Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomskie Miechowice pięknieją jesienią! Przygotowaliśmy zdjęcia i masę ciekawostek o największej dzielnicy Bytomia. Zobaczcie sami!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Elektrownia została wybudowana w czasie II wojny światowej. Wkraczające do Miechowic wojska sowieckie rozgrabiły to miejsce, dokonały demontażu urządzeń, które ostatecznie wywieziono w głąb ZSRR.7 listopada 1953 roku nastąpiło nowe otwarcie elektrowni, z zainstalowanymi nowymi urządzeniami. W kolejnych latach uruchomiono instalacje ciepłownicze.
Elektrownia została wybudowana w czasie II wojny światowej. Wkraczające do Miechowic wojska sowieckie rozgrabiły to miejsce, dokonały demontażu urządzeń, które ostatecznie wywieziono w głąb ZSRR.7 listopada 1953 roku nastąpiło nowe otwarcie elektrowni, z zainstalowanymi nowymi urządzeniami. W kolejnych latach uruchomiono instalacje ciepłownicze. Aleksandra Wielgosz
Mimo że Miechowice od 1951 roku stanowią dzielnicę Bytomia, zachowały swój niepowtarzalny charakter. Kwitnie tu życie kulturalne, mieszkańcy korzystają z zasobów lasu i okolicznego parku. I mimo że ostatnia miechowicka kopalnia została ostatecznie zamknięta w 1999 roku, większość mieszkańców uchroniła się przed radykalną zmianą warunków ekonomicznych. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zdjęcia Miechowic w jesiennej odsłonie oraz szereg ciekawostek!

Pierwsze wzmianki o Miechowicach pochodzą z 1336 roku, okazuje się, że już wtedy na terenie przyszłej dzielnicy Bytomia, istniał kościół św. Krzyża i jego parafia. Naturalnie, była to inna świątynia, niż ta którą znamy dzisiaj. Obecny kościół pod tym wezwaniem powstał dopiero w latach 1856 - 1864. Długa historia Miechowic ma niemały wpływ na mieszkańców. Zachowały się tu poniemieckie zabudowania i plany zagospodarowania przestrzennego. W ciepły, jesienny dzień Miechowice prezentują się wyjątkowo urokliwie, za sprawą nagromadzenia terenów zielonych. Zobaczcie naszą galerię i poznajcie ciekawostki, fakty historyczne i dzisiejsze bolączki dzielnicy.

Mieszkańcy Miechowic rozróżniają trzy podstrefy:

  • Osiedle - najmłodsza część dzielnicy, wybudowana z myślą o stworzeniu "sypialni miasta". Mieszkańcy Miechowic od lat spotykali się tu podczas zakupów na targowisku usytuowanym przy ulicy Stolarzowickiej.
  • Kopalnia - osiedle złożone w większości z bloków czterokondygnacyjnych wybudowanych wokół KWK "Miechowice" i elektrowni "Miechowice". Wokół ulicy Francuskiej można zobaczyć domki fińskie sprowadzone do Polski zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
  • Stare Miechowice - na tym terenie dzielnicy, jak nigdzie indziej, możemy dotknąć historii tego miejsca. Znajdują się tu stare poniemieckie zabudowania, zmodernizowany przed dwoma laty pałac należący do rodziny Tiele-Winklerów i domek Matki Ewy.

Miechowice są idealnym miejscem do tropienia trudnej historii Śląska. Naturalna zasobność tej ziemi, stała się jej największym bogactwem, ale też przekleństwem. Dzisiaj prezentujemy kilkanaście ciekawostek historycznych, ale również tych związanych z dzisiejszym funkcjonowaniem dzielnicy.

Norbert Bonczyk, miechowicki ksiądz i poeta, w swoim poemacie "Stary kościół miechowski" pisał "Pójdź ty no do Miechowic, zatop w ich zieleni". Jego słowa, choć zapisane końcem XIX wieku, są nadal aktualne. Miechowice słyną z terenów zielonych, jednak ich zasoby są tak duże, że zasługują na osobny artykuł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera