Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemioterapię będzie można przyjmować w domu! Nowy pomysł NFZ popierany przez pacjentów

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Na cykl chemioterapii nie trzeba będzie przychodzić do szpitala. NFZ proponuje, by zakwalifikowani pacjenci przyjmowali chemioterapię w domu. NFZ właśnie konsultuje ten pomysł

Narodowy Fundusz Zdrowia, odpowiadając na postulaty pacjentów chorujących na nowotwory podjął, wspólnie z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, prace nad rozwiązaniem umożliwiającym leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu, czyli w domu!

Pacjenci - mimo choroby i przyjmowania chemioterapii mogą być aktywni zawodowo, ale często właśnie podawanie chemioterapii w warunkach laboratoryjnych wiązało się z koniecznością brania L4.

Tymczasem dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. I leczyć się w domu. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można nosić je w kieszeni lub w pokrowcu. W rezultacie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu.

Przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym. To największe korzyści dla pacjentów, które wiążą się z projektem zarządzenia.

Pozytywnie o nowym rozwiązaniu, zaproponowanym przez NFZ, mówią organizacje pacjentów, zrzeszające osoby z chorobą nowotworową. Podkreślają, że przyjmowanie chemioterapii w warunkach domowych poprawia skuteczność leczenia i powoduje, że chorzy nie czują się wykluczeni.

Nie przegapcie

Oczywiście są choroby nowotworowe wymagające terapii tylko w szpitalu, ale wiele można leczyć w ramach dziennych oddziałów. NFZ chce dzienne oddziały zamienić na dom. Wybór miejsca podania chemioterapii zależy od decyzji lekarza.

Kluczowe jest pierwsze podanie, gdy sprawdza się reakcję chorego na lek, monitoruje ewentualne działania niepożądane. Wtedy konieczny jest pobyt w szpitalu, lecz potem, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, chemioterapia może odbywać się domu.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera