MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie wolno robić w Wielki Piątek 2024! Dziś unikaj tych rzeczy jak ognia. Sprawdź listę rzeczy zakazanych, nie jest krótka

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa. To czas głębokiej refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. Kościół nakłada określone zasady, które wyznawcy powinni przestrzegać podczas obchodzenia tego dnia, mając na uwadze jego duchowy charakter. Jakich działań należy unikać według nauki kościoła? Sprawdźcie, lista nie jest krótka!

Wielki Piątek to dzień zajmujący szczególne miejsce w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, będąc jednym z najważniejszych dni dla wszystkich wyznawców. To czas pamięci i refleksji nad męką oraz śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. Charakteryzuje się on atmosferą pokuty, skupienia i modlitwy, stanowiąc okazję do głębokiego zanurzenia się w duchowych wartościach oraz skruchy za popełnione grzechy. Zgodnie z nauką Kościoła, w Wielki Piątek obowiązują pewne zasady, których przestrzeganie jest zalecane dla zachowania godności tego wyjątkowego dnia. Jakich? Sprawdźcie!

Tego nie można robić w Wielki Piątek 2024! Dziś unikaj tych rzeczy jak ognia

Wielki Piątek - tak było kiedyś

Wielki Piątek, w minionych czasach, miał szczególne znaczenie dla ludzi wierzących, a ich zwyczaje i tradycje często miały charakter obrzędowy i symboliczny. Zgodnie z ówczesnymi przekonaniami, w tym dniu ludzie starali się zabezpieczyć przed działaniem złych mocy poprzez różnorodne praktyki.

Rytuały te obejmowały m.in. kąpiele w strumieniach czy rzekach o świcie, wierząc, że mają one uzdrawiającą moc i oczyszczają z grzechów. Dodatkowo, na drzwiach domów rysowano krzyże kredą, które miały odpędzać złe duchy i zapewniać ochronę mieszkańcom przed niebezpieczeństwem.

W ówczesnych zwyczajach zalecano także unikanie ciężkich prac domowych oraz korzystania z narzędzi, aby nie drażnić złych mocy i uniknąć ich uwagi. Zamiast tego, wieczorem przygotowywano świąteczne potrawy oraz ozdabiano jajka. Woda po ugotowanych jajach uważana była za szczególnie korzystną, mającą zapewnić pannom urodę i zdrowie, dlatego nie wylewano jej, lecz używano do mycia włosów.

Choć wiele z tych tradycji odeszło w zapomnienie, pewne zasady nadal są obowiązujące nawet do dzisiaj, choć często z innego powodu niż dawniej. Współczesne obchody Wielkiego Piątku skupiają się głównie na duchowych wartościach, modlitwie oraz uczestnictwie we mszy, jednak przeszłe praktyki pozostają często w pamięci i historii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera