Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brudna woda w Świerklańcu, Piekarach Śląskich i Bytomiu. Co było przyczyną i ile to potrwa?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Brudna woda w Świerklańcu, Piekarach Śląskich i Bytomiu
Brudna woda w Świerklańcu, Piekarach Śląskich i Bytomiu pixabay
O problemach z brudną wodą informowali czytelnicy. Na terenie trzech śląskich miast od wczoraj 26 listopada, zaczęła pojawiać się brudna woda w kranach. Początkowo problem z wodą wystąpił w Świerklańcu, a następnie zanieczyszczona woda przedostała się do Piekar Śląskich, aby ostatecznie dotrzeć do Bytomia, choć w mniejszym stopniu, z racji tego, że Bytom jest najdalej położonym miastem w tej sieci wodociągowej.

Brudna woda w Świerklańcu, Piekarach Śląskich i Bytomiu

Wczoraj w centrum Piekary Śląskie pojawił się kryzys związany z dostawą czystej wody, dotykając centrum, a także część osiedla Wieczorka. Po intensywnej diagnozie sytuacji, okazało się, że dostarczana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach woda przez pewien czas była zanieczyszczona.

- Zdiagnozowaliśmy, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, które dostarcza wodę dla większości miast na Śląsku, podawało przez pewien czas zanieczyszczoną wodę. Pierwsze miejsce, w którym pojawiła się brudna woda to Świerklaniec, potem przeszło to na Piekary i finalnie na Bytom - informuje rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich, Witold Jajszczok.

W celu naprawienia sytuacji przeprowadzono intensywne płukanie sieci wodociągowej, co ma stopniowo przywrócić dostarczanie czystej wody. Dodatkowo pobrane próbki wody zostały wysłane do badań laboratoryjnych, aby dokładnie ocenić jej jakość. Oczekuje się na wyniki badań, jednak na ten moment woda powinna stopniowo wracać do normy.

- Pogorszenie parametrów jakościowych wody w dniu 26 listopada (około godziny 19:00) w dzielnicach: Śródmieście i Rozbark, związane było z dostarczeniem przez GPW S.A. wody o gorszonych parametrach. O zaistniałej sytuacji Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. niezwłocznie poinformowało dyspozytora GPW S.A, a sieć wodociągowa była intensywnie płukana - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Skontaktowaliśmy się z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów w Katowicach w celu ustalenia szczegółów sytuacji. Więcej informacji już wkrótce.

Mieszkańcy Piekary Śląskie, Świerklańca i Bytomia są proszeni o zachowanie ostrożności w korzystaniu z wody do czasu, aż sytuacja zostanie w pełni uregulowana. Woda została wysłana na badania, a wyniki pozwolą na podjęcie dalszych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w dostawie czystej wody.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera