Burza po filmie Sekielskiego o pedofilii w Kościele pt. "Tylko nie mów nikomu". Prymas Polski i abp Sławoj Głódź komentują

MJZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele ma już ponad 11 mln wyświetleń na YouTube. Produkcja "Tylko nie mów nikomu" wzbudziła wiele emocji. Do przedstawionych w filmie Sekielskiego tragicznych historii odniósł się między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Film Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele

"Tylko nie mów nikomu" przedstawia historię osób, które lata temu, jako dzieci padły ofiarą księży - pedofilów. Ich dramat rozgrywał się na lekcjach religii, plebaniach i podczas spowiedzi. Jedną z osób, które dopuściły się molestowania dzieci, jest kapelan Lecha Wałęsy, ksiądz Franciszek Cybula. Przed kamerami przyznaje się od do wykorzystania chłopca.

W filmie sprawcy są konfrontowani ze swoimi ofiarami. Poszkodowani opowiadają o traumach, jakie przeżywają przez całe życie, które spowodowane są tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. "Tylko nie mów nikomu" to także produkcja o braku reakcji Kościoła na liczne przypadki pedofilii wśród księży.

Film Sekielskiego wzbudza ogromne emocje

W ciągu niespełna doby film Tomasza Sekielskiego został odtworzony prawie 3 miliony razy. Od razu po premierze produkcja wywołała lawinę komentarzy polityków, dziennikarzy i publicystów.

„Tylko nie mów nikomu": Film Sekielskiego wywołuje ogromne e...

- Skłamałbym twierdząc, że film @sekielski 'ego pozbawił mnie "daru wiary", bo stało się to wcześniej. Ale on potwierdza, że ów dar stracili także księża. Gdyby wierzyli w sprawiedliwego Boga, Jego Syna i Ducha Święto, nigdy nie robiliby tych obrzydliwych rzeczy. Bali by się - napisał na Twitterze Marek Migalski, publicysta, a także wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

- Film Sekielskiego wstrząsający. Systemowa ochrona pedofilii w KK karygodna. Obojętność hierarchów budzi co najmniej zdziwienie. Przed KK długa droga do samooczyszczenia. Poważne pytanie, czy taki proces będzie w ogóle możliwy? - skomentował film Tomasz Słupik z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Do produkcji Sekielskiego w mediach społecznościowych odnieśli się również politycy i dziennikarze.

Nie przegapcie

- Szok po filmie Sekielskiego to początek. Ale to co musi być na końcu, to niezależna od Kościoła komisja badająca przypadki ukrywania pedofilów i państwowe zajęcie Kościelnych archiwów w tym celu. Inaczej zostaniemy z tym na zawsze. Bezsilni. I to jest waga wyborów jesienią - napisał Bartosz Sienkiewicz, były minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Joachim Brudziński - aktualny szef MSWiA, zapowiedział, że wszystkie przypadki pedofilii muszą być bezwzględnie wyjaśnione, a osoby winne skazane.

- Wszystkie przypadki pedofilii, bez względu na to czy dot. znanego reżysera czy księży muszą być bezwzględnie wyjaśnione przez organy ścigania a osoby winne skazane

O wielkim szacunku i podziwie dla ofiar księży - pedofilów pisała w social media Renata Grochal - dziennikarka "Newsweeka".

- Wielki szacunek i podziw dla ofiar kościelnych pedofilów, które zdecydowały się wystąpić w filmie @sekielski. Publiczna konfrontacja ze sprawcami musiała być dla nich niewyobrażalnie trudna. Tym bardziej, że panowie księża ciągle myślą głównie o sobie. Ten film trzeba obejrzeć

Do filmu odniósł się również Marcin Makowski - publicysta "Do Rzeczy" oraz "Wirtualnej Polski".

- Dawno żaden temat w Polsce nie wzbudził takiej dyskusji, jak powrót do tematu kryzysu Kościoła i ukrywania pedofilii. Episkopat otwarcie dziękuje za film Sekielskiego, jako za trudne oczyszczenie. PiS i TVP atakuje i dezawuuje. Jedna z tych postaw jest samobójcza. Wiecie która? - napisał.

Kościół o filmie Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele

Do filmu o pedofilii w polskim Kościele odnieśli się również hierarchowie polskiego Kościoła. Arcybiskup Wojciech Polak - prymas Polski, wydał specjalne oświadczenie w sprawie produkcji. Jak powiedział:

Marek Twaróg po „Tylko nie mów nikomu”: Film Sekielskiego to za mało, niestety

"Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście"

Dodał również: - "Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła".

Nie przegapcie

- Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi). Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi - kontynuował prymas Polski.

Do filmu "Tylko nie mów nikomu" odniósł się również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

- Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka - czytamy w oświadczeniu polskiego duchownego.

Abp Gądecki w imieniu całego Episkopatu przeprosił wszystkie ofiary księży - pedofilów.

- W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali - oświadczył polski duchowny.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyznał również, że "z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko".

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy EEC Katowice

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

Trzeba karać przestępców, i to tych, którzy dopuszczają się strasznych przestępstw przeciwko dzieciom. PO- przedni rząd nic nie zrobil w tej kwestii, sprzeciwił sie także podaniu do wiadomości rejestru tych pedofili. Ale trzeba także - i to zdecydowanie skutecznie DZIAŁAĆ PRZECIWKO SEKSUALIZACJI DZIECI, której to seksualizacji żąda prezydent Warszawy- i można stwierdzić, że jest juz taka "pełzająca " seksualizacja w kraju. W ogóle - teraz po skomunizmie, socjalizmie i kapitalizmie- nastała era seksualizmu. Tak rozbudzone seksualnie jednostki - i to od wieku dziecięcego - będą degeneratami . Dla nich będzie sie liczyła tylko sfera seksualna - żeby zaspokoić swój popęd seksualny - w każdy sposób i z każdym , brat, siostra, ojciec córka, starszy z młodszym , w tym z dzieckiem...Kazirodztwo, gwałty, pedofilia - będą na porządku dziennym i będą uważane za normalne zachowania. Wszak pani w szkole " zada za zadanie domowe' -jak przewidują takie seksualizujace programy 'naukowe' - cwiczyć w domu i wszędzie - masturbację, "relacje" z otoczeniem . Na razie miałoby to być dobrowolne , na razie. A potem -nieuczęszczanie na takie "szkolenia" - powodowałoby nieotrzymanie promocji do następnej klasy?! Przerażająca perspektywa! NIE DAJMY SIE ZNISZCZYC - przez seksualnych wywrotowców, zagubionych ludzi - których celem jest zniszczenie , wręcz ubezwłasnowolnienie naszych dzieci i wnuków! POLACY WIDZĄ I ZDAJĄ SOBIE SPRAWE Z TEGO , CO USIŁUJĄ ZROBIĆ NASTĘPCY PALIKOTOW- BIEDRONIE I ICH SYMPATYCY! a POTEM OFERUJĄ NAM -SZYBKĄ ŚMIERĆ ZAMIAST POMOCY I LECZENIA - EUTANAZJĘ!!! CZY POLACY TEGO WŁAŚNIE CHCĄ? ODPOWIEDŻ BĘDZIE PRZY NAJBLIŻSZYCH WYBORACH - w maju. WYBORY TE ŚĄ BARDZO WAŻNE, JESTEŚMY W UNII EUROPEJSKIEJ I TO CO TAM BĘDZIE SIE DZIAŁO, BĘDZIE DOTYCZYŁO TAKŻE POLSKI.

G
Gość

Do dzisiejszego dnia mało interesowała mnie polityka stale tylko kłótnie i nic więcej. Dzięki temu filmowi wiem, że mam głosować na PIS bo jak do władzy dostana się te wszystkie partie i osoby np. Biedroń ( partia Wiosna), Schetyna (PO), Scheuring-Wielgus popierające nienormalność i niemoralność LGBT to pedofilia zostanie zalegalizowana. Dla mnie jest to nie do przyjęcia żeby legalna była taka podłość. Proponuję głosować na PIS jak chcecie żeby pedofilia była dalej traktowana jako przestępstwo, bo w innym przypadku zostanie zalegalizowana. Ci co popierają tych wszystkich ludzi i partie co są za LGBT przyczynili się do rozpowszechnienia takich czynów, mogę im pogratulować „normalności” brawo. Tu jest przykład https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/partia-pedofilow-w-holandii-oznaka-regresu-cywilizacji-europejskiej W tym filmie jest wyjaśnione kim byli księża z filmu tego autorzy filmu nie powiedzieli. Dlaczego? https://youtu.be/BZwOHnU4s5U

G
Ginter

Dlaczego ten spaślak nie zrobił filmu o murarzach-pedofilach lub stolarzach-pedofilach?

D
Dino

Burza ale wśród lewackich środowisk ,wśród chorych zboczonych LGBT , wśród chamstwa udającego celebrytow ,wśród chorych z nie nawisci mediów lewicowo ,liberalnych , na mnie wrażenia nie robi propaganda opaslego knura ,który tylko w ytensposob może zaistnieć , czym się różni Dz ,GW czy media liberalno lewicowe od roli papieru toaletowego ,niczym i to do du....y i to do du....y ,powoli się wyczerpują wam zapasy możliwości odsunięcia obecnego rządu od władzy , na koniec zostanie wam zbiorowe samobójstwo

G
Gość

Witam panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/xwiola24x

f
franca
2019-05-12T18:25:00 02:00, Gość:

Witam, zapoznam się z Facetem na skromne i niejawne spotkania. Liczę 20 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje mężczyzny na stałe. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis : www.czatkobiet.pl/lena23

kup se wibrator bo ci wali na dekiel

w
wredna

już jeden OCHLAJMORDA w kolorowej kiecce się wypowiedział na temat filmu , ciekawe czy JOJO o 6 godz. załomota do drzwi parafii gdzie są pedofile

B
Blookerss
2019-05-12T13:54:48 02:00, Blookerss:

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

2019-05-12T17:49:53 02:00, Psikuta:

Wiara i polityka tu nie ma dużo do rzeczy. Z resztą to będzie pierwszy argument obrony księży oskarżonych o pedofilę.. Może już na forach jacyś pedofile robią sobie grunt pod obronę tymi argumentami co Blookerss?

Ci, którzy tak jak ty mowią o pedofilii w kościele , gdy do władzy dojdzie Koalicja Europejska pierwsi zgłoszą sie do przedszkoli na instruktorów masturbacji - Stop hiPOkryzji !!

P
Psikuta
2019-05-12T13:54:48 02:00, Blookerss:

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

Wiara i polityka tu nie ma dużo do rzeczy. Z resztą to będzie pierwszy argument obrony księży oskarżonych o pedofilę.. Może już na forach jacyś pedofile robią sobie grunt pod obronę tymi argumentami co Blookerss?

r
rocky
2019-05-12T13:54:48 02:00, Blookerss:

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

2019-05-12T14:10:42 02:00, rocky:

Co ma LGBT wspolnego z pedofilia?

Warto by bylo troche sie podszkolic z tematu o ktorym sie pisze komentarze.

Od lat jest wiadomo o pedofili w kosciele, ostatno sam papierz Franciszek stara sie walczyc z tym i pomalutku sie cos naprawde dzieje.

Czy papiez robi to ze wzgledu na wybory w Polsce,wedlug ciebie tak?

Co pan Jezus powiedzial o krzywdzeniu dzieci? Warto poszukac o tym w bibli :

2019-05-12T16:05:41 02:00, Gość:

W Biblii napisane jest, min. że wspóżyjacy że sobą homoseksualiści nie będą zbawieni. Zachęcam do uważnego czytania Pisma Świętego

A pedofile, czyli zwyrodnialcy wykorzystajacy dzieci maja byc zbawieni czy jak?

Przypominam ze tematem sa dorosli zmuszajacy dzieci do podlych czynosci seksualnych a nie homoseksualisci.

Homoseksualisci nikogo nie wykorzystuja i nikogo do niczego nie zmuszaja, wiec sa mi obojetni ale dorosli ktorzy zmuszaja dzieci dla zaspakajania swych chorych fantazji seksualnych wywoluja u mnie uczucie pogardy i nie tylko.

G
Gość
2019-05-12T13:54:48 02:00, Blookerss:

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

2019-05-12T14:10:42 02:00, rocky:

Co ma LGBT wspolnego z pedofilia?

Warto by bylo troche sie podszkolic z tematu o ktorym sie pisze komentarze.

Od lat jest wiadomo o pedofili w kosciele, ostatno sam papierz Franciszek stara sie walczyc z tym i pomalutku sie cos naprawde dzieje.

Czy papiez robi to ze wzgledu na wybory w Polsce,wedlug ciebie tak?

Co pan Jezus powiedzial o krzywdzeniu dzieci? Warto poszukac o tym w bibli :

W Biblii napisane jest, min. że wspóżyjacy że sobą homoseksualiści nie będą zbawieni. Zachęcam do uważnego czytania Pisma Świętego

p
płacz

to się ( CZARNA MAFIA ) wkór--ła na czystą prawdę

R
RODO - GDPR

"Ale to co musi być na końcu, to niezależna od Kościoła komisja badająca przypadki ukrywania pedofilów i państwowe zajęcie Kościelnych archiwów w tym celu. Inaczej zostaniemy z tym na zawsze. Bezsilni."

Biblioteki i archiwa kościelne powinny być zabrane i dostępne publicznie. Księża oczywiście mogą nadal utrzymywać swoje dokumenty ale powinny być transparentne i zgodne z RODO (GDPR).

r
rocky
2019-05-12T13:54:48 02:00, Blookerss:

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

Co ma LGBT wspolnego z pedofilia?

Warto by bylo troche sie podszkolic z tematu o ktorym sie pisze komentarze.

Od lat jest wiadomo o pedofili w kosciele, ostatno sam papierz Franciszek stara sie walczyc z tym i pomalutku sie cos naprawde dzieje.

Czy papiez robi to ze wzgledu na wybory w Polsce,wedlug ciebie tak?

Co pan Jezus powiedzial o krzywdzeniu dzieci? Warto poszukac o tym w bibli :

B
Blookerss

Burza bu haa ha ... - lewacy i niewierzący robią tę burze, zajmują się negatywnymi zjawiskami w kościele zawsze przed wyborami ! A potem, oni i TVN... promują lgbt - drogę prostą do pedofilów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3