MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy trzeba iść do kościoła? Święta nakazane w Kościele katolickim - zobacz listę

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Grób pański w kościele św. Anny w Warszawie
Grób pański w kościele św. Anny w Warszawie Fot. Szymon Starnawski/Naszemiasto.pl
W jakie dni trzeba iść do kościoła? Katolicy dobrze wiedzą, że mają obowiązek uczestnictwa w mszy w każdą niedzielę, ale także podczas świąt nakazanych. Każdy zna tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne, jednak nie każdy pamięta o tym, czy i kiedy w święta należy udać się na mszę świętą. Co z Wielkanocą, Bożym Ciałem, Wigilią, świętami Bożego Narodzenia, Nowym Rokiem, świętem Trzech Króli, czy Środą Popielcową, a także Triduum Paschalnym? Wyjaśniamy, kiedy trzeba iść do kościoła.

Kiedy trzeba iść do kościoła?

Każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa we mszy św. w określone dni w roku. Są to tzw. święta nakazane, w te wyjątkowe dni należy nie tylko udać się do Kościoła, ale również powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

To, w jakie dni następuje taki obowiązek, reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1246. Kodeks jest po części polską spuścizną, ponieważ został promulgowany w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II. Kościoły Narodowe cieszą się w tym zakresie pewną dowolnością, ponieważ za zgodą Stolicy Apostolskiej mogą znieść niektóre święta nakazane. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że każdy katolik w Polsce powinien uczestniczyć we mszy św. w następujące dni:

Święta nakazane w kościele katolickim. Pełna lista:

  1. każda niedziela miesiąca
  2. uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
  3. uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularne święto Trzech Króli (6 stycznia)
  4. niedziela Wielkanocna oraz dzień Wniebowstąpienia Pańskiego
  5. uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
  6. uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  7. uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
  8. uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

Kiedy iść do kościoła? Czy środa popielcowa jest świętem nakazanym?

Dla wielu zaskoczeniem jest to, że 1 stycznia, tuż po zabawie sylwestrowej należy udać się do Kościoła. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik do uczestnictwa we mszy zachęca tym, że za odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.

Niewiele osób wie także, że uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe w święto Trzech Króli (6 stycznia), od niedawana ustawowo wolne od pracy. Świętem nakazanym nie jest natomiast środa popielcowa, która zwyczajowo rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

Wielkanoc a święta nakazane. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Do kościoła należy iść także w Wielkanoc, która w 2022 r. wypada 9 kwietnia oraz w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, przypadający 40 dni po Wielkanocy tzn. 18 maja 2023. Nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w Wielkanocny Poniedziałek. Świętami nakazanymi nie są też dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (chociaż udział w nabożeństwie Wigilii Paschalnej zwalnia z obowiązku udziału we mszy w Niedzielę Wielkanocną).

Kolejnym świętem nakazanym jest Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, które w tym roku przypada w czwartek 8 czerwca.

Katolicy mają obowiązek iść do kościoła również 15 sierpnia, w czasie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Przypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych to również czas, w którym należy wziąć udział we mszy świętej. Nie jest świętem nakazanym Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada.

W okresie Bożego Narodzenia obowiązek uczestnictwa we mszy przewidziany jest wyłącznie na dzień 25 grudnia. Do kościoła nie trzeba więc iść ani w Wigilię, ani drugiego dnia świąt 26 grudnia.

Co jeśli nie można uczestniczyć we mszy świątecznej?

Zdarzają się sytuacje, gdzie z niemożliwych do przewidzenia przyczyn nie można uczestniczyć w świętach nakazanych. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Prawo kanoniczne przewiduje, że gdy z poważnej przyczyny nie jest możliwe wzięcie udziału we mszy św. oraz przystąpienie do sakramentu Eucharystii należy poświęcić odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin. Wówczas obowiązek zostanie wypełniony.

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Czy pasterka jest obowiązkowa?

Pasterka to uroczysta msza św. obchodzona późną nocą, zwykle o północy, w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia). Pasterka kończy Adwent, czyli okres wyczekiwania na narodzenie pańskie oraz przywołuje czasy wczesnego Chrześcijaństwa, kiedy odprawianie tego typu uroczystości było jedynym sposobem wspólnego praktykowania wiary.

Czy pasterka zwalnia z mszy w pierwszy dzień świąt?

Jakkolwiek, uczestnictwo w Pasterce nie jest obowiązkowe, tradycja ta może okazać się korzystna dla nocnych pielgrzymów, ponieważ zwalnia ich z obowiązku wzięcia udziału we mszy dnia następnego. Pasterka oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia) różnią się pod względem treści, dlatego też duchowni zachęcają do wzięcia udziału w obu uroczystościach.

Czy 26 grudnia trzeba iść do kościoła?

Drugi dzień świąt (26 grudnia) to dzień upamiętniający pierwszego chrześcijańskiego męczennika, św. Szczepana, który w I w. n.e. został ukamienowany za swoją wiarę w Jerozolimie. Tak samo, jak w przypadku Pasterki, katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy św. 26 grudnia, są jednak do tego gorąco zachęcani przez hierarchów kościoła.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy trzeba iść do kościoła? Święta nakazane w Kościele katolickim - zobacz listę - Portal i.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni