Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021. W wielu miejscach wrócą tradycyjne procesje. Jakie zasady będą obowiązywały wiernych?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lucyna Nenow / Polska Press
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada w tym roku w pierwszy czwartek czerwca (3 czerwca 2021). Pomimo trwającej pandemii w większości parafii odbędą się tego dnia uroczyste procesje. Sprawdziliśmy, w jakiej formie i jakie zasady będą podczas nich obowiązywały.

Procesje Bożego Ciała 2021. Czy się odbędą?

Hierarchowie archidiecezji częstochowskiej zalecili, aby z uwagi na obowiązujące obostrzenia, procesje Bożego Ciała zorganizować w tym roku tylko i wyłącznie wokół kościoła, ewentualnie w obrębie placu przykościelnego. Jeśli to możliwe, parafie powinny urządzić ołtarze na placu kościelnym, przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejących już kaplic lub krzyży.

Tam, gdzie urządzenie procesji nie będzie możliwe, po mszy świętej odbędą się uroczyste adoracje eucharystyczne, przedłużone i poszerzone o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Takie same zasady obowiązywały na terenie archidiecezji częstochowskiej także podczas ubiegłorocznych obchodów uroczystości.

Zobacz koniecznie

W parafiach archidiecezji katowickiej wierni wyjdą na ulice miast

Kuria katowicka nie opublikowała jeszcze oficjalnych wytycznych abpa Wiktora Skworca, ale jak zdradził nam ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego, należy spodziewać się powrotu tradycyjnych procesji. Zatem możliwe będzie organizowanie przemarszów ulicami miast i wsi. Z zastrzeżeniem, aby nie aranżować jednej procesji dla wiernych kilku wspólnot parafialnych.

– Wracamy do tradycyjnej formy procesji. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich przepisów sanitarnych, które obowiązują – zapowiada ks. dr Tomasz Wojtal.

Jak zaznacza, wydział duszpasterski archidiecezji sugerował będzie, aby każda wspólnota parafialna zorganizowała procesje na własnym terenie, we współpracy ze stosownymi służbami.

– Podczas procesji obowiązywał będzie wymóg zachowania dystansu społecznego, a mając na uwadze trudności z jego spełnieniem, wszyscy uczestnicy będą zobowiązani dodatkowo do zasłonięcia ust i nosa – podkreśla rzecznik Metropolity Katowickiego.

Lada dzień powinny pojawić się także instrukcje metropolity gliwickiego i sosnowieckiego dotyczące przebiegu uroczystości Bożego Ciała. – Szczegóły instrukcji są jeszcze opracowywane. Sądzę jednak, że na tę chwilę organizowanie procesji Bożego Ciała będzie na terenie diecezji możliwe. Należy spodziewać się, że uczestnicy procesji będą zobowiązani zachować dystans społeczny. Pomimo, iż obowiązek zasłaniania ust i nosa w wolnych przestrzeniach został zniesiony, to będziemy zalecać, aby w tym konkretnym przypadku wierni jednak ubrali maseczki – zapowiada ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego diecezji sosnowieckiej.

Musisz to wiedzieć

Boże Ciało świętujemy na pamiątkę przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim jest to uroczystość nakazana. Wierni mają obowiązek uczestnictwa tego dnia we mszy świętej. Nieobowiązkowa jest natomiast uroczysta procesja, która najczęściej przechodzi ulicami parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera