Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Projekt LoCAL. Domy ogrzeją wodami kopalnianymi

Paweł Szałankiewicz
Jeśli system się sprawdzi, Armada będzie chciała go w przyszłości wykorzystać do ogrzewania nowego osiedla
Jeśli system się sprawdzi, Armada będzie chciała go w przyszłości wykorzystać do ogrzewania nowego osiedla Paweł Szałankiewicz
W Bytomiu zakończono projekt, który może zaowocować w przyszłości bardziej ekonomicznym podejściem do ogrzewania domów.

Projekt LoCAL „Czysta Energia - drugie życie kopalni (LoCAL): Zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej” jest realizowany od trzech lat w trzech europejskich krajach: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Jego celem było wykorzystanie energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła do ogrzewania budynków.

Projekt, którego koordynatorem jest Główny Instytut Górnictwa, realizowany jest w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali. W Bytomiu był testowany przez firmę Armada Development.

- W ramach projektu wykonaliśmy instalację odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku naszej siedziby - mówi Anna Hyria, projekt manager w Armadzie. - Jest to instalacja demonstracyjna, która pokazuje schemat działania takiego systemu. Woda pochodzi z odwadniania starych chodników kopalnianych. Za odwadnianie jest odpowiedzialny Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, działający w strukturach SRK. Stąd też wymagane było uzyskanie zgody na poprowadzenie rurociągu do budynku Armady.

- Wykorzystujemy ją tylko do ogrzewania pomieszczeń biurowych, bez ogrzewania wody. Na potrzeby funkcjonowania biura nie zużywamy dużo ciepłej wody i z ekonomicznego punktu widzenia montowanie dodatkowych urządzeń do jej ogrzewania byłoby nieopłacalne - dodaje, podkreślając przy tym, że dla mieszkalnictwa opłacalne byłoby ogrzewanie zarówno pomieszczeń dzięki centralnemu ogrzewaniu, jak i za pomocą ciepłej wody użytkowej.

Problem jednak w tym, że na razie nie wiadomo dokładnie, jak system sprawdza się we wszystkich warunkach pogodowych, a zwłaszcza zimą. Stąd też dopiero po pełnym sezonie grzewczym będzie jasne, czy warto w niego zainwestować na szerszą skalę.

A sama realizacja projektu kosztowała Armadę około 300 tys. zł, przy czym wkład własny wynosił 40 procent, reszta była dotacją z UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera