Były poseł PiS z Rybnika zatrzymany przez CBA pod zarzutem "korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych"

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Były poseł PiS z Rybnika Grzegorz J. zatrzymany przez CBA m.in. pod zarzutem korupcji.
Były poseł PiS z Rybnika Grzegorz J. zatrzymany przez CBA m.in. pod zarzutem korupcji. arc. DZ
Udostępnij:
Były poseł PiS z Rybnika, Grzegorz J., został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Był posłem na Sejm RP w latach 2005-2019. Sprawa dotyczy korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Grozi mu do 8 lat więzienia. Został aresztowany na 3 miesiące.

Były poseł PiS z Rybnika zatrzymany przez CBA pod zarzutem "korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych"

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali byłego Posła na Sejm RP w latach 2005-2019. Sprawa dotyczy korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

- Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali na polecenie Lubelskiego II Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Grzegorza J., byłego Posła na Sejm RP w latach 2005-2019 - potwierdza Wydział Komunikacji Społecznej CBA w Warszawie.

Mężczyzna został zatrzymany w Rybniku. Czynności mają związek z postępowaniem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-2018.

Prowadzone śledztwo dotyczy ponadto powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za łapówki. Po zakończeniu czynności procesowych mężczyzna został przewieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Nie przeocz

Grzegorz J. jest podejrzewany o przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie i przyczynienie się do powołania na stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Usłyszał także zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej oraz przekroczeniem uprawnień Posła na Sejm RP do podejmowania interwencji poselskiej w przedsiębiorstwie państwowym poprzez wywieranie wpływu na podejmowane przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzje.

Prokuratura Krajowa w Warszawie nadzorująca sprawę potwierdza, że Grzegorz J. został zatrzymany na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Jakie zarzuty usłyszał dokładnie?

- Prokurator ogłosił Grzegorzowi J. pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym, które mają związek z przyjęciem korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie ustalonych osób na stanowiska kierownicze w grupie kapitałowej, w której udziały posiadał Skarb Państwa kwalifikowane z art. 228 § 1kk. Kolejny zarzut dotyczy okresu w którym Grzegorz J. był posłem na Sejm RP i wówczas przekroczył posiadane w tym zakresie uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 231 § 2 kk. Grzegorz J. utwierdzając w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucji państwowej, w zamian za korzyść majątkową, podjął się pośrednictwa w załatwieniu powołania ustalonej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie - informuje rzecznik prasowy PK, prokurator Łukasz Łapczyński.

Do zdarzeń objętych zarzutami doszło od listopada 2016 r. do grudnia 2018 r. w Rybniku i innych miejscowościach na terenie woj. śląskiego.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

- Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, które pod warunkiem wpłaty przez podejrzanego kwoty 500 tysięcy złotych może ulec zmianie na poręczenie majątkowe, dozór policji lub zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu - dodaje prokurator Łapczyński.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie