Byli policjanci mogą wrócić do służby. Dziś śląska policja organizuje nabór tylko dla funkcjonariuszy, którzy wcześniej opuścili jej szeregi

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Dariusz Bloch
Udostępnij:
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli policjanci wrócili do służby. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach prowadzi specjalną rekrutację dla osób, które wcześniej opuściły jej szeregi. - To stała procedura - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak. W śląskim garnizonie są 772 wakaty.

Byli funkcjonariusze mogą wrócić do służby. W czwartek, 1 kwietnia, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach organizuje rekrutację tylko i wyłącznie dla osób, które w ciągu ostatnich trzech lat opuściły formację, a teraz chcą ponownie zaciągnąć się w jej szeregi.

- Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone na podstawie art. 25 ust. 3 pkt 3 ustawy o policji z 6 kwietnia 1990 roku jest stałą procedurą w garnizonie śląskim - przekonuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obecnie w garnizonie policji pracuje 12467 osób. Mundurowi wciąż szukają chętnych na 772 wakaty.

Terminy rekrutacji do śląskiej policji:

 • 1 kwietnia - tylko dla byłych funkcjonariuszy;
 • 20 kwietnia;
 • 13 lipca;
 • 15 września;
 • 3 listopada;
 • 30 grudnia.

Ilu byłych funkcjonariuszy wraca do służby?

Jak wygląda zainteresowanie przyjęciem do służby wśród byłych mundurowych?

W 2019 roku wszczęto 22 ponowne procesy rekrutacyjne. Przyjęto jedenaście osób. Rok później postępowania były 24, a sukcesem zakończyło się pięć.

- Zaznaczyć należy, że liczba wszczętych postępowań nie odpowiada ilości zainteresowanych przyjęciem do służby byłych funkcjonariuszy. Liczba zainteresowanych jest mniejsza niż liczba wszczętych postępowań - informuje asp. sztab. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wynika to z faktu, że część kandydatów oblewa jeden z etapów naboru. Wówczas, kiedy kolejny raz starają się o przyjęcie, jest wobec nich wszczynane nowe postępowanie.

Nie przeocz

- W statystykach nie są ujęci także byli funkcjonariusze, którzy w trakcie służby nie uzyskali przeszkolenia zawodowego podstawowego lub uzyskali to przeszkolenie, a złożyli dokumenty po upływie 3 lat od zakończenia służby i ubiegają się o ponowne przyjęcie. W systemie widnieją jako zwykli kandydaci, nie podlegając procedurze z art. 25 - precyzje członek biura prasowego KWP.

Jak wygląda nabór do służby w policji?

 1. Test wiedzy ogólnej składający się z 40 pytań: a, b, c, d. Za każdą poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt.
 2. Ocena sprawności fizycznej w formie tory przeszkód, na którego pokonanie kandydaci mają minutę i 41 sekund. Sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość.
 3. Badanie psychologiczne MultiSelect-R określające predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata, które predysponują go do pracy w służbach.
 4. Rozmowa kwalifikacyjna weryfikująca zdolności kandydata do skutecznego komunikowania się. Komisja sprawdza także motywację do podjęcia służby, postawę społeczną i zdolności autoprezentacji.
 5. Komisja lekarska, która ocenia kondycję psychiczną i fizyczną kandydata.
 6. Postępowanie sprawdzające celem ustalenia, czy kandydat jest osobą zdolną do otrzymania informacji niejawnych.
 7. Lista rankingowa tworzona w celu selekcji najlepszych kandydatów do służby.

W sumie na etapie rekrutacji można otrzymać 160 punktów za: test wiedzy ogólnej, ocenę sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną.

Na dodatkową gratyfikację mogą liczyć kandydaci, którzy mają wykształcenie średnie lub wyższe, a także umiejętności takie jak tytuł ratownika, prawo jazdy, uprawnienia instruktora sportów walki etc.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie