Byli policjanci mogą wrócić do służby. Dziś śląska policja organizuje nabór tylko dla funkcjonariuszy, którzy wcześniej opuścili jej szeregi

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Dariusz Bloch
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli policjanci wrócili do służby. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach prowadzi specjalną rekrutację dla osób, które wcześniej opuściły jej szeregi. - To stała procedura - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak. W śląskim garnizonie są 772 wakaty.

Byli funkcjonariusze mogą wrócić do służby. W czwartek, 1 kwietnia, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach organizuje rekrutację tylko i wyłącznie dla osób, które w ciągu ostatnich trzech lat opuściły formację, a teraz chcą ponownie zaciągnąć się w jej szeregi.

- Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone na podstawie art. 25 ust. 3 pkt 3 ustawy o policji z 6 kwietnia 1990 roku jest stałą procedurą w garnizonie śląskim - przekonuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obecnie w garnizonie policji pracuje 12467 osób. Mundurowi wciąż szukają chętnych na 772 wakaty.

Terminy rekrutacji do śląskiej policji:

 • 1 kwietnia - tylko dla byłych funkcjonariuszy;
 • 20 kwietnia;
 • 13 lipca;
 • 15 września;
 • 3 listopada;
 • 30 grudnia.

Ilu byłych funkcjonariuszy wraca do służby?

Jak wygląda zainteresowanie przyjęciem do służby wśród byłych mundurowych?

W 2019 roku wszczęto 22 ponowne procesy rekrutacyjne. Przyjęto jedenaście osób. Rok później postępowania były 24, a sukcesem zakończyło się pięć.

- Zaznaczyć należy, że liczba wszczętych postępowań nie odpowiada ilości zainteresowanych przyjęciem do służby byłych funkcjonariuszy. Liczba zainteresowanych jest mniejsza niż liczba wszczętych postępowań - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wynika to z faktu, że część kandydatów oblewa jeden z etapów naboru. Wówczas, kiedy kolejny raz starają się o przyjęcie, jest wobec nich wszczynane nowe postępowanie.

Nie przeocz

- W statystykach nie są ujęci także byli funkcjonariusze, którzy w trakcie służby nie uzyskali przeszkolenia zawodowego podstawowego lub uzyskali to przeszkolenie, a złożyli dokumenty po upływie 3 lat od zakończenia służby i ubiegają się o ponowne przyjęcie. W systemie widnieją jako zwykli kandydaci, nie podlegając procedurze z art. 25 - precyzje członek biura prasowego KWP.

Jak wygląda nabór do służby w policji?

 1. Test wiedzy ogólnej składający się z 40 pytań: a, b, c, d. Za każdą poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt.
 2. Ocena sprawności fizycznej w formie tory przeszkód, na którego pokonanie kandydaci mają minutę i 41 sekund. Sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość.
 3. Badanie psychologiczne MultiSelect-R określające predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata, które predysponują go do pracy w służbach.
 4. Rozmowa kwalifikacyjna weryfikująca zdolności kandydata do skutecznego komunikowania się. Komisja sprawdza także motywację do podjęcia służby, postawę społeczną i zdolności autoprezentacji.
 5. Komisja lekarska, która ocenia kondycję psychiczną i fizyczną kandydata.
 6. Postępowanie sprawdzające celem ustalenia, czy kandydat jest osobą zdolną do otrzymania informacji niejawnych.
 7. Lista rankingowa tworzona w celu selekcji najlepszych kandydatów do służby.

W sumie na etapie rekrutacji można otrzymać 160 punktów za: test wiedzy ogólnej, ocenę sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną.

Na dodatkową gratyfikację mogą liczyć kandydaci, którzy mają wykształcenie średnie lub wyższe, a także umiejętności takie jak tytuł ratownika, prawo jazdy, uprawnienia instruktora sportów walki etc.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie