wyjątkowo trudna. Lokalne władze rozpoczęły działalność edukacyjną, której celem było utrwalanie polskości wśród miejscowej ludności.

Pamięć historyczna fundamentem działalności szkoły

Sto lat później kwestie tożsamości i pamięci narodowej stały się istotną wartością w programie wychowawczym placówki. Kiedy przed sześcioma laty Anna Rogala-Goj objęła funkcję dyrektora szkoły, głównym założeniem jej koncepcji, było kultywowanie tradycji i pamięci o przodkach.

- To nie był łatwy czas. Moja praca na tym stanowisku rozpoczęła się od strajku nauczycieli. Później miała miejsce pandemia. Jednak przez te lata zbudowałam zespół, który łączą podobne cele, uważność na potrzeby uczniów i wrażliwość. Dzięki temu łatwiej wcielać w życie kolejne projekty – mówi dyrektorka.

Organizacja wyjść i wycieczek, konkursów na szczeblu ogólnopolskim i regionalnym czy odwiedziny ciekawych osobistości, to początek długiej listy inicjatyw podejmowanych w szkole.

- Wzmacniamy w uczniach poczucie sprawczości, przekonanie, że wiele potrafią, że połączenie pracy, kreatywnej postawy i talentu zaowocują realizacją celów. Staramy się, aby nasi wychowankowie nie mieli poczucia, że mogą mniej niż ich koledzy w wielkich, miejskich szkołach. A przede wszystkim zależy nam, by zawsze pamiętali skąd pochodzą – dodaje dyrektorka.

Dlatego uczniowie wychodzą poza mury szkoły, tropią historię regionu. W ostatnim czasie członkowie szkolnego wolontariatu, aktywnie działającego na terenie placówki, odrestaurowali i opisali przydrożne kapliczki znajdujące się w miejscowości.

- Dzięki jednej z nauczycielek szkoły, która jest mieszkanką Boruszowic, mamy izbę regionalną będącą zbiorem eksponatów pozyskanych od mieszkańców. W pomieszczeniu stylizowanym na pokój zobaczymy zabytkową ławkę szkolną, dawne stroje, świadectwa i dzienniki lekcyjne, zdjęcia prezentujące historię szkoły – mówi dyrektorka.

Raz w tygodniu uczniowie klasy piątej i szóstej biorą udział w lekcjach historii regionu, które są stałym elementem siatki godzin.

- Organizujemy uroczystości, które łączą tradycje śląskie i polskie oraz te związane z obecnością na tym terenie mniejszości niemieckiej. Najważniejszym wydarzeniem jest co roku w listopadzie Wieczór dla Małej Ojczyzny. To świetna okazja do integrowania nie tylko uczniów, ale całej lokalnej społeczności – mówi Anna Rogala-Goj.

Wielkie świętowanie w stulecie istnienia

Ostatni rok szkolny obfitował w wydarzenia, których celem było upamiętnienie jubileuszu 100-lecia powołania szkoły polskiej.

- Uroczystości rozpoczęliśmy od otwarcia boiska szkolnego w październiku 2022 r.. Wtedy ogłosiliśmy początek obchodów jubileuszowych. Uczniowie, wraz z nauczycielami przygotowali piękne widowisko artystyczne, podczas którego odtwarzali historię Polski i etapy walki o niepodległość. Później miały miejsce kolejne uroczystości, wtedy przybliżyliśmy historię szkoły. W styczniu zorganizowaliśmy Rodzinne kolędowanie - wieczór pełen wzruszeń i poczucia wspólnoty – mówi dyrektorka.

Uczniowie mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „To, co ważne... Mój głos w sprawie wartości” pod patronatem ks. profesora Jerzego Szymika czy rozwinąć artystyczne pasje podczas Festiwalu Ekspresji Dziecięcej. Inicjatywy były organizowane na terenie szkoły.

- Podsumowaniem roku jubileuszu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, na której znalazły się słowa Jana Pawła II, patrona naszej szkoły „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Te słowa pięknie nawiązują do wytyczonego przez nas kierunku pracy z dziećmi i młodzieżą – dodaje dyrektorka.

Historia pomnika, o którym chciano zapomnieć

Zamiłowanie społeczności szkolnej do historii regionu i świadomość własnych korzeni zaowocowało udziałem w projekcie Śląskiego Kuratorium Oświaty „Szkoła Patriotów”. Zadaniem placówek było podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu.

- Tradycje patriotyczne miejscowości były kultywowane od bardzo dawna, w związku z tym w czerwcu 1939 r. lokalna społeczność ufundowała Pomnik Powstańca Śląskiego. Pomnik, który stanął w obrębie dzisiejszego placu szkolnego, został zniszczony zaraz po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Boruszowic – tłumaczy Anna Rogala-Goj.

Sprawa rozpaliła wyobraźnię nauczycieli i uczniów. Wiedzieli, że niemożliwym jest odtworzenie pomnika, jednak postanowili przywrócić pamięć o nim.

- Przygotowaliśmy tablicę pamiątkową, którą umiejscowiliśmy w honorowym miejscu, przy wejściu do szkoły. Widnieje na niej makieta pomnika i napis: „Pamięci tych, którzy umiłowali wolność. W rocznicę stulecia powołania szkoły polskiej w Boruszowicach” – mówi dyrektora.

Historię uzupełnia szkolna gazetka, dzięki której każdy może poznać okoliczności powstania pomnika, nazwiska boruszowickich powstańców oraz historię miejscowości. Jak zapewnia dyrektorka, w odsłonięciu tablicy poza uczniami brali udział ich rodzice i dziadkowie. Okazało się, że wydarzenia sprzed stu lat wciąż wywołują ogromne emocje.

- To miejsce, jego kształt i wartości, które się w nim kultywuje, to wspólna sprawa całej społeczności lokalnej. To od tego, jak wychowamy nasze dzieci i młodzież, zależy, czy przyszłe pokolenia odrobią lekcję wartości i patriotyzmu. Będziemy o to dbać, bo nasze dzieci są tego warte – kończy dyrektorka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera