MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA zatrzymało sześć osób, w tym dwóch urzędników, którzy mieli powoływać się na wpływy w urzędach, areszcie śledczym i prokuraturze

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób, w tym dwóch urzędników z województwa lubuskiego oraz emerytowanego oficera policji, w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach. Do zatrzymań doszło w wyniku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Delegaturę CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Informację podało CBA w poniedziałkowym komunikacie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało sześć osób, w tym dwóch urzędników z województwa lubuskiego oraz emerytowanego oficera policji, w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej. Do zatrzymań doszło w wyniku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Delegaturę CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Zakres śledztwa i zarzuty

Śledztwo obejmuje lata 2020-2022 i dotyczy powoływania się na wpływy w różnych urzędach, aresztach śledczych oraz prokuraturach. Zgodnie z komunikatem CBA, dochodzenie uwzględnia także przypadki ujawniania przez funkcjonariuszy publicznych informacji związanych z wykonywaniem czynności służbowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur przez podmioty gospodarcze.

Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, że osoby powiązane z urzędami, w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę, podejmowały się bezprawnych działań na rzecz podmiotów działających w sektorze usług budowlanych i utylizacji odpadów. Urzędnicy mieli również ujawniać nieuprawnionym osobom informacje zdobyte podczas pełnienia funkcji publicznych.

Podmioty gospodarcze w ramach wzajemnych powiązań wystawiały nierzetelne faktury. Nie dokumentowały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, lecz były wykorzystane do rozliczeń należnego podatku VAT. Nienależne zwroty i obniżenia podatku stanowiły formę korzyści majątkowej tych podmiotów.

Akcja zatrzymania i dowody

Zatrzymań dokonano w Warszawie, Katowicach oraz w województwach lubuskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze CBA z kilku delegatur oraz policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa i Poznania. Podczas przeszukań zabezpieczono elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe oraz dokumentację dowodową, w tym kilkanaście tzw. pustych faktur.

Postępowanie prokuratorskie

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty płatnej protekcji oraz, w przypadku urzędników, zarzuty ujawnienia tajemnicy służbowej i zawodowej. Trzech podejrzanych zostało aresztowanych na trzy miesiące, podczas gdy wobec pozostałych dwóch osób, w tym wysokiego rangą urzędnika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zastosowano poręczenie majątkowe. Jedna osoba została objęta dozorem policyjnym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni