MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Czy dawna restauracja Parkowa w Parku Śląskim stanie się zabytkiem? „Nie jest to decyzja ostateczna”. ZDJĘCIA obiektu

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Restauracja Parkowa w Parku Śląskim w Chorzowie powstała w 1964 roku.
Restauracja Parkowa w Parku Śląskim w Chorzowie powstała w 1964 roku. Mateusz Czajka
Czy dawna restauracja Parkowa w Parku Śląskim w Chorzowie stanie się zabytkiem? Konserwator wpisał ją już na listę. Teraz wiele będzie zależało od tego, czy władze wojewódzkie oraz spółka Park Śląski będą się odwoływać od tej decyzji. Zobacz, jak teraz wygląda obiekt.

Czy decyzja konserwatora w sprawie Parkowej jest ostateczna?

Dawna restauracja Parkowa 10 maja została wpisana na listę zabytków. Ten ponad 50-letni obiekt znajduje się nieopodal kanału regatowego w Parku Śląskim.

- Nie jest to decyzja ostateczna. Możliwe jest jeszcze wniesienie od niej odwołania – informuje rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, Mirosław Rymer.

Stronami w sprawie są właściciele gruntu oraz obiektu. Od decyzji konserwatora może wnieść odwołanie województwo śląskie, spółka Park Śląski oraz Urząd Marszałkowski. Co decyzje konserwatora oznaczają dla właścicieli?

- Oznacza to, że przy zabytku nie można podejmować działań mających wpływ na zmianę wyglądu bądź prowadzących do jego uszkodzenia lub zniszczenia. Po wpisaniu, kiedy decyzja stanie się ostateczna, wtedy wszelkie działania będą wymagały zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z drugiej strony będzie możliwe ubieganie się o dofinansowanie na prace przy tym obiekcie – dodaje rzecznik.

Stanowisko Parku Śląskiego w sprawie Parkowej

Poprosiliśmy Park Śląski o komentarz dotyczący możliwości wpisania obiektu na listę zabytków. Według spółki obiekt zatracił swój pierwotny charakter i jest w bardzo złym stanie technicznym. Na naszych zdjęciach widać m.in. rozmaite niewykończone „dobudówki”.

- Restauracja Parkowa została oddana do użytkowania w 1964 r., jednakże w latach 80. została zniszczona przez pożar, a następnie wielokrotnie przebudowywana przez kolejnych dzierżawców. Doprowadziło to do sytuacji, w której z pierwotnego założenia architektonicznego niewiele dziś pozostało, a sam obiekt, ze względu na stan techniczny, nadaje się do rozbiórki – informuje Park Śląski.

Pokrzyżowane plany Parku Śląskiego?

Spółka, z wyżej wymienionych powodów, miała już plany, co do miejsca, gdzie stoi Parkowa. Wpisanie obiektu na listę zabytków pokrzyżowałoby je jednak.

- Park Śląski planował nadanie temu miejscu nowej formy oraz funkcjonalności poprzez utworzenie Centrum Bioróżnorodności. Charakter i styl architektoniczny oraz materiały, z których może zostać wykonany nowy budynek zostały jasno określone w zapisach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W związku z powyższym, w miejscu aktualnie istniejącego budynku, miał powstać nowy obiekt wybrany w konkursie architektonicznym, który miał nawiązywać do historycznej bryły restauracji „Parkowej”, przy jednoczesnym dostosowaniu obiektu do oczekiwanej funkcji, dzisiejszych standardów wyposażenia oraz wymogów techniczno-budowlanych – pisze Park Śląski.

Spółka dodaje, że budynek w swoim założeniu miał być pasywny (zeroemisyjny). Oprócz funkcji gastronomicznej pełniłby także inne funkcje. W środku miałyby znaleźć się pomieszczenia edukacyjne oraz wielofunkcyjne sale konferencyjno-wykładowe służące m.in. za miejsca warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży, wystaw oraz spotkań organizacji działających na rzecz Parku Śląskiego.

- Obecnie wszystkie działania w zakresie budowy Centrum Bioróżnorodności w miejscu dawnej Restauracji Parkowej zostały wstrzymane, a wpisanie, przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obiektu do Rejestru Zabytków wykluczy możliwość stworzenia w/w Centrum w tej lokalizacji - czytamy dalej.

Z możliwości wpisania Parkowej na listę zabytków cieszy się za to m.in. znany śląski architekt - Maciej Franta. Ma nadzieję, że prezes spółki, Paweł Bilangowski, nie odwoła się od decyzji konserwatora zabytków.

- Życzę wszystkim, aby to miejsce wróciło do swojej nowej popularności we współczesnej szacie funkcji oraz rozwiązań i jestem przekonany, że działania wspólne oparte o realne i zbadane założenia, kompetentne i przemyślane decyzje stworzą z tej lokalizacji i budynku fantastyczne miejsce na mapie Śląska i napełnią jak kiedyś atmosferą pozytywnych ludzkich emocji i życia – pisze architekt.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni