Burza po samobójstwie 14-letniego Dominika z Bieżunia. Prokuratura bada sprawę [VIDEO]

Maciej Deja (AIP)
Fot. UWAGA! TVN/x-news
Samobójstwo 14-letniego Dominika, szykanowanego gimnazjalisty z Bieżunia, jest pretekstem, by zadać pytania o to, co dzieje się wewnątrz polskich szkół. Za dramaty młodych ludzi winione są zarówno władze gimnazjów, jak i państwo, które niedostatecznie walczy z nietolerancją - uważa ekspert.

Sprawa samobójstwa 14-letniego Dominika z gimnazjum w Bieżuniu budzi wielkie emocje. Chłopiec powiesił się, gdyż nie wytrzymał szykan ze strony rówieśników, którzy nazywali go "pedziem", dręczyli psychicznie i fizycznie. "Jestem zerem" - napisał w liście do matki zanim w czerwcu powiesił się na sznurówkach.

14-letni Dominik popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym napisał: "jestem zerem"

Źródło: UWAGA! TVN/x-news

W internecie lawinowo rośnie liczba komentarzy pod informacjami dotyczącymi śmierci dziecka. Nie brakuje niestety wpisów pełnych nienawiści, wyrażających zadowolenie z tej tragedii. Przeważają jednak wyrazy szoku i współczucia dla rodziny oraz pytania, kto jest winny tragedii. Robert Biedroń, prezydent Słupska, a wcześniej działacz na rzecz praw gejów powiedział, że sam w szkole miał myśli samobójcze ze względu na szykany rówieśników.

– Chłopiec w liście pozostawionym matce przepraszał za to, co zrobił. Wypisał też nazwiska kolegów, grupując ich „koledzy, przyjaciele, wrogowie” – mówiła Iwona Śmigielska–Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku, prowadzącej postępowanie w sprawie samobójstwa Dominika.

Większość wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii miało miejsce w budynku gimnazjum w mazowieckim Bieżuniu, do którego uczęszczał Dominik. Chłopiec budził niechęć rówieśników odmiennym stylem ubierania się i dbałością o fryzurę. 14-latek w ostatnim czasie był szarpany, nawet obrzucany kamieniami. Z informacji prokuratury wynika, że o tych incydentach mówił nauczycielom.

Z przeprowadzonej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty kontroli w gimnazjum w Bieżuniu wynika, że szkoła nie zapewnia bezpiecznych i przyjaznych warunki do nauki, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mławski prokurator rejonowy Marcin Bagiński poinformował, że sprawozdanie z kontroli jest włączone do toczącego się postępowania. Prokuratura sprawdza, czy ktoś nakłonił lub pomógł Dominikowi w śmierci samobójczej, a także czy była ona efektem znęcania się. – Sprawdzamy też czy postępowanie nauczycieli było zgodne z wszelkimi normami – powiedział Marcin Bagiński. – Nikomu nie postawiono zarzutów, przesłuchujemy świadków, przede wszystkim uczniów i pracowników szkoły. Badamy też telefon i komputer chłopca, a także jego aktywność w internecie – relacjonuje szef mławskiej prokuratury rejonowej.

Śmierć 14-latka spotkała się z licznymi reakcjami – w czwartek w południe przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii z gromadzili się oni przed gmachem MEN, gdzie zapalili znicze dla Dominika. Zarzucili też szefowej resortu brak zainteresowania problemem homofobii w szkołach i wezwali do podjęcia działań systemowych, które pomogą uczniom radzić sobie z dyskryminacją i przemocą. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zadeklarowała, że potępia homofobię i wszelkie przejawy dyskryminacji w szkołach, a rozwiązania systemowe są, tylko się z nich niewłaściwie korzysta.

Listę odpowiedzialnych za tego typu wydarzenia poszerza prezydent Słupska Robert Biedroń. – Takie tragedie będą się pojawiały, kiedy szkoła, państwo, prawo i organy ścigania udają, że nie widzą problemu. Uprzedzam, takich Dominików w Polsce jest bardzo wielu. Ja sam chciałem popełnić samobójstwo i wiem, czym może być prześladowanie w szkole – mówił w wywiadzie dla Radia ZET.

O przypadkach przemocy w szkole najczęściej słyszy się w kontekście gimnazjów. Wiele środowisk i polityków, w tym m. in. prezydent-elekt Andrzej Duda, nawołuje wręcz do likwidacji tych szkół. Badania nad gimnazjami w ramach programu "Bliżej" koordynuje dr Małgorzata Wójcik z katowickiej filii Uniwersytetu SWPS (dawna Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej - red.) w Warszawie. – Zajęliśmy się problemem gimnazjów, bo pojawiające się, najczęściej negatywne opinie, nie są poparte stosownymi badaniami. Jest to okres w życiu ucznia, w którym akceptacja otoczenia jest szczególnie potrzebna – zaznacza Wójcik.

Psycholog zdecydowanie wstrzymuje się przed wspólną diagnozą dotyczącą sytuacji w gimnazjach: – Gimnazja niesamowicie się od siebie różnią. Kontrole kuratorium przeprowadzone w placówce w Bieżuniu wykazały, że uczniowie nie czuli się dobrze w szkole, a w większości jest inaczej. Z naszych badań, przeprowadzonych w śląskich gimnazjach, wynika, że nie jest aż tak trudno pomóc młodym ludziom w kontaktach z rówieśnikami. Konieczne jest jednak wprowadzenie jednolitego systemu współpracy na linii nauczyciele-dyrektor-uczniowie-rodzice – przekonuje dr Małgorzata Wójcik.

Zdaniem naukowiec z Uniwersytetu SWPS likwidacja gimnazjów mogłaby nie przynieść oczekiwanych skutków: – Tyle zjawisk społecznych zaszło od czasu, kiedy powstały gimnazja, młodzież jest tak odmienna od tej kilkanaście lat temu, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak oni funkcjonowaliby w starym systemie. Może gorzej? Starajmy się sprawić, by gimnazja działały lepiej, wprowadzajmy programy pomagające wychowawcom i uczniom wspólnie pracować nad tym, by nie dochodziło do prześladowań i piętnowania jednostek – kończy dr Małgorzata Wójcik.

Wideo

Materiał oryginalny: Burza po samobójstwie 14-letniego Dominika z Bieżunia. Prokuratura bada sprawę [VIDEO] - Polska Times

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fakt prawdy
ta pania szymanska powinni wsadzic do kicia na conajmniej 12lat badz ja zlinczowac
S
Sara Gold
wogule się mu nie dziwie że oskarżył swoją klasę przed sądem
V
Vessex
Sam miałem problemy w szkole z powodu odmiennych zainterowań oraz mojej nadwagi.Niestety chłopak tego nie przeżył.
Na ostatnim poście mój ,,śmieszny" brat postanowił napisać pod innym postem Polskatimes.pl na temat Dominika ś.p z tego samego nicku o treści :"Dobrze że zdechł."Dostał ode mnie reprymendę.Sam jestem wyczulony na przemoc w szkole w stopniu ogromnym, gdyż sam to przeżywałem.
D
Dd
brak w tobie tolerancji i inteligencji oraz brak poprawnego rozumowania. Każdy ma prawo ubierać sie jak chce, byc kim chce. Takie osoby ja ty , płytkie mało inteligentne potrafią pisać takie posty. Żenujący poziom pokazujesz , aż żal czytać ze takie osoby nie wiedza co to jest empatia.
d
dgf
Nauczycielka chemii której bał się Dominik to również wicedyrektorka gimnazjum w Bieżuniu. Ze strony gimnazjum: Wicedyrektor ds. dydaktycznych: Bożena Szymańska (chemia). Drodzy internauci, wszyscy których poruszyła śmierć Dominika, rodzice którzy boicie się o swoje dzieci. Nie zapomnijmy tego temu śmieciowi, bo nie da sie nazwać człowiekiem kogoś, kto celowo gnębi i poniża bezbronne dziecko. Dziecko, które i tak juz było gnębione i zaszczute. To coś, co śmie nazywać się pedagogiem musi ponieść konsekwencje. Musi zostać osądzona i może też zwolniona i skazana. Powinna chronić dzieci a nie pastwić sie nad nimi. Hamować pozostałych uczniów a nie dawać im przyzwolenie na gnębienie kolegi. Powinna zostać usunięta ze szkoły i napiętnowana. Piszmy emaile do szkoły, do kuratorium, na policję, do mediów, gdzie tylko sie da. To nie może ujść sprawcom na sucho. Oto parę adresów na które można pisać w tej sprawie z zapytaniami co nasi urzędnicy robią aby ukarać winnych i nie dopuścić więcej do takiej sytuacji. Winni powinni być ukarani bo cała Polska interesuje się tą sprawą i ukaranie winnych będzie sygnałem że takie zachowania nie będą uchodzić na sucho. Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański: andrzej.szymanski@biezun.pl, Urząd Miasta i Gminy Bieżuń: umig@biezun.pl, Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu: gimbiez@poczta.fm, Kuratorium Oświaty w Warszawie: kuratorium@kuratorium.waw.pl, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie: delegatura.ciechanow@kuratorium.waw.pl, Mazowiecki Kurator Oświaty: Dorota.Sokolowska@kuratorium.waw.pl, Mazowiecki Wicekurator Oświaty: Katarzyna.Goralska@kuratorium.waw.pl, Rzecznik Praw Dziecka: rpd@brpd.gov.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości: kontakt@ms.gov.pl, skargi@ms.gov.pl, KOMENDA POWIATOWA POLICJI W ŻUROMINIE: bip.kppzuromin@mazowiecka.policja.gov.pl, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu: skargi.kwp@ra.policja.gov.pl, Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie Dyrektor: Agata.Pawlowska@kuratorium.waw.pl
M
Miśka
Wszystko wskazuje na to,że Dominik nie poradził sobie z nękaniem przez kolegów. W tej szkole z wyników ewaluacji wynika, że bardzo źle wypada bezpieczeństwo. Moim zdaniem, niech pani minister zastanowi się dlaczego tak dużo agresji, przemocy, wymuszeń? Niech da odpowiednie narzędzia do rąk nauczycieli, więcej zdecydowania w postępowaniu z "niegrzecznymi uczniami". Teraz obwinia się szkołę, nauczycieli. Nie tędy droga. Odzielić plewy od ziarna, stworzyć osrodki specjalne dla uczniow nie mieszczących się normą w normalnej szkole.
c
chcę pozostać anonimowy
3 lata uczęszczałam do Bieżuńskiej szkoły, więc rozumiem tego chłopca. Wiem jak to jest codziennie budzić się ze strachu, że pani o coś spyta, ja nie będę znała odpowiedzi z kolejny raz poniży mnie przy całej klasie. Niektórzy nauczyciele w tej szkole nigdy nie zrozumieją, że wymaganie od ucznia, a poniżanie go, to ogromna różnica.
to wcale nie jest wina towarzystwa, mimo wszystko panuje tam miła atmosfera, nie ma podziałów, nikt nie jest gorszy. To właśnie nauczyciele nas dzielą, to oni stosują kategorie, od nich uczniowie się tego uczą.
j
joanna
Ja to przechodziłam co ta pani ja chodziłam do szkoły razem z dzieckiem bylam na kazdej przerwie po d klasą odsuwałam dziecko od tych diabłów kosztowało mnie to wiele ale wygrałam moje dziecko jest magistrem a ci diabły do więzienia handlowali narkotykami sami zarzywali a rodzice na wywiadówce broniły jak lwice że ich diaeł jest super ale pżekonaly się było za pużno
v
vvvvv
no iczego minusujecie wy nawiedzeni religijni? moze odpowiecie na pytanie czego ucza na tych religiach? ze w szkolach takie malolaty sa pelne nienawisci do drugiego czlowieka? na tym polega milosc do blizniego? no to wsplczuje
c
ccc
kosciol, woli zajmowac sie polityka sami zreszta ucza nienawisci do drugiego czlowieka jak ktos ma odmienne zdanie na jakis temat to wlasnie katolik pluje jadem i najwieksza nienawiscia do niego na pewno to biedne dziecko mowilo i ksiedzu o tym co sie dzieje
x
xxxxxx
a moze dlatego ze wiekszosc czasu dziecko spedza w szkole? jak moze nauczyciel nie zareagowac na taka skarge dziecka? moze on nie nadaje sie na nauczyciela akomu mialo dziecko sie poskarzyc jak nie calemu doroslemu swiatu? ktory i tak go zawiodl? a rodzice tych zwyrodnialcow to gdzie byli i sa? nie potrafia wychowac wlasnych dzieci na porzadnych ludzi tylko przerzucaja wine na dzieciaka ktorego zabili ich ukochani synkowie i coreczki niech pojda do kosciola sie wyspowiadac ciekawe czy otrzymaja rozgrzeszenie?
c
cccc
ty prymitywie czytaj ze zrozumieniem chlopak zostawil list pozegnalny stad wiadomo dlaczego to zrobil
x
xxxxxx
ty jestes taki ograniczony czy specjalnie udajesz glupszrgo niz jestes?
W
WWW
Pomimo iż Dominikowi nikt nie zdążył pomóc, W TAKICH SYTUACJACH PRZED OSTATECZNYM KROKIEM CHOĆBY DZWONIĆ NA DOWOLNE NUMERY RATUNKOWE I SZUKAĆ POMOCY NAWET U OBCYCH LUDZI !
w
www
Dominik pomimo długotrwałego nękania, zapewne jednak ostatkiem już sił prosił nauczycieli o pomoc !
Dodaj ogłoszenie