Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny w dół. Może warto więc kupować?

Maciej Kubiczek
Ceny w dół. Może warto więc kupować?Najlepiej sprzedają się małe mieszkania blisko centrum miast
Ceny w dół. Może warto więc kupować?Najlepiej sprzedają się małe mieszkania blisko centrum miast arc.
Mieszkania nieco staniały - wynika z raportu Home Broker i Open Finance. Chodzi o ceny transakcyjne, a nie wywoławcze. Okazuje się, że te pierwsze w dużych miastach spadły średnio o prawie 1 proc., co ciekawe - najbardziej w Katowicach i Toruniu.

- W poszczególnych ośrodkach miejskich na ceny nieruchomości wpływają inne czynniki niż na rynek ogólnokrajowy. W grę wchodzą m.in. specyfika danego rynku oraz działanie programu Mieszkanie dla Młodych - twierdzi Marcin Krasoń z Home Broker. - W miastach, gdzie program jest łatwo dostępny może on prowadzić  do wzrostu cen na rynku pierwotnym, z kolei tam gdzie o mieszkania w MdM jest trudno, można liczyć na obniżki cen u deweloperów. Od lipca w życie mają wejść zmiany w MdM, który będzie jeszcze bardziej wspierał rodziny wielodzietne, oferując im nawet 30-proc. Dopłatę - dodaje. Z raportu Home Broker i Open Finance wynia, że w skali roku najbardziej znacząco ceny zmieniły się w Bydgoszczy (wzrost o 5,5 proc.) i Lublinie (spadek o 4,6 proc.). Na pięciu najwyższych rynkach (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław) w ciągu ostatnich 12 mies. doszło do obniżki cen w zakresie 1-2 proc. - Z kolei przez ostatni miesiąc, z szesnastu badanych w ramach obliczania Indeksu rynków, ceny obniżyły się na jedenastu a wzrosły tylko na pięciu. 4-proc. obniżki zanotowaliśmy w Katowicach i Toruniu, z kolei w Bydgoszczy, Gdańsku i Szczecinie spadek przekroczył 2 proc. Do najbardziej znaczącego wzrostu (o 3,1 proc.) doszło w Krakowie, gdzie przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania wynosi 6265 zł - informuje Marcin Krasoń.

Najpopularniejsze są mieszkania małe
Kraków jest drugim w Polsce (po Warszawie - średnio 7096 zł za mkw. mieszkania) najdroższym z dużych miast Polski.

Najpopularniejsze są mieszkania o niezbyt wielkim metrażu.  Dlatego od prawie 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania. Od 2011 roku "kurczą się" też domy budowane przez osoby fizyczne - wynika z danych GUS opracowanych przez Lion's Bank. - W przypadku deweloperów poprawa przyjść może już za kilkanaście miesięcy, kiedy zobaczymy realne efekty rekordowo tanich kredytów (niskich stóp procentowych), które skłoniły firmy budujące mieszkania do rozpoczynania śmielszych projektów - twierdzi Bartosz Turek, ekspert Lion's Bank.

Dziś statystyczny mieszkaniec dużego miasta, szukając mieszkania celuje w powierzchnię ok. 40 - 50 m kw. Zupełnie inaczej jest jednak na terenach mniej zurbanizowanych. Tam prym wiodą domy, których powierzchnia rzadko jest mniejsza niż 100 m kw. - Trend do budowania coraz mniejszych mieszkań nie jest nowością - twierdzi Bartosz Turek. - Wszystko zaczęło się wraz z pierwszymi oznakami kryzysu. Już w 2007 roku deweloperzy obawiając się nastania lat chudych przeprojektowywali swoje budynki dążąc do obniżenia całkowitych cen swoich lokali. Coraz częściej pojawiały się kawalerki o powierzchni 25 - 30 m kw., czy dwupokojowe mieszkania na 35 - 40 metrach. Wprowadzanie takich nieruchomości do oferty spowodowało, że już od końca 2008 roku przeciętna powierzchna lokalu oddawanego do użytkowania przez deweloperów zaczęła maleć.

Deweloperzy rozpoczęli wiele nowych inwestycji
W największych aglomeracjach w kraju w ubiegłym roku sprzedało się więcej nowych mieszkań niż w rekordowym jak dotąd pod tym względem 2007 roku. Deweloperzy zachęceni świetnymi wynikami sprzedaży, rozpoczęli w ubiegłym roku wiele nowych inwestycji i dokonywali zakupów gruntów pod kolejne projekty. 

Do wzrostu sprzedaży przyczynił się również program dopłat do kredytów mieszkaniowych - Mieszkanie dla Młodych - w którym jesienią zeszłego roku wzrosły limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Dzięki temu w ostatnich miesiącach 2014 roku wzrosła dostępność mieszkań objętych MdM-em. Teraz znaczenie programu ma szansę jeszcze wzrosnąć.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera