Bytom: Tragiczny wypadek na ul. Siemianowickiej. 14-letnia...

  Bytom: Tragiczny wypadek na ul. Siemianowickiej. 14-letnia dziewczyna wypadła z okna

  MAG

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Tragiczny wypadek na ul. Siemianowickiej. 14-letnia dziewczyna wypadła z okna
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Grabowska

  Tragiczny wypadek na terenie pustostanów przy ul Siemianowskiej w Bytomiu. Z okna, z trzeciego piętra jednego z budynków wypadła nastolatka. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował ją do szpitala w Katowiach.
  Do wypadku doszło 27 kwietnia na terenie opuszczonych hoteli robotniczych przy ul. Siemianowickiej. Nastolatka wraz ze znajomymi weszła do jednego z pustostanów na trzecie piętro. Wypadła z okna i w wyniku upadku doznała szerokich obrażeń. Za pomocą śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowano ją do szpitala w Katowicach- Ligocie. Dziewczynka doznała obrażeń m.in. zmiażdżenia kręgowego. Jej stan jest poważny, spędzi w szpitalu pół roku.

  – Kiedy przechodziłem obok, było pogotowie, straż pożarna i ta młoda dziewczyna leżała na chodniku. – mówi Wojciech, jeden z pracowników pobliskiego zakładu. - Wzięli ją spod bloku i na noszach wsadzili do helikoptera. Prawdopodobnie zleciała z trzeciego piętra, drugiego budynku od prawej strony, ponieważ na jego wysokości leżała. – dodaje.

  Na terenie obiektów miało powstać 150 lokali socjalnych o powierzchni od 20 do 50m kw. Inwestycja miała zostać przeprowadzona w latach 2018 – 2019, niestety w wyniku sławnych „cięć budżetowych”, zrezygnowano z tego projektu. Do budynku, z którego wypadła dziewczyna, można dostać się bez problemu. Schody do niezamurowanego wejścia budzą ciekawość i wręcz zachęcają do sprawdzenia, jak wygląda wnętrze obiektu. Przy ul. Siemianowickiej znajdują się trzy pustostany, z czego tylko jeden jest zabezpieczony, z zamurowaniem parteru. - To jest akurat ten, który w 2016 był kontrolowany przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Bytomiu i nie było podstaw do dalszego prowadzenia postępowania, natomiast w stosunku do tych dwóch budynków, które jeszcze nie były skutecznie zabezpieczone, toczyło się postępowanie w sprawach własnościowych, dlatego były tylko doraźne zabezpieczenia - mówi Elżbieta Kwiecińska, inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu. - Na razie są zrobione doraźne formy oznakowania i odgrodzenia tego terenu. W zaleceniach jest wykazane, że należy zamurować pozostałe budynki. Decyzja na wykonanie skutecznych zabezpieczeń jest już przygotowana, w poniedziałek zostanie dostarczona gminie – dodaje.

  Jak wyglądają „doraźne zabezpieczenia”? Rozwinięto biało-czerwoną taśmę ostrzegawczą dookoła budynków, która już jest zerwana i ustawiono paletę z tabliczką "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony" na drodze dojazdowej – aktualnie leży już na ziemi. –– Doraźne zabezpieczenia mogły być sforsowane. Jak nie ma skutecznych zabezpieczeń, to bez problemu można dostać się do budynku – stwierdza inspektor Kwiecińska.

  Dokładne okoliczności zdarzenia wyjaśnia prokuratura. Sprawą zajmuje się również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Co zamierzają zrobić władze miasta? - . W Bytomiu jest wiele pustostanów i ciężko jest je wszystkie zabezpieczyć. Na każdych wiszą tabliczki, że jest zakaz wstępu. W miarę możliwości są zabezpieczone. Ze względu na to, co się stało, pustostany będą zamurowane jak najszybciej mówi Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miejskiego.

  Rodzina dziewczynki jest teraz w bardzo trudnej sytuacji. Władze miasta zleciły już przygotowania mieszkania komunalnego, dostosowanego do potrzeb dziewczynki, które zostanie udostępnione rodzinie, w zamian za aktualne mieszkanie komunalne, będące z resztą w fatalnym stanie. Ponad to rodzina nastolatki nie ma wystarczających środków do życia. Na facebooku powstała grupa „Pomoc dla Malwiny z Bytomia”. Znajduje się w niej już 351 internautów, którzy chcą wesprzeć dziewczynę. Potrzebne są środki czystości, przybory higieniczne i pioluchomajtki w rozmiarze M. Bytomski MOPR wysłał już psychologa i zaoferował dalsze wsparcie psychologiczne.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rudawewiora

  Ruda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szkoda dziewczyny i życzę jej zdrowia ale jest masa innych miejsc niż takie pustostany na spędzenie czasu z przyjaciółmi.Natomiast faktem jest że powinien właściciel zadbać o zabezpieczenie tego...rozwiń całość

  Szkoda dziewczyny i życzę jej zdrowia ale jest masa innych miejsc niż takie pustostany na spędzenie czasu z przyjaciółmi.Natomiast faktem jest że powinien właściciel zadbać o zabezpieczenie tego miejsca aby innych nie korciło i koniec.Czy musi dojść do wypadku aby ktoś zaczął myśleć? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziewczynka 14

  paula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  co te dzieci tam robiły? nie wiedza ze do takich opuszczonych obiektów sie nie wchodzi .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki już rozum 14-latki

  sojer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  To był początek majówki, słoneczna pogoda, a skoro budynki niezabezpieczone to nastolatki zrobiły sobie tam melinę. Taki buraczany wiek i buraczany mózg. Może ktoś ją wypchnął, może była pijana. To...rozwiń całość

  To był początek majówki, słoneczna pogoda, a skoro budynki niezabezpieczone to nastolatki zrobiły sobie tam melinę. Taki buraczany wiek i buraczany mózg. Może ktoś ją wypchnął, może była pijana. To bez znaczenia, może zacząć poszukiwania różowego wózka inwalidzkiego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA