Co zrobić gdy zgubiłeś się w lesie?: Lato i jesień to czas wakacyjnych wędrówek, a jak wiadomo, najlepsze i najzdrowsze spacery, to te po lesie. Za niedługo Polacy ruszą także na grzyby i jagody. Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się. Co wtedy zrobić?

Latem i jesienią lasy przeżywają swoje godziny szczytu. W wakacje dużo w nich spacerowiczów i zbieraczy jagód, natomiast jesienią grzybiarzy. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w chodzeniu po zalesionych terenach to łatwo się w nich zgubić. Co wtedy zrobić? Na Facebooku radzą Lasy Państwowe.

Co zrobić gdy zgubisz się w lesie? KILKA PORAD

  • Po pierwsze NIE PANIKUJ! - to najważniejsza zasada. Na pewno nie pomoże ci to w trudnej sytuacji.
  • Warto wiedzieć coś o samej strukturze lasu. Podzielony jest on na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Dodatkowo każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału.
  • Jeśli zgubisz się w lesie, kieruj się w jedną stronę. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść.
  • Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów.
  • Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Pomocną aplikacją podczas wędrówek po lesie jest aplikacja RATUNEK. Umożliwia ona automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce - GOPR, TOPR, WOPR i MOPR.

Ogrodzieniec: akcja ratunkowa w kamieniołomach. Goprowcy uratowali grupę uczniów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień