Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: 50 kamienic do wyburzenia. Ale trwają też remonty

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
MANO
50 kamienic do wyburzenia. Część budynków trzeba rozebrać jak najszybciej. Ale trwają też remonty

50 kamienic do wyburzenia. Część budynków trzeba rozebrać jak najszybciej. Ale trwają też remonty

Intensywne opady, nie do końca najlepsze zabezpieczenia - to, zdaniem Elżbiety Kwiecińskiej, szefowej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bytomiu, były główne przyczyny osunięcia się ściany kamienicy w Rozbarku. Do zawalenia się pustostanu doszło 21 lutego w niedzielę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wykonawca odebrał nakaz natychmiastowej rozbiórki.

Właścicielem budynku jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Tak naprawdę budynek był przeznaczony do rozbiórki już od ośmiu lat.

Rozebrali budynki przy ośmiu ulicach

Trzy lata temu, w kwietniu, tylko w jednym dniu runęły trzy kamienice. Po tym wydarzeniu powstała lista najpilniejszych budynków do rozbiórki. Sprawdziliśmy, czy faktycznie zostały rozebrane i już nie zagrażają.

Jak informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego Urzędu Miejskiego, tylko w ubiegłym roku rozebrano budynki przy ul. Dworcowej 23, Jagiellońskiej 20, Katowickiej 44, Kołłątaja 21-27, 22-28, Nawrota 17, Piekarskiej 44, Racławickiej 24 i Sie-mianowickiej 29. W latach 2013 i 2014 rozebrano też domy przy ul. Witczaka 56, Piekarskiej 72 i Musialika 7. Ze wskazanych do rozbiórki przez PINB w 2013 roku wciąż na nią czekają domy przy ul. Jałowcowej 4 (prywatny właściciel) i Musialika 3.

- Obecnie odbywa się rozbiórka budynku oficyny przy ul. Piekarskiej 28 - mówi Tomasz Sanecki. W tym roku rozebrana zostanie też oficyna przy ul. Chorzowskiej 7. W planach na 2016 rok do rozbiórki jest również budynek oficyny przy ul. Piłsudskiego 15 , ale tu wszystko zależy od pieniędzy. - Łącznie do wyburzenia mamy 50 kamienic - mówi Sanecki.

Ruszają także z remontami

W 2015 roku przez Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów w całości zostały wyremontowane budynki przy ul. Oświęcimskiej 29, 31, 31a.

Natomiast w 17 innych budynkach w mieście wykonano remonty stropu, dachu, klatki schodowej, instalacji elektrycznej). Największe wydatki wśród projektów Obszarów Strategicznej Interwencji zaplanowano na termomodernizację oraz zmianę systemu ogrzewania budynków w śródmieściu - 1,4 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera