Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Campus Academy w Sosnowcu. Debata o przyszłości Śląska. Jak zatrzymać wyludnianie się województwa?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Debata o przyszłości Śląska na Campus Academy w Sosnowcu.
Debata o przyszłości Śląska na Campus Academy w Sosnowcu. Marcin Śliwa
W Sosnowcu trwa Campus Academy, podczas którego politycy spotykają się z młodymi ludźmi. W sobotę 25 marca w Zagłębiowskiej Mediatece po wystąpieniu Donalda Tuska odbyła się debata o przyszłości województwa śląskiego. Rozmowa skupiła się wokół zagrożeń związanych z kryzysem demograficznym, a także o strategiach rozwoju dla regionu.

Drugi dzień Campus Academy w Sosnowcu. Debata o przyszłości Śląska

Marek Czyż, który prowadził spotkanie, otworzył dyskusję pytaniem o rozwiązania dla kryzysu demograficznego. Prelegenci i prelegentki mówili o potrzebie wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony środowiska, gdyż wpływa to bezpośrednio na jakość życia, która może również przełożyć się na wzrost dzietności. W tym aspekcie zwrócono również uwagę na konieczność budowy nowych mieszkań i żłobków.

Sporo miejsca poświęcono realizowanym i możliwym kierunkom strategicznym, jednak prowadzący przekonywał, że sporo zostało do zrobienia w takich kwestiach jak usługi komunalne, miejsca w przedszkolach i miejsca parkingowe. - Do wypracowania jest jeszcze sporo i to dużo niżej - zauważa Marek Czyż.

Zgodził się z tym dr hab. Adam Drobniak, kierownik Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który dodał do tego również bezpieczeństwo.

- Moje córki mieszkające w Katowicach sporo narzekają na bezpieczeństwo w autobusach i pojazdach komunikacji publicznej. Mniejsza dzietność to pewne trendy kulturowe i czynniki zewnętrzne. Gospodarka jest przepływowa, a miejsca, które nie tworzą atrakcyjnych warunków mieszkaniowych, dla usług, itd. będą się wyludniać. Tak niestety dzieje się w naszym województwie - mówi Adam Drobniak.

Na potwierdzenie tych słów powołał się na dane migracyjne z Krakowa, gdzie aż 50 procent przyjezdnych do miasta stanowią ludzie z aglomeracji śląskiej, często są studenci oraz młodzi i wykształceni pracownicy.

Eurodeputowany Jan Olbrycht przypomniał, że Śląsk ma za sobą 150-200 lat eksploatacji przemysłu górniczego, hutniczego, chemicznego itd.

- Chodzenie po hałdach nie jest czymś zdrowym, odradzam, bo jest tam tablica Mendelejewa. Aż 17% terenów zabudowanych w województwie to tereny poprzemysłowe. Zdoła to odwrócić dopiero pokolenie waszych dzieci - mówił Jan Olbrycht do zgromadzonych na Campus Academy.

Wyludnianie się województwa śląskiego to część szerszego problemu Polski i Europy. W jego ocenie w naszym regionie może to zmienić rozwój przemysłu wydarzeń, gamingowego oraz inwestycje w przemysł nowych technologii.

Agata Otrębska, aktywistka klimatyczna i feministyczna, zwróciła uwagę, że brakuje spójnej wizji i pomysłu na to, jak rozwiązać współczesne problemy.

- Brakuje nam wizji. Nie widzę, żeby politycy na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym mieli wizję przyszłości i mówili jak do niej dojść - mówi Agata Otrębska. - Życie w przyszłości powinno być zorientowane wokół wspólnot, np. wspólnot energetycznych, które mogą rozwiązywać problemy ubóstwa energetycznym. Nikt jednak nie mówi o roli i znaczeniu wspólnot - dodaje.

Aktywistka zauważyła również, że na Śląsku wiele lat mówi się o zmianach w górnictwie i energetyce, a ludzie stracili tym zainteresowanie i nie wierzą w kolejne deklaracje.

- Oczekuję, że będą konsultacje, prawdziwy dialog i pytanie ludzi o to, czego trzeba w regionie - apeluje Agata Otrębska. -Jako Śląski Ruch Klimatyczny chcieliśmy wejść w skład zespołu sprawiedliwej transformacji przy marszałku. Nie udało się. Był to zespół ekspercki, super, ale jako mieszkanki i mieszkańcy nie mieliśmy dostępu - dodaje.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, przekonywał, że trzeba skupić się na pracy, a nie na tworzeniu kolejnych strategii, gdyż samorządy otrzymują za dużo tego typu dokumentów, których nie są w stanie realizować. Jan Olbrycht zaś zauważył, że w regionie który ma 4,5 mln osób, nie ma sensu robić jednego programu rozwoju, a poszczególne subregiony powinny rozwijać w swoim kierunku i tempie. Zgodził się z tym Adam Drobniak Adam Drobniak mówiąc, że strategie realizowane w oddolnych strukturach mają sens.

- Bielsko wkrótce wyprzedzi Katowice nie mówiąc o Zagłębiu Dąbrowskim - przekonuje Adam Drobniak.

Jak Olbrycht na zakończenie odniósł się również do spraw związanych z klimatem.

- Klimat to nie jest kierunek dla rozwoju, to potrzeba egzystencjalna. Pytanie jest w jakim tempie to zrobić. To co w Parlamencie Europejskim było oczywiste rok temu, dziś już takie nie jest - mówi Jan Olbrycht.

Eurodeputowany przekonywał, że dziś w Parlamencie Europejskim już niewiele mówi się o Zielonym Ładzie, a rozmowy zdominowała wojna, konieczność utrzymania miejsc pracy i energetyka. Niemcy zablokowały planowane przez UE na 2035 rok wstrzymanie produkcji samochodów spalinowych, na co źle zareagowali Francuzi, którzy zamierzają wrócić do atomu, a niektóre kraje już teraz wróciły do wydobycia węgla.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera