Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bursztynowy Motyl dla Tadeusza Biedzkiego

Redakcja
Tadeusz Biedzki
Tadeusz Biedzki Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Tadeusz Biedzki, został nagrodzony najważniejszą polską nagrodą w dziedzinie literatury podróżniczej, czyli Bursztynowym Motylem im. Arkadego Fiedlera. Honoruje się nią corocznie autora najlepszej polskiej książki o tematyce podróżniczej.

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera, obradujące w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, spośród ponad 60 pozycji doceniło walory i uznało za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej 2015 r. W piekle eboli Tadeusza Biedzkiego. Ta fascynująca relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej podczas panującej tam epidemii eboli, podana bez retuszu i politycznej poprawności, jest wciąż jedyną w świecie książką o tym kontynencie walczącym ze śmiertelnym wirusem. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 30 maja br. o godz. 12.00, w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (ul. Słowackiego 1, tel. 601 688 196, 61 8133-190, 61 8133-794) k. Poznania.

Z Tadeuszem Biedzkim można w najbliższym czasie spotkać się i porozmawiać osobiście w następujących dniach i miejscach:

* 30 maja (poniedziałek) przed lub po wręczeniu nagrody w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
* 30 maja przed lub po spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (godz. 18.000)
* w innych terminach w Katowicach lub Warszawie po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 601 413 342.

W piekle eboli

Autor jedzie do sparaliżowanej przez ebolę Afryki i śledzi losy ludzi w czasach zarazy. Uczestniczy w krwawej ofierze, przedziera się przez lasy namorzynowe i dżunglę, spotyka Polaka z kopalni diamentów, zostaje przemytnikiem, słucha opowieści o zabijaniu dzieci, a w głębi dżungli o czarach, duchach i zombie. W prezencie otrzymuje żonę wodza, częstują go pieczenią z małpy i nietoperza, ssaków-nosicieli wirusa eboli. Widzi męczarnie konających, rozpacz i obojętność wobec śmierci. Wybitny znawca Afryki pokazuje ją prawdziwą, bez retuszu i politycznej poprawności. Trudno oderwać się od książki, która jest i podróżnicza, i sensacyjna równocześnie, bo do Gwinei, Sierra Leone i Liberii autor dostaje się przez zieloną granicę i jest tam świadkiem zdumiewających wydarzeń.

O Autorze

Tadeusz Biedzki – pisarz, podróżnik i przedsiębiorca. Od dwudziestu pięciu lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają turyści. Odwiedził kilkadziesiąt krajów. Ciekawi go egzotyka, Trzeci Świat i historia. Swoje niebezpieczne przygody, fascynujące miejsca i ludzi opisuje w książkach. Jego wydany w 2012 r. Sen pod baobabem wybrano podróżniczą książką roku. W 2013 r. ukazała się Zabawka Boga, porównywana z Kodem Leonarda da Vinci oraz Imieniem róży, i uznana przez recenzentów za nowatorską powieść, łączącą elementy podróżnicze, historyczne i sensacyjne, za którą otrzymał kilka nagród m.in. Zakon Rycerski Templariuszy nagrodził go Honorowym Mieczem Dobrego Rycerza. Wydane w 2014 roku Dziesięć bram świata – opis dziesięciu najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie przeżył oraz zdumiewających losów ludzi, których poznał w świecie – wciąż cieszy się ogromną popularnością. Na początku 2015 roku zaryzykował niebezpieczną podróż po Afryce Zachodniej, m.in. nielegalnie dostał się do Gwinei, Sierra Leone i Liberii, gdzie szalała epidemia eboli. Był tam jedynym polskim i jednym z nielicznych zachodnich reporterów. W piekle eboli jest pierwszą w świecie tak obszerną i fascynującą relacją z wyprawy przez kraje zarazy.

Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera

Nagroda przyznawana jest od 1996 roku dla uczczenia pisarza i obieżyświata Arkadego Fiedlera (1894–1985). Honoruje się nią corocznie polskiego autora najlepszej książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Pomysł organizacji konkursu i ustanowienia nagrody powstał w Bibliotece Raczyńskich w 1994 roku podczas obchodów setnych urodzin podróżnika. Inicjatorem był Janusz Dembski. Wśród członków jury jest syn pisarza, Marek Fiedler. Wręczenie nagrody następuje w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Fundatorem statuetki jest Wojciech Kruk, natomiast nagrodę pieniężną przyznaje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in. Stanisław Szwarc-Bronikowski, Olgierd Budrewicz, Jerzy Kukuczka, Jacek Pałkiewicz, Wojciech Jagielski, Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska i Ryszard Kapuściński.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!