Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza magnetyczna 21.11.2016 Telefony nie działają, nerwowość. Co to jest burza magnetyczna?

Redakcja
Burza magnetyczna 2016. Burza magnetyczna na Słońcu dotyka nas w oczywisty sposób. Oto oznaki: możliwe problemy z telefonami komórkowymi i telewizją satelitarną, a jeśli ktoś jest meteopatą - może czuć się nieco osłabiony i mieć problemy z koncentracją. Powód? Burza magnetyczna, do której doszło kilka dni temu na Słońcu. Naelektryzowane cząsteczki docierają właśnie do Ziemi - mówi Jacek Szczepanik z Planetarium Śląskiego. BURZA MAGNETYCZNA 2016. JAK WPŁYW MA BURZA MAGNETYCZNA WPŁYW NA CZŁOWIEKA? KIEDY JEST BURZA MAGNETYCZNA? CO TO JEST BURZA MAGNETYCZNA?

CO TO JEST BURZA MAGNETYCZNA?

Jacek Szczepanik z Planetarium Śląskiego tłumaczy, że z burzą magnetyczną na Słońcu mamy do czynienia wtedy, kiedy dochodzi do dość silnych wybuchów gorącej plazmy w koronie słonecznej. - Część tej masy zostaje wyrzucona z powierzchni Słońca. Wtedy te naelektryzowane cząsteczki docierają do kolejnych przeszkód, po czasie docierają też do Ziemi - wyjaśnia.

Cząsteczki pędzą z różną prędkością. Średnio jest to ok. 300 - 400 km/sekundę, ale te po ostatniejburze mogą osiągać prędkość nawet 500 km/s. - Trzeba też pamiętać, że tych cząsteczek nie jest dużo. Jest ich ok. 4 - 5 na centymetr sześcienny - dodaje.

KIEDY JEST BURZA MAGNETYCZNA?

Burza na Słońcu w obiektywie jednego z obserwatoriów NASA

ESA/NASA/SOHO/Joy Ng

Jacek Szczepanik mówi, że w efekcie dotarcia do ziemi naelektryzowanych cząsteczek, może dojść do zakłócenia funkcjonowania telefonów komórkowych i telewizji satelitarnej.

- Te urządzenia znajdują się na orbicie, czyli nie są chronione naszą ziemską atmosferą - mówi.

- Niemniej jednak pamiętajmy, że to są urządzenia XXI wieku, a więc naukowcy wiedzą, że takie rzeczy mogą się wydarzyć. W związku z tym są one specjalnie zabezpieczone - uspokaja pracownik Planetarium.

JAKI WPŁYW NA CZŁOWIEKA MA BURZA MAGNETYCZNA?

Burza magnetyczna może spowodować też nasze złe samopoczucie, zwłaszcza u osób, które są meteopatami. Możemy mieć problemy z koncentracją i czuć się osłabieni.
Ale - jak zwraca uwagę Szczepanik - burza magnetyczna ma też pozytywny aspekt. Właśnie dzięki niej powstają zorze polarne.

- Zorza polarna to zjawisko podobne do tego, które zachodzi w neonach reklamowych. W szklanych rurach jest ciśnienie rzędu ułamka pascala, w górnych warstwach atmosfery również. Te naelektryzowane cząsteczki wpadają do atmosfery i wywołują efekt świecenia. W zależności od wysokości i ich prędkości, obserwujemy różne barwy zorzy - wyjaśnia.

Zorze polarne dzisiejszej nocy będą mogły być obserwowane w północnej części Polski. Oczywiście pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne. Prawdopodobieństwo, że będziemy mogli je zaobserwować w województwie śląskim istnieje, ale nie jest zbyt duże.

BURZA MAGNETYCZNA 21.11.2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!