Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze z gradem nad woj. śląskim. IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne na niedzielę 2 09 2018

l
Gwałtowne burze mogą przejść nad województwem śląskim - ostrzega IMGW
Gwałtowne burze mogą przejść nad województwem śląskim - ostrzega IMGW grzegorz galasinski
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o burzach z gradem, które mogą wystąpić w dużej części naszego województwa. Alarm obowiązuje w niedzielę, 2 września, od godz. 14. aż do godz. 21.

Pogoda na niedzielę 2.09.2018 Burze i deszcz

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o burzach z gradem, które mogą wystąpić w dużej części województwa śląskiego.

SPRAWDŹ, GDZIE TERAZ JEST BURZA

Ostrzeżenie dotyczy powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miast Bielsko – Biała, Jastrzębie – Zdrój, Rybnik i Żory.

ZOBACZ KONIECZNIE
POGODA NA WRZESIEŃ 2018

Alarm obowiązuje w niedzielę, 2 września, od godz. 14. aż do godz. 21. W tym czasie Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje „wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad”. Wszystko wskazuje na to, że może się powtórzyć sytuacja z soboty, gdy ulewa zalała Halembę, dzielnicę Rudy Śląskiej

Grzmoty i ulewny deszcz obudziły dzisiaj mieszkańców aglomeracji. W wielu miastach mieliśmy do czynienia wręcz z oberwaniem chmury. Choć burza nie trwała długo, zostawiła po sobie ślad. Jak donoszą mieszkańcy Rudy Śląskiej, intensywny deszcz niemal całkowicie zalał ulicę Solidarności w dzielnicy Halemba.

Oberwanie chmury w Rudzie Śląskiej. Gwałtowna burza w Halemb...

ŁOWCY BURZ OSTRZEGAJĄ PRZED ULEWNYMI DESZCZAMI

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.09.2018 i na noc 02/03.09.2018

W niedzielę wpływ na pogodę w Polsce będą miały dwa główne ośrodki baryczne. Północna, centralna i wschodnia część Polski będzie w zasięgu rozbudowującego się układu wysokiego ciśnienia znad południowej części Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Południowa część kraju będzie natomiast w zasięgu oddziaływania powstałego wczoraj odciętego niżu górnego ulokowanego w rejonie Niziny Padańskiej (północna część Włoch) z formującymi się po wschodniej stronie układu (w obrębie krótkiej fali górnej) niżami mezoskalowymi. Nad przeważającą częścią Polski zalegać będzie ulegająca transformacji masa powietrza zwrotnikowego. W drugiej części dnia i wieczorem na chłodnym froncie atmosferycznym przebiegającym południe od naszego kraju (wschodnie Czechy, Austria, zachodnie Węgry i Słowacja) dojdzie do rozwoju krótkiej fali górnej z zaznaczoną strefą zbieżności wiatru, która przyczyni się do utworzenia lokalnie gwałtownych burz i prawdopodobnego mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się z południowego-wschodu na północny-zachód. W Polsce lokalne burze możliwe będą możliwe będą głównie w ciągu dnia w południowej części kraju.

Na zaznaczonym obszarze za sprawą orograficznego unoszenia mas powietrza oraz rozwoju strefy zbieżności wiatru w ciągu dnia, burze będą najbardziej prawdopodobne. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji może osiągnąć wartości dochodzące do 800-1500 J/kg. Mając na uwadze umiarkowane wartości ścinania i skrętu wiatru (DLS do 8-12 m/s, LLS 0-1 km 6-10 m/s, SRH 0-3 km 6-10 m2/s2) możliwy będzie zarówno rozwój burz wielokomórkowych, jak i pojedynczych superkomórek burzowych, z ulewnymi opadami deszczu (do 20-35 mm opadu), opadami gradu (maksymalnie do 2-3,5 cm średnicy) i silnymi porywami wiatru. Poszczególne komórki konwekcyjne mogą być również aktywne elektrycznie. Rozwój burz na tym obszarze możliwy będzie głównie w godzinach południowych i popołudniowych, lokalne burze niewykluczone są również w godzinach nocnych.

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna w ciągu dnia osiągnie wartości ok. 400-1000 J/kg, w zależności od wielkości zachmurzenia determinującego insolację w ciągu dnia i tym samym chwiejność termodynamiczną dla cząstki uniesionej z okolic powierzchni ziemi. Ze względu na relatywnie słabsze mechanizmy wznoszące przy przepływie mas powietrza ze wschodu na zachód, prawdopodobieństwo rozwoju burz w ciągu dnia będzie relatywnie niewielkie. W przypadku rozwoju burz na tym obszarze, przybierać będą generalnie postać pojedynczych komórek burzowych bądź niewielkich burz wielokomórkowych, z których najsilniejsze mogą przynieść chwilami intensywne opady deszczu do 10-15 mm, silne porywy wiatru do ok. 80 km/h oraz opady drobnego gradu. Parametry kinematyczne na tym obszarze będą relatywnie podobne jak na obszarze zaznaczonym 1 stopniem zagrożenia, stąd w przypadku rozwoju burz na tym obszarze, niewykluczone będzie utworzenie pojedynczej, ale niezbyt trwałej superkomórki burzowej, zwłaszcza w południowej części zaznaczonego obszaru. Wieczorem i w nocy w związku ze zbliżającą się krótką falą górną i silniejszymi ruchami wznoszącymi, lokalne burze możliwe będą zwłaszcza w południowo-zachodniej części zaznaczonego obszaru.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo