Burzą kościół św. Józefa w Bytomiu NOWE ZDJĘCIA + WIDEO...

  Burzą kościół św. Józefa w Bytomiu NOWE ZDJĘCIA + WIDEO "Będzie nam go brakować" - parafianie

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyburzenie kościoła było zaplanowane od dawna, bo nie nadaje się do remontu ze względu na szkody górnicze. Parafianie nie kryją żalu.
  1/23
  przejdź do galerii

  Wyburzenie kościoła było zaplanowane od dawna, bo nie nadaje się do remontu ze względu na szkody górnicze. Parafianie nie kryją żalu. ©Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni

  Trwa wyburzanie kościoła pw. św. Józefa Robotnika w dzielnicy Bytomia Dąbrowie Miejskiej. W ciągu dwóch tygodni budynek zniknie z powierzchni. Parafianie pogodzili się już z myślą, że zniknie ich kościół, jednak żal pozostaje. - Będzie go nam brakowało - mówią parafanie.
  To już koniec kościoła św. Józefa Robotnika w Dąbrowie Miejskiej, który przez 88 lat stał pomiędzy obwodnicą Bytomia, autostradą A1 i ul. Strzelców Bytomskich. Od wtorku trwa jego wyburzanie. Zniszczyły go szkody górnicze. Chociaż od kilku miesięcy nie są tu już odprawiane msze, parafianie nie mogą uwierzyć, że za dwa tygodnie nie zobaczą dawnej świątyni. To miejsce jest kawałkiem ich historii. Tu brali śluby, chrzcili dzieci, a potem prowadzili je do I Komunii Świętej.

  - Bardzo nam żal, że kościół przestanie istnieć - mówi Felicja Madejska, parafianka. - Mój ojciec pracował przy jego budowie. Już wiele lat temu przewidywano, że szkody górnicze zniszczą nasz kościół. Kiedy ojciec usłyszał o wyburzeniu, powiedział, że w życiu do tego nie dojdzie. A jednak tak się stało - wzdycha. Kościół niegdyś górował nad ruchliwą ulicą, a jego dwie strzeliste wieże witały kierowców jadących z Tarnowskich Gór.

  Wybudowana w 1928 roku świątynia, zaprojektowana przez Theodora Ehla, pełniła rolę kościoła parafialnego aż do marca 2016 r. - Parafia została wydzielona z parafii Świętej Trójcy. Kościół wybudowano szybko, bo w ciągu roku - mówi ks. Rafał Sierla, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika. Teren pod budowę przekazał hrabia Henckel von Donnersmarck. Kamień węgielny położono 16 października 1927 r., a konsekracja odbyła się rok później.

  Szkody górnicze sukcesywnie jednak niszczyły konstrukcję świątyni, która od lat 50. XX w. była ustawicznie naprawiana. Mury spinano kotwami, łatano pęknięcia, uzupełniano odpadający tynk. Równolegle, w wyniku działalności górniczej, wyburzono niemal wszystkie obiekty mieszkalne w okolicy. Tym samym Dąbrowa Miejska przestała istnieć. Większość parafian przesiedlono na Stroszek. Jedynie świątynia trwała niewzruszona na miejscu. Do czasu, kiedy jej stan techniczny zaczął zagrażać bezpieczeństwu wiernych. W związku z tym na Vitorze (część dzielnicy Stroszek) wybudowano w grudniu 2015 r. nowy kościół.

  - Ostatnia msza św. w starym kościele odbyła się 19 marca tego roku. Wtedy odczytałem dekret biskupa Jana Kopca dotyczący ekssekracji świątyni - dodaje proboszcz. Burzenie przebiega w kilku etapach. Najpierw położone zostaną ściany, natomiast w II etapie zburzona zostanie wieża. W ciągu 2 tygodni budynek zniknie.

  - To bardzo przykre - mówi Aniela Szeja, która urodziła się w roku wybudowania świątyni. Razem z siostrą Felicją mieszkają tuż obok świątyni. Kiedyś do kościoła miały blisko. - Teraz musimy dojeżdżać tramwajem - mówi pani Felicja.  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ror

  ror (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W odpowiedzi na oświadczenie Pana Dariusza Kruczyńskiego Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej informuję, że kwestia celowej opieszałości w przekazaniu środków zebranych przez Caritas dla chorej Pani...rozwiń całość

  W odpowiedzi na oświadczenie Pana Dariusza Kruczyńskiego Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej informuję, że kwestia celowej opieszałości w przekazaniu środków zebranych przez Caritas dla chorej Pani Karoliny Dzienniak dotyczyła kontrastu Pańskiego życia prywatnego, obyczajowego, oszukańczego oraz niemoralnego i nie licującego z godnością kapłana, a contrario w związku z opieszałością Caritas Polska, który jest dysponentem środków dla Pani Karoliny.

  Pański jednakowoż sposób życia, trwonienia pieniędzy wypłacanych z karty przypisanej do rachunku Caritas (600.000 zł na miesiąc z bankomatów???!!!) party w Warszawie przy ul. Nalewki 8 zostanie jeszcze dziś zaprezentowane społeczeństwu z pełną i nie blurowaną zawartością materiału video i zdjęć. Podobnie jak kwestia lotniska, 7000zł/miesiąc czy wczasów dla dzieci. W S Z Y S T K O.
  Z mojego kościoła trzeba pozbyć się ludzi, którzy go niszczą. To dotyczy również biskupa Mazura.
  Nie pomogą Panu znajomości w Komendzie Głównej Policji, przy Wilczej czy wpływ na warszawkę Pana z sanktuarium na Siekierkach. Nie pomogą dziennikarze i tysiące telefonów jakie Pan dzisiaj wykonał uruchomiając swoje gigantyczne układy w CBA, ABW czy u samych polityków PiS i Prezydenta. Albo Mazur Pana odwoła albo poleci razem z Panem. Nic Panu nie pomoże zatrzymać tej publikacji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ror

  ror (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tak pan Stonoga odpowiada dyrektorowi Caritas

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dwie wieże?

  architekt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Przecież kościół miał (ma?) jedną wieżę, a nie dwie!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak w bluesie Kyksa :(

  O, mój Śląsku! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  tylko gdzie ten filmik z proboszczem wyburzonego kościoła? Mało przekonujący z godką o szkodach górniczych?https://youtu.be/lzXenbL3ke4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał