MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA zatrzymało sześć osób, w tym dwóch urzędników, którzy mieli powoływać się na wpływy w urzędach, areszcie śledczym i prokuraturze

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób, w tym dwóch urzędników z województwa lubuskiego oraz emerytowanego oficera policji, w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach. Do zatrzymań doszło w wyniku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Delegaturę CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Informację podało CBA w poniedziałkowym komunikacie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało sześć osób, w tym dwóch urzędników z województwa lubuskiego oraz emerytowanego oficera policji, w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej. Do zatrzymań doszło w wyniku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Delegaturę CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Zakres śledztwa i zarzuty

Śledztwo obejmuje lata 2020-2022 i dotyczy powoływania się na wpływy w różnych urzędach, aresztach śledczych oraz prokuraturach. Zgodnie z komunikatem CBA, dochodzenie uwzględnia także przypadki ujawniania przez funkcjonariuszy publicznych informacji związanych z wykonywaniem czynności służbowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur przez podmioty gospodarcze.

Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, że osoby powiązane z urzędami, w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę, podejmowały się bezprawnych działań na rzecz podmiotów działających w sektorze usług budowlanych i utylizacji odpadów. Urzędnicy mieli również ujawniać nieuprawnionym osobom informacje zdobyte podczas pełnienia funkcji publicznych.

Podmioty gospodarcze w ramach wzajemnych powiązań wystawiały nierzetelne faktury. Nie dokumentowały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, lecz były wykorzystane do rozliczeń należnego podatku VAT. Nienależne zwroty i obniżenia podatku stanowiły formę korzyści majątkowej tych podmiotów.

Akcja zatrzymania i dowody

Zatrzymań dokonano w Warszawie, Katowicach oraz w województwach lubuskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze CBA z kilku delegatur oraz policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa i Poznania. Podczas przeszukań zabezpieczono elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe oraz dokumentację dowodową, w tym kilkanaście tzw. pustych faktur.

Postępowanie prokuratorskie

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty płatnej protekcji oraz, w przypadku urzędników, zarzuty ujawnienia tajemnicy służbowej i zawodowej. Trzech podejrzanych zostało aresztowanych na trzy miesiące, podczas gdy wobec pozostałych dwóch osób, w tym wysokiego rangą urzędnika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zastosowano poręczenie majątkowe. Jedna osoba została objęta dozorem policyjnym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni