Bytom: Dariusz Hywel na boisku gra z jedną nogą. I daje...

  Bytom: Dariusz Hywel na boisku gra z jedną nogą. I daje radę!

  Magdalena Nowacka - Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Dariusz Hywel na boisku gra z jedną nogą. I daje radę!
  1/6
  przejdź do galerii

  ©fot. Bart Foto Sport

  Bytom: Od dwóch miesięcy gra w jedynej na Śląsku drużynie piłki nożnej dla niepełnosprawnych. Dariusz Hywel jest pierwszym bytomianinem, który oficjalnie trenuje Amp Futbol. Ale nie tylko
  Dariusz Hywel. Możecie spotkać go, gdy biega po parku Fazaniec w Szombierkach. Albo szaleje na rowerze, regularnie biorąc udział w bytomskich masach krytycznych. No a od niedawna gra także bardziej zawodowo w piłkę nożną. Należy do drużyny Kuloodporni z Bielska-Białej. Jest niepełnosprawny od 23 lat.

  - Miałem wypadek, kiedy odbywałem służbę wojskową. Ze zmiażdżoną kończyną spędziłem siedem lat w szpitalu.
  Konieczna była amputacja prawej nogi - mówi krótko. Pochodzi z Przemyśla, ale po wypadku chciał diametralnie zmienić życie. I jechać tam, gdzie łatwiej wtedy było o pracę. To nowe życie zaczął w Zabrzu. Potem były studia w Warszawie. A po studiach razem z żoną wrócił na Śląsk. Do Bytomia. Tu mieszka już od 8 lat - w Szombierkach.

  - Zawsze lubiłem sport, a piłka nożna to była moja pasja. Tam, gdzie się wychowałem na Podkarpaciu, była zasada, że chłopak powinien dobrze grać w piłkę nożną, pływać , no i się bić - śmieje się Darek. Tego ostatniego nie wziął sobie do serca. Ale resztę - jak najbardziej. A po wypadku tez dużo ćwiczył. Amp Futbolem zainteresował się podczas oglądania różnych sportów paraolimpijskich.
  - To piłka nożna dla osób niepełnosprawnych. W polu grają zawodnicy po amputacji nóg, a na bramce ci, którzy mają amputowaną jedną ręką. Wiedziałem, że to jest coś dla mnie. Zacząłem szukać i okazało się, że na całym Śląsku jest tylko jedna taka drużyna - Kuloodporni Bielsko - Biała. Raz w tygodniu trenują pod okiem licencjonowanego trenera Macieja Kozika i opieką Daniela Kawki, założyciela drużyny i fizjoterapeuty. W marcu 2016 drużyna będzie zgłaszana do ekstraklasy Amp Futbol. Będzie to już piąty zespół w ekstraklasie polskiej. A co robi Dariusz, kiedy nie trenuje?

  - Jestem mocno zaangażowany w aktywizację osób niepełnosprawnych, jestem zresztą doradcą zawodowym. Pomagam niepełnosprawnym szukać pracy. Zachęcam też do uprawiania sportu, co jednak spotyka się z oporem. Często je wyciągnąć z domu, tracą motywację, słabnie ich poczucie wartości - przyznaje. Miewa też sytuacje, kiedy osoba niepełnosprawna, nie wiedząc, że Darek jest po amputacji, zarzuca mu, że zbyt łatwo mówi bo jego nie "to" nie spotkało. - Podwijam wtedy spodnie i pokazuje protezę - mówi Darek. To działa. Dlatego Dariusz jest zwolennikiem, żeby doradcy zawodowi czy pełnomocnicy ds. osób niepełnosprawnych, byli też niepełnosprawni.
  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał