MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa basenu w Olsztynie stała się faktem. Wmurowano już akt erekcyjny

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Budowa basenu w Olsztynie stała się faktem. Wmurowano już akt erekcyjny
Budowa basenu w Olsztynie stała się faktem. Wmurowano już akt erekcyjny Katarzyna Gwara
W maju przyszłego roku ma zakończyć się pierwszy etap budowy basenu, który powstanie przy ulicy Zielonej w Olsztynie. Ta jedna z najważniejszych inwestycji na terenie gminy została już zainaugurowana w symboliczny sposób - od wmurowania aktu erekcyjnego.

Budowa basenu w Olsztynie stała się faktem

- Budowa basenu to dla nas ogromne wyzwanie - przyznaje Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn. - To inwestycja bardzo pożądana. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci odbywały zajęcia wychowania fizycznego właśnie na basenie - wyjaśnia.

Obecnie na terenie gminy Olsztyn jest sześć placówek edukacyjnych.

- Marzy nam się stworzenie klasy licealnej. Staramy się stworzyć takie warunki, aby to marzenie zrealizować. Obiekty sportowe na pewno przemawiają na naszą korzyść. Już teraz możemy pochwalić się nowoczesną halą sportową, a wkrótce będziemy mieli krytą pływalnię - dodaje Tomasz Kucharski.

Na realizację inwestycji gmina pozyskała już ponad 8 mln złotych z programu "Polski Ład". Pozostała część będzie pochodzić z gminnej kasy - w sumie to 1,5 miliona złotych. Obecnie Olsztyn jest w trakcie aplikowania o kolejne pieniądze.

- Chcąc ubiegać się o dofinansowanie, musieliśmy stworzyć projekt funkcjonalno-użytkowy. Chcemy, aby na naszym terenie powstał standardowy basen, jeśli chodzi o nieckę. Będzie mieć 25 metrów długości i 12,5 metrów szerokości. Znajdzie się tam sześć torów do pływania. Do tego trybuny, ale bez siedzeń. Planujemy też miejsce na jacuzzi. Zostałoby ono zlokalizowane na pierwszym piętrze. Planujemy też miejsce na saunarium. Miałoby się ono znaleźć na poziomie "podbasenia". Jeśli nie będzie nas stać na wyposażenie, będziemy próbować dzierżawić to miejsce, a jeśli będziemy mieć możliwości finansowe, sami będziemy je prowadzić - tłumaczy Tomasz Kucharski.

Dzięki inwestycji uczniowie ze szkół z terenu gminy Olsztyn oraz sąsiednich gmin będą mogli między innymi rozpocząć naukę pływania.

- Basen nam się przyda i do zabawy, i do nauki pływania - podkreślają uczniowie pobliskiej szkoły. - Brakowało nam takiego miejsca, bo chcąc popływać, musimy jeździć do Częstochowy - przyznali.

Część z nich zaznacza, że dzięki temu, że basen powstanie właśnie w Olsztynie, będą mogli wreszcie nauczyć się pływać.

- Basen poza tym, że będzie służył naszym uczniom, chcielibyśmy, żeby poprawił ofertę turystyczną naszej miejscowości. Nasza gmina znajduje się na terenie parku krajobrazowego. Musimy i chcemy bazować na tych warunkach, które mamy - wspaniałych krajobrazach, lasach, ruinach zamku i rezerwatach przyrody - wyjaśnia Tomasz Kucharski.

Wmurowano już akt erekcyjny

Budowa basenu to jedna z najważniejszych inwestycji na terenie gminy Olsztyn. Zainaugurowano ją w sposób symboliczny - od wmurowania aktu erekcyjnego. W wydarzeniu wzięli udział między innymi Lidia Burzyńska, posłanka na Sejm RP, Szymon Giżyński, poseł na Sejm RP, Andrzej Szewiński, poseł na Sejm RP, Mariusz Trepka, poseł na Sejm RP, Zdzisław Wolski, poseł na Sejm RP, Ryszard Majer, senator RP, a także radni powiatu częstochowskiego, radni z gminy Olsztyn oraz sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Olsztyn.

Inwestycję będzie realizować firma Przemysłówka S.A. W ramach pierwszego etapu zaplanowano prace geodezyjne, a także wybudowanie budynku w stanie surowym zamkniętym wraz z montażem stolarki okiennej, drzwiowej oraz stolarki szklanej i zadaszenia strefy jacuzzi.

- Na swoim koncie mamy budowę parku wodnego w Częstochowie, a także basenu przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Nie będziemy mieć więc trudności z jej realizacją - przypomina Janusz Stępień, prezes zarządu Przemysłówka S.A. - W ramach pierwszego etapu prac powstaną trzy kondygnacje, w tym jedna podziemna. Technicznie ta inwestycja nie jest więc skomplikowana. A i z jej finansowaniem nie powinno być problemów, słysząc deklaracje parlamentarzystów - dodaje.

Pierwszy etap prac ma zakończyć się w maju 2024 roku.

Urząd miasta i gminy Olsztyn chciałby, aby elewacja budynku została obłożona drewnem. Wewnątrz ma się natomiast znaleźć sporo elementów z betonu architektonicznego i szkła. Na dachu miałyby zostać zamontowane panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie wody miałoby się odbywać przy pomocy pomp ciepła.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera