Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: drogowskaz dla rodzin. Kampania przeciw przemocy wobec dzieci

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Ruszyła kampania „Drogowskaz dla rodzin”
Ruszyła kampania „Drogowskaz dla rodzin” Materiały prasowe
Tysiąc plakatów, 10 tysięcy ulotek, 700 lnianych toreb, a także informacje na citylight’ach. To wszystko w ramach kolejnej odsłony kampanii przeciw przemocy wobec dzieci. Kampania nosi tytuł „Drogowskaz dla rodzin”.

Marta Szmelcer, pomysłodawczyni i koordynatorka kampanii zwraca uwagę na jasny przekaz. Znaki „stop” użyto do wyeksponowania czynności zakazanych, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka.

Pojawiają się na nich takie hasła jak: nie poniżam, nie karcę, nie ośmieszam, nie obrażam, nie policzkuję, nie wyzywam, nie popycham, nie szarpię.

Znaki informacyjne to w bytomskiej kampanii to natomiast rysunki i hasła, które pokazują, co należy robić, by wychować pewnego siebie, szczęśliwego młodego człowieka. Pojawiają się na nich rysunki i napisy z hasłami: spędzam wspólnie czas, szanuję, akceptuję, słucham, przytulam, kocham.

Ulotki będą kolportowane w miejskich instytucjach, szpitalach, przychodniach, sklepach i organizacjach pozarządowych. Znajdują się tam nie tylko porady, jak reagować na przemoc, ale też wskazówki, jak być dobrym rodzicem.

Jednym z elementów kampanii są też lniane torby ze znakiem drogowym i hasłem „I ty możesz być dobrym rodzicem”.

Kampania jest odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, który w raporcie „Przemoc w wychowaniu w opinii społecznej oraz w relacjach rodziców” wykazuje, że nadal ok. 1/3 społeczeństwa aprobuje stosowanie kary fizyczne w wychowaniu. Około jedna czwarta osób uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą.

Kampania wizerunkowa jest już ostatnim modułem tego projektu. Wcześniej, podczas specjalnych warsztatów, pracownicy socjalni, asystenci rodzin oraz kuratorzy sądowi zachęcali rodziców i opiekunów rodziców zastępczych do podniesienia kompetencji rodzicielskich. Ponadto w Biurze Promocji Bytomia, w ramach spotkań z ekspertem można było skorzystać z porad dotyczących wychowania.

Nad kampanią „Drogowskaz dla rodzin” pracował wieloosobowy zespół składający się z przedstawicieli: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED", Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji oraz Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!