Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byli policjanci mogą wrócić do służby. Dziś śląska policja organizuje nabór tylko dla funkcjonariuszy, którzy wcześniej opuścili jej szeregi

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Dariusz Bloch
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli policjanci wrócili do służby. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach prowadzi specjalną rekrutację dla osób, które wcześniej opuściły jej szeregi. - To stała procedura - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak. W śląskim garnizonie są 772 wakaty.

Byli funkcjonariusze mogą wrócić do służby. W czwartek, 1 kwietnia, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach organizuje rekrutację tylko i wyłącznie dla osób, które w ciągu ostatnich trzech lat opuściły formację, a teraz chcą ponownie zaciągnąć się w jej szeregi.

- Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone na podstawie art. 25 ust. 3 pkt 3 ustawy o policji z 6 kwietnia 1990 roku jest stałą procedurą w garnizonie śląskim - przekonuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obecnie w garnizonie policji pracuje 12467 osób. Mundurowi wciąż szukają chętnych na 772 wakaty.

Terminy rekrutacji do śląskiej policji:

  • 1 kwietnia - tylko dla byłych funkcjonariuszy;
  • 20 kwietnia;
  • 13 lipca;
  • 15 września;
  • 3 listopada;
  • 30 grudnia.

Ilu byłych funkcjonariuszy wraca do służby?

Jak wygląda zainteresowanie przyjęciem do służby wśród byłych mundurowych?

W 2019 roku wszczęto 22 ponowne procesy rekrutacyjne. Przyjęto jedenaście osób. Rok później postępowania były 24, a sukcesem zakończyło się pięć.

- Zaznaczyć należy, że liczba wszczętych postępowań nie odpowiada ilości zainteresowanych przyjęciem do służby byłych funkcjonariuszy. Liczba zainteresowanych jest mniejsza niż liczba wszczętych postępowań - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wynika to z faktu, że część kandydatów oblewa jeden z etapów naboru. Wówczas, kiedy kolejny raz starają się o przyjęcie, jest wobec nich wszczynane nowe postępowanie.

Nie przeocz

- W statystykach nie są ujęci także byli funkcjonariusze, którzy w trakcie służby nie uzyskali przeszkolenia zawodowego podstawowego lub uzyskali to przeszkolenie, a złożyli dokumenty po upływie 3 lat od zakończenia służby i ubiegają się o ponowne przyjęcie. W systemie widnieją jako zwykli kandydaci, nie podlegając procedurze z art. 25 - precyzje członek biura prasowego KWP.

Jak wygląda nabór do służby w policji?

  1. Test wiedzy ogólnej składający się z 40 pytań: a, b, c, d. Za każdą poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt.
  2. Ocena sprawności fizycznej w formie tory przeszkód, na którego pokonanie kandydaci mają minutę i 41 sekund. Sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość.
  3. Badanie psychologiczne MultiSelect-R określające predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata, które predysponują go do pracy w służbach.
  4. Rozmowa kwalifikacyjna weryfikująca zdolności kandydata do skutecznego komunikowania się. Komisja sprawdza także motywację do podjęcia służby, postawę społeczną i zdolności autoprezentacji.
  5. Komisja lekarska, która ocenia kondycję psychiczną i fizyczną kandydata.
  6. Postępowanie sprawdzające celem ustalenia, czy kandydat jest osobą zdolną do otrzymania informacji niejawnych.
  7. Lista rankingowa tworzona w celu selekcji najlepszych kandydatów do służby.

W sumie na etapie rekrutacji można otrzymać 160 punktów za: test wiedzy ogólnej, ocenę sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną.

Na dodatkową gratyfikację mogą liczyć kandydaci, którzy mają wykształcenie średnie lub wyższe, a także umiejętności takie jak tytuł ratownika, prawo jazdy, uprawnienia instruktora sportów walki etc.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera