Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy powinni się ruszać. Rehabilitacja onkologiczna jest dziś koniecznością

Maria Zawała
Rehabilitacja osób z chorobami nowotworowymi jest niezwykle istotna dla ich powrotu do zdrowia i aktywności
Rehabilitacja osób z chorobami nowotworowymi jest niezwykle istotna dla ich powrotu do zdrowia i aktywności 123RF
Rehabilitacja onkologiczna jest dziś koniecznością, a nie zbędnym luksusem - mówił w Ustroniu prof. Marek Woźniewski z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Świadczą o tym, jego zdaniem, rosnące w zastraszającym tempie koszty związane z nowotworami złośliwymi.

Lekarze z całej Polski dyskutowali w Ustroniu o przywracaniu sprawności chorych po leczeniu raka podczas V Międzynarodowego Sympozjum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii. Z danych przedstawionych przez prof. Woźniewskiego wynika, że w najbliższych latach całemu światu grozi swoiste "tsunami" nowotworów.

Szacuje się, że w 2030 roku w 184 krajach na świecie zachorują ponad 22 miliony osób. W Polsce do 2025 roku liczba osób chorujących na nowotwory zwiększy się średnio o 40 procent, a w przypadku raka płuca aż o 100 procent. Roczne koszty związane z nowotworami złośliwymi w Unii Europejskiej wynoszą 124 mld euro, ale tylko 36 procent tej kwoty stanowią koszty leczenia. Reszta wynika z utraty zdolności do pracy, zmniejszenia wydajności i przedwczesnych zgonów.

- Wokół rehabilitacji onkologicznej narosło sporo mitów - ubolewał prof. Woźniewski. Najgroźniejszy to pogląd, że fizykoterapia przyczynia się do wzrostu guzów, albo że podczas chemioterapii nie można ćwiczyć. Tymczasem coraz częściej zaczyna się mówić o tym, by chemioterapia była stosowana już podczas rehabilitacji.

- Aktywność fizyczna może o 50 procent zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego - podkreślał prof. Woźniewski.
Obecnie pacjenci onkologiczni mają możliwość sfinansowania rehabilitacji onkologicznej z kilku źródeł: z NFZ, Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków organizacji pozarządowych. NFZ finansuje rehabilitację pacjentów onkologicznych w ramach oddziałów stacjonarnych, ambulatoryjnych, rehabilitacji domowej oraz leczenia sanatoryjnego. ZUS finansuje z kolei rehabilitację pacjentek z rakiem piersi, a PFRON dofinansowuje turnusy rehabilitacyjne osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorem konferencji było działające w Uzdrowisku Ustroń Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii "Rosomak".


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!