MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to dzień szczególnej ciszy, w którym obowiązuje post ścisły

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to dzień szczególnej ciszy, w którym obowiązuje post ścisły – ilościowy oraz jakościowy. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, a także ograniczenie posiłków – jeden do syta i dwa lekkie – ma być formą umartwienia oraz zjednoczenia człowieka z Jezusem i Jego cierpieniem. W tym dniu wierni biorą udział w drodze krzyżowej, a także wieczornej liturgii Męki Pańskiej, podczas której adorują krzyż. Uczestnicząc w liturgii słowa podążają oni za swoim Mistrzem, idąc za Nim na Golgotę. Przeżywają Jego cierpienie oraz śmierć. Pod koniec liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie jest On adorowany jeszcze w Wielką Sobotę.

W czasie Triduum katolicy podążają za swoim Mistrzem

Triduum Paschalne, które jest najważniejszym w roku liturgicznym okresem w Kościele oraz bezpośrednio poprzedza święta Wielkiej Nocy rozpoczyna się w Wielki Czwartek . To czas, w jakim katolicy na całym świecie celebrują misterium paschalne, czyli wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Święte Triduum, obejmujące trzy doby inicjuje Msza Wieczerzy Pańskiej.

Celebrowana na pamiątkę ostatniej wieczerzy wprowadza wiernych w wydarzenia, których Jezus doświadczył na końcowym etapie swojej ziemskiej misji. W czasie Triduum katolicy podążają za swoim Mistrzem z wieczernika do Ogrodu Oliwnego, gdzie został On pojmany. W Wielki Piątek towarzyszą Mu podczas drogi krzyżowej, idąc za Nim na Golgotę. Przeżywają Jego cierpienie oraz śmierć. W Wielką Sobotę oddają hołd złożonemu do grobu Chrystusowi, a w czasie Wigilii Paschalnej cieszą się z Jego zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Triduum Paschalne kończy się nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

W tym dniu nie celebruje się mszy świętej

W Wielki Piątek w Kościele obowiązuje post ścisły – ilościowy oraz jakościowy. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, a także ograniczenie posiłków – jeden do syta i dwa lekkie – ma być formą umartwienia w dniu, w jakim umęczony Chrystus został przybity do krzyża, na którym nastąpiła śmierć. Przestrzeganie postu ma jednoczyć człowieka z Jezusem oraz Jego cierpieniem. Towarzyszy temu szczególna cisza, jaka wpisuje się w nastrój tego dnia.

Warto przypomnieć, że w Wielki Piątek nie sprawuje się mszy świętych. W wielu miejscach praktykowana jest droga krzyżowa, a wieczorem w kościołach odbywa się liturgia Męki Pańskiej, podczas której najważniejsza jest liturgia słowa. Po niej odbywa się adoracja krzyża i następuje moment, w jakim można przyjąć komunię świętą, konsekrowaną dzień wcześniej – podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Bardzo wymowne podczas liturgii Męki Pańskiej jest już samo jej rozpoczęcie, bowiem asysta wchodzi do kościoła w całkowitej ciszy. Kolejny wyjątkowy oraz znaczący gest stanowi leżenie krzyżem przed obnażonym ołtarzem. Dokonuje tego celebrans, natomiast wierni, uczestniczący w liturgii, w tym czasie klęczą. Taką postawę, zwaną prostracją przyjmują również kapłani podczas święceń, a także osoby zakonne w niektórych zgromadzeniach w czasie składania profesji.

W czasie liturgii słowa odczytywany jest fragment Ewangelii według świętego Jana, będący opisem Męki Pańskiej. Potem następuje Modlitwa Powszechna, składająca się z dziesięciu wezwań: za Kościół Święty, papieża, za wszystkie stany Kościoła, katechumenów, o jedność chrześcijan, za Żydów, niewierzących w Chrystusa, niewierzących w Boga, za rządzących państwami, a także strapionych i cierpiących. W kolejnych częściach liturgii Męki Pańskiej wierni adorują krzyż oraz przyjmują komunię. Następuje też przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie można adorować Go jeszcze w Wielką Sobotę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera