Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom, Katowice: Rozbark i Nikiszowiec na wspólnym szlaku

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Zdjęcie przedstawia artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w strojach rozbarskich w Nikiszowcu. Zdjęcia pochodzą z zasobów archiwum Zespołu.
Zdjęcie przedstawia artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w strojach rozbarskich w Nikiszowcu. Zdjęcia pochodzą z zasobów archiwum Zespołu. Irek Dorożański
Bytom, Katowice: Rozbark i Nikiszowiec na wspólnym szlaku.

Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych organizuje projekt. „Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku”. Realizowany będzie on w dwóch miejscach - obu bardzo ważnych dla śląskiej kultury. Dlatego jednym z celów projektu będzie wzmocnienie i promocja lokalnej tradycji i tożsamości - głównie w oparciu o wiedzę i zasoby mieszkańców. Rozpocznie się we wrześniu i potrwa do końca roku. Adresowany jest do osób powyżej 60.roku życia.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Pierwsze spotkania odbędą się: 29 sierpnia (poniedziałek) o godz. 17 w Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. Dla mieszkańców Rozbarku - 30 sierpnia (wtorek) godz. 17 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark

- W ramach projektu stworzone zostanie społeczne archiwum, opierające się m.in. na zdjęciach, starych pocztówkach i pamiątkach oraz opowieściach ludzi - mówi Małgorzata Krakowiak z FIL. - Zebrane materiały wykorzystane zostaną do stworzenia wspólnej publikacji na temat Rozbarku i Nikiszowca, która będzie miała także na celu zachęcenie do odwiedzenia tych miejsc.

Będzie też gotowanie typowych śląskich potraw oraz rekonstruowanie gier śląskich.

Równocześnie uczestnicy zdobędą konkretną wiedzę (m.in. obsługa komputera i nowe technologie, spotkanie z prawnikiem i psychologiem), poznają innych ludzi i w niebanalny sposób spędzić czas.

- Niektóre z działań mają jednak charakter międzypokoleniowy , dlatego zapraszamy do udziału także osoby młodsze. Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy mają w swoich domowych archiwach materiały dotyczące historii i tradycji dzielnicy lub chcieliby podzielić się z nami opowieścią o tym, jak kiedyś żyło się na Rozbarku lub w Nikiszowcu. Chcemy ocalić od zapomnienia jak najwięcej wspomnień – tych materialnych i niematerialnych - podkreślają organizatorzy.

Kontakt: telefoniczny: 664 222 044 lub e-mailowo: [email protected]. Mieszkańcy Rozbarku mogą także dzwonić: 732 269 265 lub pisać na e-mail: [email protected]. Aktualne info nt. projektu: www.facebook.com/RozbarkNikiszowiec/
Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!