Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny węgla na Śląsku w GRUDNIU 2022. Ile kosztuje tona ekogroszku i orzecha w składach węgla? Ceny ponad 3 tys. zł, ale jest też taniej

Stefan Kowlaski
Ceny węgla w poszczególnych składach różnią się od siebie nawet o tysiąc złotych! Ile kosztuje węgiel w woj. śląskim? Zobaczcie!
Ceny węgla w poszczególnych składach różnią się od siebie nawet o tysiąc złotych! Ile kosztuje węgiel w woj. śląskim? Zobaczcie! arc. Polska Press
Koszty zakupu węgla, mimo że sezon grzewczy jest już w pełni, nie maleją. Kupno każdej tony w śląskich składach nadal wiąże się ze sporym wydatkiem. Ceny najpopularniejszych rodzajów węgla spalanych w przydomowych piecach, czyli orzecha oraz ekogroszku, zaczynają się nieco poniżej 2 tys. zł. Kończą powyżej 3 tys. zł. Zobaczcie w galerii, jak kształtują się ceny węgla w różnych składach w województwie śląskim!

Ceny węgla w województwie śląskim

Węgiel cały czas w cenie. Nieustannie, od dobrych kilku miesięcy, po wybuchu wojny w Ukrainie i nałożeniu embarga na węgiel z rosyjskich kopalń, żeby kupić "czarne złoto" należy głęboko sięgnąć do portfela. Wiele osób już to zrobiło. Nie mając wyjścia, musiało zaopatrzyć się w opał na sezon grzewczy.

I choć ten jest już w pełni, to nie brakuje też takich osób, które ponownie będą musiały kupić węgiel. Stoją za tym m.in. ceny, a także problem z jego dostępnością. Ci, którzy nie byli w stanie wydać nawet kilkunastu (!) tysięcy złotych na zakup węgla na cały sezon grzewczy lub po prostu z powodu jego braków kupili go tylko na część sezonu grzewczego, teraz ponownie stoją przed koniecznością jego kupna. Ile zapłacą tym razem?

Ile kosztuje węgiel w składach w woj. śląskim?

Niezmiennie kupno każdej tony węgla wiąże się ze sporym wydatkiem. Ceny w składach są przy tym bardzo zróżnicowane. Różnica w cenie wynosi nawet ok. tysiąca złotych. A ile dokładnie na węgiel wydają ci, którzy muszą się w niego zaopatrzyć?

Na mniejsze wydatki mogą liczyć te osoby, które w swoich domach mają piec starszego typu i mogą spalać w nim węgiel typu orzech. Jego ceny zaczynają się poniżej 2 tys. zł. Ale niewiele. Najtańszy orzech, jaki udało nam się znaleźć, sprzedaje skład węgla w Dąbrowie Górniczej, który za każdą tonę "życzy sobie" równo 1900 złotych. Najdroższym handluje jeden ze składów w Kaletach, w którym kosztuje on o 1300 zł więcej - 3200 złotych. Uśrednione ceny orzecha wynoszą ok. 2300 zł.

Większy wydatek - choć nie zawsze, bo bywają i składy, gdzie są one w tych samych cenach - wiąże się natomiast z kupnem ekogroszku. Kupno tego rodzaju węgla poniżej 2 tys. zł w składzie graniczy z cudem. Ceny ekogroszku zaczynają się od nieco ponad 2 tys. zł. Najtaniej handluje nim skład węgla z Zawiercia, gdzie każda tona ekogroszku kosztuje 2080 złotych. Są też i takie składy, gdzie podobnie jak za węgiel typu orzech, za ekogroszek również trzeba zapłacić powyżej 3 tys. zł. Tak jest np. w składzie w Mierzęcicach, w którym kosztuje on 3180 złotych. Średnio zakup tony ekogroszku wiąże się z wydatkiem na poziomie ok. 2650 zł.

Węglem handlują też samorządy i PGG

Węgiel niekoniecznie trzeba kupować jednak w składach. O ile ktoś nie zrobił tego jeszcze do tej pory, może zaopatrzyć się w niego w sklepie online Polskiej Grupy Górniczej. Tam ceny są nieco niższe. Ile wynoszą?

Koszt tony ekogroszku to 1520 lub 1770 złotych, w zależności od jego rodzaju. Nieco tańszy jest orzech. Ten już bez znaczenia, z której kopalni, za tonę kosztuje 1470 złotych.

Węglem cały czas handlują także samorządy. Żeby jednak kupić węgiel sprzedawany przez miasto także trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wcześniej nie można było kupić opału w e-sklepie PGG. Wszyscy, którzy spełniają ten i inne wymogi, przysługuje możliwość zakupu w sumie trzech ton węgla z samorządu. Jego cena różni się w poszczególnych miastach. Ustawowo nie może jednak przekroczyć ceny 2 tys. zł za tonę.

Zobaczcie w galerii, jak kształtują się ceny węgla w różnych składach w województwie śląskim!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty